en geluk in Zeeuws-Vlaamse klei 1 UIT THUIS 3 REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN AZNA Optredens van bekend als euforische bedoening bestaat 35 jaar Odes aan Bruce Springsteen Leve de blues! Hemelse Soepen e Radeloos gevecht Ware Aznavour-missionaris te brengen. Met oude en nieu we nummers. Ries de Vuyst heeft in al die ja ren het begrip volkszanger in Zeeland aardig opgerekt. Zijn teksten in het West-Zeeuws- Vlaams passen naadloos bij de traditionele blues- folk- en countryschema's waarmee hij subtiel kan variëren. Muziek en woorden smelten samen tot ver halen waarin tegenslag, misluk kingen, zinloosheid altijd op de loer liggen. Het leven kan in de zware Zeeuwse klei zo vastlo pen, dat een blues of duistere 'sad song' een logisch vehikel lijkt. Kzak to mn kniejen in de blub ber, mn lèrzen raken hlat hjin kroont, kzie aljin ma slik en der rie, kilometers in het roond Het komt uit het lied 'Deu- hroeistjin' dat in 2012 tot beste Zeeuwse Lied werd verkozen. Het staat op het nieuwe album 'Oondert' tussen andere oude en nieuwe songs die dezelfde kwalificatie met gemak verdie nen. De Vuyst dirigeert en stuurt de arrangementen op zijn album met respect voor de muzikale tradities. De rode Höfner kent alle verhalen waar van 'Oondert' er gelukkig weer een aantal prijsgeeft. Ries de Vuyst, met gastmuzi kanten: vanavond in De Spot in Middelburg, aanvang 20.30 uur. Er volgen nog albumpresenta ties in De Herberg in Gent (27 september) en het Ledeltheater in Oostburg (3 oktober). en de Reveneurs brengen ouderwetse bluegrassmuziek op een authentieke ma nier. Dit mede door het gebruik van slechts één microfoon, waaromheen de hele band plaatsneemt. Verder staan ze bekend om hun energieke live-optre dens. Het theater op het festival wordt ver zorgd door Jeugdtheaterschool Zeeland en het komische slapstick-straattheater van Eddie Only. Het jubileumfeest wordt 's avonds af gesloten met een optreden van de Haar lemse funkformatie Gotcha! Onlangs brachten ze hun eerste nieuwe cd uit sinds 1993 en sindsdien is de band weer in een bijna originele bezetting aan het optreden. Gotcha! werd opgericht in 1986 en staat bekend als één van de wei nige succesvolle p-funk bands van ons land. P-funk is een subgenre in de funk dat grotendeels is gebaseerd op het werk van de Amerikaan George Clinton. Deze variant op funk bevat veel meer psychedelica en wordt gekenmerkt door dat de blazers veel ritmischer te werk gaan. Zelf omschrijven ze hun muziek als 'Futuredelic rock-'n-roll' en er komt weer een grote diversiteit aan verschil lende stijlen aan bod. De muziek van Frank Zappa lijkt nooit ver weg, maar ook de traditionele p-funk van George Clinton is duidelijk herkenbaar. P-funk was een belangrijke inspirator voor de opkomst van de hiphop begin ja ren *90. Gotcha! werd al gauw na haar oprichting gezien als één van de meest spraakmakende bands van de Neder landse muziekscene. Hun optredens stonden steevast te boek als een eufori sche bedoening. De band speelt sinds 2009 weer live, maar de echte comeback begon pas toen de kern van de band, de gebroeders Smeenk en rapper Ei Ten, de studio in doken om een nieuw album te maken. De support is in handen van de Haar lemse singer-songwriter PYN. Het jubileumfestival toont een opval lende gelijkenis met de opening van 't Beest op september 1980, aldus Eugene de Kok in zijn nog te verschijnen Beest- boek. Het boek ter ere van het 35-jarige jubileum wordt op 31 