Samen inzoomen op het landschap Buren van kinderopvang in Tholen dreigen met claims De Meulvliet in beeld als opvanglocatie Zevenhonderd leerlingen aan de slag in acht musea op Schouwen-Duiveland SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Door de combinatie leren en lekker bezig zijn, wordt museumbezoek een aantrekkelijk uitje. Les krijgen zoals kinde ren dat in 1920 kregen en daarna met de bos wachter de bossen in. Zevenhonderd leerlin gen van 24 Schou- wen-Duivelandse basisscholen be zoeken volgende week twee van de Schouwen-Duivelandse musea. „Met Doe-us! proberen we het stoffige imago van musea op te poetsen", zegt educatiemedewer ker Caroline Schillemans van de Vereniging Musea Schouwen-Dui veland. En of het werkt, bewijst Marga Rademaker-Steur van de Burghse Schoole ter plekke. Ze brengt het uit 1920 stammende klaslokaaltje in dit museum tot leven als ze ver haalt over de tijd dat haar ouders op school zaten. Voor de vakantie werden de kieren tussen de hob belige planken met 'paeremessen' schoongemaakt en ingewreven met spiritus. „Zo werd hoofdluis aangepakt." Eerder waren daar al de educa tieprojecten Lüüsterus en Kiekus. Doe-us! is het vervolg daarop. Leerkrachten en museummede werkers hebben samen nagedacht over een betere opzet. „Het is ac tiever geworden", aldus Schille mans. Na een lezing in elk mu seum volgt een praktische op dracht. Bij de Museumhaven in Zierikzee slaan kinderen bijvoor beeld aan het zagen en breeuwen op de scheepswerf, bij de Burghse Schoole wordt de bosrijke en met Vikinggeschiedenis overgoten om geving verkend. „Het is een mooie combinatie tussen educatie en een leuk uitje. De musea kunnen laten zien wat ze in huis hebben. En als mensen op jonge leeftijd al bekend zijn met een museum, stappen ze later ook makkelijker over de drempel. Het is ook een trend op school trouwens om ac tiever bezig te zijn. Als je iets doet of maakt of iets bijzonders ziet, maakt dat veel meer indruk en blijft de informatie veel langer hangen." Het educatieproject van de Ver eniging Musea Schouwen-Duive land groeit. Haakten bij de laatste editie twee jaar geleden 17 scholen aan, nu hebben 24 basisscholen in getekend op het programma. Voor scholen is een groot pluspunt dat het vervoer over het eiland wordt geregeld. Dat is in de praktijk van alledag vaak hét struikelblok om met de leerlingen 'even een mu seumpje te pakken'. Terwijl de kennis er voor het oprapen ligt. De musea streven ernaar nog be ter aan te sluiten bij het onder wijsprogramma. „Musea kunnen een hele mooie aanvulling op de les zijn." De acht musea van de vereniging Musea Schou wen-Duiveland zijn to taal verschillend, maar toch. Ze vertellen samen het verhaal van Schou wen-Duiveland en -voor Doe-Us!- het verhaal over het landschap van Schouwen-Duiveland. Daar komt niet alleen ge schiedenis bij kijken, maar ook een vak als aardrijkskunde - schet sen Schillemans en Ra demaker. „Ze zoomen sa men in op Schouwen- Duiveland. Het gebied waar de kinderen zelf op groeien. Dat is wel het mooie hiervan." Een greep uit de activi teiten volgende week: 1) Brouws Museum in Brouwershaven: Scholie ren leren hoe een kom pas werkt en speuren door het museum. 2) Brusea in Bruinisse: Je eigen bolus bakken en le ren dat je zelfs met mos selen kunnen knutselen. 3) Burghse Schoole in Burgh: Een les volgen uit 1920 en daarna de Zeepeduinen in. 4) Cameramuseum in Zierikzee: Met pine-hole camera's de straat op en stadsgezichten en sil houetten maken. 5) Streek- en Landbouw museum Goemanszorg in Dreischor: Vriend schapsbandjes maken van vlas en alles leren over landbouw en mee krap. 6) Stads- en Commercie- werf in Zierikzee: Leren wat de haven vroe ger voor functie had en de kneepjes van het scheepsbouwvak leren op de scheepswerf. 7) Stadhuismuseum in Zierikzee: Oude botten en tanden: waar komen ze vandaan en wat zegt dat over het landschap dat we nu kennen? 8) Watersnoodmuseum in Ouwerkerk: Ontwerp een rampmonument en ontdek welke invloed de ramp van 1953 op het landschap heeft gehad. THOLEN. Omwonenden van het kinderdagverblijf aan de Postweg 4 in Tholen accepteren niet dat het pand de ruime bestemming 'maatschappelijke doeleinden' be houdt. Dat lieten ze weten tijdens de vergadering van de commissie ruimte. Ze dreigen met planscha declaims en een rechtszaak. Toen de kinderopvang ruim vijfjaar ge leden in het voormalige café werd gevestigd kreeg het pand, op aan dringen van de buurt, enkel die bestemming. Bij het vaststellen van een nieuw bestemmingsplan voor de bebouwde kom van Tho len, in 2013, kreeg het per abuis een brede bestemming. Er kun nen nu ook voorzieningen op het gebied van welzijn, zorg en religie komen. Op aandringen van een buurman wilde de gemeente dit foutje goedmaken. Johan Bosters, Eigenaar pand stelt dat de gemeente zijn gebouw onverkoopbaar maakt als er alleen kinderopvang in mag. eigenaar van het pand, stelt dat de gemeente zijn gebouw onverkoop baar maakt als er alleen kinderop vang in mag zitten. Het college stelt de gemeenteraad nu voor om toch maar de brede bestemming op het pand te laten rusten. De raad dubt nog. Wat het ook wordt, het gaat de gemeente waarschijn lijk geld kosten. Wethouder Hoek stelde dat de gemeente omwonen den wellicht zal compenseren voor een waardedaling van hun woning als het voormalige café zijn brede bestemming houdt. Bij een ander besluit moet Bosters juist worden gecompenseerd. THOLEN. De gemeente Tholen heeft gemeenschapscentrum Meulvliet aangedragen als moge lijke tijdelijke opvanglocatie voor vluchtelingen. Dat heeft burge meester Ger van de Velde be kendgemaakt. Ze benadrukt dat alle Zeeuw se gemeenten één of meerdere plekken hebben aangemeld bij de Veiligheidsregio, die de zoek tocht naar locaties coördineert. Ook stelt ze dat er op dit mo ment nog geen verzoeken voor noodopvang in Zeeland zijn ge daan. Concrete plannen om in Meulvliet daadwerkelijk mensen op te vangen zijn er dus niet. „Maar we willen als gemeente wel onze verantwoordelijkheid nemen door ook een locatie aan te dragen voor de Zeeuwse gros lijst." Meulvliet zou kunnen die nen als locatie voor 72-uurs-noodopvang. Datzelfde geldt voor sporthal De Kruitmolen in Middelburg. De gemeente Middelburg heeft die plek bij het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) aan geboden voor noodopvang, liet burgemeester Harald Bergmann deze week aan raadsleden en om wonenden weten. De kans dat de hal daadwerkelijk wordt inge zet, is volgens hem klein. DONDERDAG 24 SEPTEMBER 2015 Doe-us! blaast stof van musea door Esme Soesman Caroline Schillemans (links) en Marga Rademaker-Steur in het oude klaslokaal van de Burghse Schoole. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rob Paardekam door Rob Paardekam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 68