Festival viert derde lustrum 44 UIT THUIS 5 Incanto begint nieuw seizoen vol oude muziek met een klapper. We proberen ook weer een orgeltocht te organiseren en blijven kansen bieden aan jonge musici. Als we zien hoeveel aanvragen van musici we krijgen, kunnen we jaren vooruit..." Dudok Kwartet gaat uitdaging aan in Goes Vier nieuwe cabarettalenten treden op in De Vroone Dubbelcaberet van aanstormend jong talent Eén zondag per jaar is Hansweert the-place-to- be voor liefhebbers van luid tromgeroffel in com binatie met feestelijke blaasmu ziek. Tijdens de vijftiende editie van het dweilbandfestival komen de zondag treden twaalf dweil- bandjes op in de straten van Hans- weert én op een rondvaartboot op de Westerschelde. Tussen 12.50 en 17.30 uur verzor gen alle bandjes drie optredens. De vijf podia zijn verdeeld over het dorp en worden verbonden door eettentjes en kraampjes van de braderie. Eén podium bevindt zich op rondvaartboot Denick, die drie keer uitvaart, telkens met een ander bandje aan boord. De afvaar ten zijn vanaf de steiger voor het fïets-voetveer op ongeveer 500 me ter lopen vanaf het dorpsplein. Behalve dweilband Scheldedwei- lers van de organiserende muziek vereniging Scheldegalm treden ook op Effe wa'd anders uit Bergen op Zoom, de Pink Panthers uit Goes, Vals Alarm uit Goes, De Koenkelpot uit 's-Heerenhoek, de Orange Band uit Sas van Gent, de Pikpot uit Kwadendamme, de Juuntrappers uit Wolphaartsdijk, Blaos 't um op uit Heiningen, Leu te Boven Alles uit Hoofdplaat, Oor ons noe uit Goes en HosternOKKe uit Wemeldinge. Het festival begint om 11.00 uur met een viering van woord en communie in de katholieke kerk, waarbij de Scheldedweilers een aantal toepasselijke dweilband stukken speelt. Rond 17.30 uur is de grote finale waarbij ongeveer honderd slagwerkers en blazers van de deelnemende bandjes een aantal nummers gezamenlijk ten gehore brengen. Bij voorgaande edities waren de muzikale klan ken van de finale volgens de orga nisatie tot ver in Schore en Krui- ningen te horen. Een dag eerder zijn er ook al en kele activiteiten in het dorpshuis en de cafés in het dorp. Zo houdt dorpshuis Kaj Munk een pre-par- ty op zaterdagavond met drive-in show. Die avond zorgen de City Line Dancers ook voor een li- ne-dance party in Zaal Zeelandia. Na het festival is er zondag ook nog een afterparty met dj in dorps huis Kaj Munk. &D00R JEANETTE VERGOUWEN Middelburgse gebouwen zoals de Sint Augusti- nuskerk en de Burgerzaal van het Stadhuis." De overstap van de Doopsgezinde kerk naar de Sint Augustinuskerk is een duidelijke bijdra ge om het monumentaal erfgoed in stand te houden. „Bovendien is het een sfeervol gebouw en bezit het een goede akoestiek én het prachti ge Duyschot-orgel uit 1707. Dit instrument kan ook bij onze concerten ingezet worden." Incanto kan deze reeks organiseren omdat er samengewerkt wordt met de Werkgroep Mu ziek van het Koninklijk Zeeuws Genootschap, dat een bescheiden subsidie van de gemeente Middelburg krijgt. De afhankelijkheid van spon soren en donateurs is groot. „Maar er is voldoen de toekomstmuziek. Volgend seizoen komt er een internationaal minifestival rondom de gro te klaviercomponist Johann Jacob Froberger. Er zijn dan concerten, masterclasses en lezingen. We proberen ook weer een orgeltocht te organi seren langs diverse historische orgels in Middel burg en blijven kansen bieden aan jonge musi ci, die podiumervaring willen opdoen. Als we zien hoeveel aanvragen van musici we krijgen, kunnen we jaren vooruit..." Mieneke van der Velden en Wieland Kuijken (gamba) en Fred Jacobs (theorbe): vrijdag 25 sep tember in de St. Augustinus kerk (voormalige Lutherse kerk) in Middelburg, aanvang 20.00 uur. E volgende concerten zijn op 4 december, 22 januari, 22 april en 10 juni. twee gamba's door middel van lange gedragen lijnen en schrijnende dissonanten. Vooral 'Tom- beau pour Mr. Militon' is hartverscheurend." Poortvliet legt de ideeën die hij als program meur heeft voor aan het bestuur. Bij de samen stelling wordt vooral gekeken naar variatie in stijlperiode, instrumentarium, bekend/onbe kend repertoire en toegankelijkheid van de mu ziek voor het publiek. Volgens voorzitter Gerard Boot onderscheidt Incanto zich van andere groepen die kamermu ziek in Zeeland organiseren. „Omdat wij musici uit heel Europa uitnodigen die vertrouwd zijn met de uitvoeringspraktijk van de stijlperiode die ten gehore wordt gebracht. Zij spelen dus al tijd