oktober in 't Beest gepresenteerd door de Britse skalegende Mark Foggo, een graag geziene gast in Goes, die inmiddels voor de vijfde keer naar 't Beest komt. Ter ere van het jubileum zullen er de komende maanden nog een flink aantal publieksfavorieten worden uitgenodigd om terug te keren naar Goes. Jubileumfestival 't Beest: zaterdag 26 sep tember, Beestenmarkt Goes, met Gotcha!, Herman Broek jrtheater enz. door Mark Roos W BOEK O MUZIEK CC BOEK OC BOEK Donderdag 24 september 2015 De Haarlemse funkforma- tie Gotcha! gold in de jaren '90 als één van de meest spraakmakende bands van Nederland. Na een periode van stilte heeft de band een comeback gemaakt. Zater dag staan de Haarlemmers in 't Beest in Goes. VERJAARDAGSTAART 'T BEEST Er zijn weinig artiesten die zo'n intense band met hun fans hebben als de 65-jarige rocker Bruce Springsteen. In 2013 werd daar een documentaire over gemaakt, Springsteen and I, en nu is er een boek, Bruce en ik, waarin journalisten, fans, schrijvers en muzikanten The Boss een literaire of minder literaire veer in het achterwerk steken. Onder de 29 odes bevinden zich bijzondere bijdragen van onder anderen Dolf Jansen, Mart Smeets, Frans Timmermans, Thomas Verbogt en samensteller Leon Verdon- schot. Bruce en ik - 29 odes aan Spring steen, uitgeverij Brandt Zonder gelijk te willen zwartepieten, zou je gerust kunnen zeg gen dat bluesmuziek op de Nederlandse radiostations netzo zeldzaam is als een 5 decemberviering zonder felle discus sies. Of de Amerikaanse broers Dave en Phil Alvin daar met hun album Lost Time verandering in brengen, is twijfelachtig. Toch is dit muzikale eerbetoon aan hun blues-, folk- en soul- helden, onder wie Lead Belly, James Brown en Big Joe Tur ner, alleszins de moeite waard. Lost Time is verschenen bij YepRoc/V2 Records Nicole Pisani was chefkok in Ottolenghi's restaurant Nopi in Londen, alvorens ze ging samenwerken met culinair journalis te Kate Adams voor kookboek Hemelse Soepen. De twee hebben hun meer dan 100 recepten overzichtelijk ingedeeld, in categorie ën als troostrijke soepen, soep met een reinigende werkingen zomerse ge koelde soepen. De verbeelding re geert. Wat te denken van een zoetzure au berginesoep met wilde rijst of een gazpacho van watermeloen? Hemelse Soepen, uitgeverij Good Cook Je hoeft niet eens zelf kinderen te hebben om je in te leven in de emoties van het Britse echtpaar Emily (Frances O'Con nor) en Tony (een prachtrol van James Nesbitt) in de serie The Missing. Tijdens een vakantie in Frankrijk raken ze hun 5-jarige zoontje Oliver kwijt. De verslagenheid van het stel is niette overzien. Dit drama staat in het teken van het niet af latende gevecht van radeloze ouders tegen verdriet, machte loosheid en woede en voelt beklemmend en adembene mend. The Missing is verschenen op blu-ray bij Dutch Filmworks Dat presentator Matthijs van Nieuwkerk groot fan is van de Franse chansonnier Charles Aznavour staat bij wijze van spre ken getatoeëerd op zijn voor hoofd. De afgelopen twee jaar schreef de presentator van kijkcij- B I O ferhit De Wereld Draait Door elke ^mmï' week een column over zijn idool. Die stukjes zijn gebundeld in een boek, waarin Van Nieuwkerk als toegewijde missionaris de lezer meeneemt in het leven van de Franse charmezanger. Aznavour - De beste zanger die ooit geleefd heeft, uitgeverij Carrera D* beste zanger die ooit geleefd heeft MATTHIJS VAN NIEUWKERK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 55