NIEUWS 7 V#1 f^KOOPJEDEAL.NL) DAGAANBIEDING VAN 24 SEPTEMBER nu met zijn VW aan de hand is, maar on derling praten we er veel over", vertelt Thorsten Kusche, personeelschef van Autohaus Hotz und Heiman aan de Au- tomeile Wolfsburg, waar alle VW-mer- ken een groot verkoop- en service filiaal hebben. „Iedereen hier is ermee bezig, hoewel ik vind dat de media er wel een enorm ding van maken. Ik weet ook niet of er echt sprake is van bedrog. Eerst maar eens afwachten." Tot overmaat van ramp werd de voetbaltrots van de stad en van club eigenaar VW, de Vfl Wolfsburg, deze 'Wat Philips is voor Eindhoven, is Volkswagen voor ons' week met 5-1 afgeslacht door de con currenten uit München. Kusche, be dremmeld: „Op zo'n moment komt al le rampspoed wel even samen." Journalisten klagen over het gebrek aan openheid van het concern. Op vra gen komen standaardantwoorden. „VW heeft een voorbeeldfunctie als sociaal bedrijf', zegt een journalist van Wolfsburger Allgemeine Zeitung, die anoniem wil blijven. „Nu het con cern onderuit gaat, vragen werkne mers zich af: verdien ik volgende maand die 5.000 euro nog? Daar moet transparantie over komen." De stad had lang geen naam, maar heette vanaf de stichting in 1938 Stadt des KdF-Wagens. De VW Kever, die hier werd gebouwd, was een van de belangrijkste projecten van de nazi organisatie Kraft durch Freude. Pas in mei 1945 werd de naam Wolfsburg (volgens sommigen naar Hitiers schuilnaam: 'Wolf). Voor velen is de stad met 120.000 inwoners een saai provinciegat, dat slechts bestaat bij de gratie van VW. Veel Volkswagen-medewerkers pende len met de sneltrein naar Berlijn, of ze wonen in Braunschweig of Hannover. De reusachtige VW-fabriek, waar 70.000 mensen per dag 3.800 auto's produceren, bepaalt hier het ritme. Hoezeer, blijkt uit de teleurstellende toeschouwersaantallen bij de doorde weekse wedstrijden van Vfl Wolfs burg. Die beginnen op het tijdstip dat de avond- en nachtploegen van VW el kaar afwisselen. Wolfgang Schulze, de VW-vete- raan, denkt dat het concern de orkaan wel zal overleven. „Als de schuldigen zo snel mogelijk worden gevonden en worden ontslagen." Maar zijn ergernis en die van veel anderen zal daarmee niet zo snel verdwijnen. „VW is ónze trots. Wij hebben samen het bedrijf en deze stad opgebouwd. Dat met die erfenis nu zo roekeloos wordt om gesprongen doet mij echt pijn." Bijna veertig jaar - 38 om pre cies te zijn - werkt Wolfgang Schulze (58) voor Volkswa gen. De grootste autobouwer ter wereld is Schulzes leven, naast de Schützen- gesellschaft Wolfsburg, de lo kale schuttersvereniging waarvan hij de vicevoorzitter is. Een prachtig bedrijf is Volkswagen en een puike werkgever, vertelt Schul ze. De genereuze arbeidsvoorwaarden bij VW zijn befaamd, ook op zijn pers- en lasafdeling: „Ik ben 58 en heb een soort permanente vakantie. Maar als ik wil werken, kan dat ook." Net als Wolfgang Schulze zijn tien duizenden inwoners van deze stad op een of andere manier aan VW verbon den. Wolfsburg is een typische compa ny town, het Detroit van Europa, maar dan niet in staat van verval. De scha duw van het indrukwekkende VW Werk, de bedrijfsterreinen van Volks wagen AG, valt letterlijk over deze autostad „Wat Philips is voor Eindho ven, is VW voor ons", weet Schulze. Het schandaal rond de 'dieselfrau- de', dat zich als een olievlek uitbreidt, doet Wolfgang Schulze persoonlijk verdriet. „Natuurlijk, ik identificeer mij helemaal met VW. Ik vind ook echt dat VW Das Auto is, zoals de re- clame zegt: de beste auto die er is. Af gezien van een paar dieselmodellen dan, haha." Want in die 'paar dieselmodellen' installeerde VW speciale software, die bij tests de uitslagen manipuleert zo dat het lijkt of de auto's milieuvriende lijk zijn. Schulze: „Mijn vrienden vra gen mij: hoe is dit mogelijk? Zij zijn kwaad. Ik weet het niet. Ik vermoed dat een groepje op de afdeling ontwik keling voor zichzelf is begonnen." De stad is nerveus. Inwoners beken nen zich zorgen te maken. Want gaat het slecht met VW, dan gaat het slecht met Wolfsburg. „Ik heb welis waar nog maar één klant gehad die langskwam om te vragen of er iets - - @RLOppenheimer NU slechts 99,95 NU slechts 19,95 Verblijf 2 nachten in sfeervol en pittoresk Alkmaar normaal i oa,- DONDERDAG 24 SEPTEMBER 2015 Het verdriet van de stad Wolfsburg De Volkswagenfabriek domineert het straatbeeld, foto Julian stratenschulte/EPA Wolfgang Schulze werknemer VW door Wierd Duk De 120.000 inwoners van Wolfsburg maken zich zorgen. De reusachtige Volkswagenfabriek in hun provincie stadje biedt werk aan 70.000 mensen. De vraag is wat het recente schandaal voor hen voor gevolgen heeft. s» 1- 4.» T - S: korting Braun Series 5 Scheerapparaat voor PERFECT scheerresultaat! Unieke combinatie van kracht, precisie en huidcomfort FlexMotionTec - efficiënt scheren zonder huidirritatie Voorzien van Clean Renew system; automatisch opladen, smeren én reinigen Voorzien van de nieuwste technieken Adviesprijs Korting U bespaart 299,95 67% 200,- Set van VIER Solar LEO Buitenlampen Werken op zonne-energie: geen lastige installatie! Met luxe RVS behuizing Ook ideaal als inbraak preventie /sfeerverlichting Nog geen €5,- per stuk! Adviesprijs Korting €109,95 82% €90,- BESTELLEN Met gemak veilig shoppen DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Het verborgen juweeltje van Noord-Holland normaal €169,* vlakbij de kust Inclusief ontbijt! €99: korting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7