op periode-instrumenten (of kopieën daar van). Bovendien kenmerken onze concerten zich door diversiteit, topkwaliteit en kleinscha ligheid. Ook de locaties zijn apart in historische Stichting Incanto Middelburg presen teert in het seizoen 2015-2016 con certen met speciale uitvoeringen van oude muziek. Er zijn internatio naal bekende musici uitgenodigd en het programma reikt van Dufay via Marin Ma rais en Bach tot en met Beethoven. Het openingsconcert 'Dialogues' met muziek van Sieur de Saint Colombe, de man die een ze vende snaar toevoegde aan de gamba, en Marin Marais is meteen een klapper. De uitvoerenden zijn Mieneke van der Velden en Wieland Kuij ken (gamba) en Fred Jacobs (theorbe). „Het programma van het openingsconcert sluit perfect aan op de film 'Tout les matins du monde', waarin de jonge Marin Marais St. Co lombe opzoekt", zegt programmeur André Poortviet. „Marais werd een van de productief ste componisten die werken voor gamba schreef. Maar liefst vijf albums, maar slechts twee suites voor twee gamba's. In het verleden heeft Mieneke van der Velden diverse keren op getreden in onze concertserie, zowel als solist als met studenten van het Koninklijk Conserva torium. Toen we haar vroegen om een concert met Franse muziek uit te voeren, stelde ze voor ook Wieland Kuijken uit te nodigen. Dit omdat de concertdatum samenvalt met de release van een nieuwe cd van deze musici: 'Dialogues'. De twee suites zijn prachtig omdat de componist optimaal gebruik maakte van de klank van STICHTING KAMERMUZIEK ZEELAND CABARET IN KAPELLE NEUTEBOOM EN VERELST IN RILLAND Donderdag 24 september 2015 Incanto: toekomst in oude muziek Mieneke van der Velden Het eerste concert in het nieu we seizoen van stichting Ka mermuziek Zeeland vindt zon dag plaats in theater De My the in Goes. Het programma dat het Dudok Kwartet brengt is grotendeels klassiek. Het Dudok Kwartet - Judith van Driel, Marleen Visser (viool), Lotte de Vries (altviool) en David Faber (cello) - was eind vorig jaar de winnaar van de zeer begeerde Kersjes- prijs voor jonge ensembles. Het betekende de kroon op hun werk nadat ze eerder prij zen behaalden tijdens drie in ternationale concoursen. Het repertoire is breed en beslaat de periode van barok tot en met 20ste eeuwse muziek. De naam Dudok (architect) geeft aan dat dit kwartet houdt van opbouwen en de juiste maatvoering. De musici gaan dan ook geen uitdaging uit de weg. Op het programma in Goes staan strijkkwartetten van Haydn (opus 54 nr 2) en wer ken van Mozart (nr. 14 KV387) en Sjostakovitsj (nr. 5 opus 92). Aanvang concert: 15.00 uur. De Cabaretpoel doet zaterdag De Vroone in Kapelle aan. In De Cabaretpoel spelen steeds vier nieuwe aanstor mende cabarettalenten elk een voorstelling van ongeveer 25 minuten. Het zijn finalisten en prijswinnaars van diverse cabaretfestivals. In Kapelle spelen Twan Jans sen (foto), Marco Lopes, Ro bert Ramaker en Hiske Schip per. Janssen won met zijn vorige programma 'Allemaal win naars' begin dit jaar de door Jochem van Gelder georgani seerde 'Gelderse Comedy Night' en haalde de eindronde van het Leids Cabaret Festi val. Lopes is cabaretier, thea termaker en acteur. Hij stu deerde dit jaar af aan de Ko ningstheateracademie in Den Bosch. Ramaker brengt een voorstelling met mooie liedjes en rake grappen. Schipper won in 2011 het Groninger Studenten Cabaret Festival en is sinds kort docent Neder lands en daarmee beland in een geheel nieuw universum: een met heel veel pubers. Aanvang 20.00 uur. Twee jonge cabaretiers tre den zaterdag op in Luctor et Emergo in Rilland. Anne Neu teboom brengt een try out van het programma 'Weg', Pieter Vereist een try out van 'Mijn broer en ik'. De dubbel- cabaretavond begint om 20.00 uur. Anne Neuteboom studeeerde in 2013 af aan de Konings theateracademie. Ze maakt maatschappijkritiek anno 2015: zonder correcte dt-spelling, maar met een fris se analytische blik. De conclusie: mag ik alsje blieft weg hier? Pieter Vereist won tijdens het Groninger Studenten Cabaret Festival zowel de persoonlijk heids- als de juryprijs voor zijn programma 'Mijn broer en ik'. Volgens het juryrap port verraste Vereist 'van de eerste tot de laatste secon de, van zijn spannende op komst tot zijn gevoelig slot'. Citaat uit de show: 'Geen kwaad woord over mijn broer. Laten we dat afspreken. Eerst en vooral zou ik willen zeggen dat ik vandaag heel heuglijk ben...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 57