2 IIS De Vuyst zingt over ellende Gitaarvirtuoos en zanger laat vele kanten zien Richard Thompson Voor zijn teksten koop je de cd en voor het beleven ga je naar zijn concerten Podium t Beest in Goes viert zijn 35-jarig bestaan met een festival met muziek en theater. Uitsmijter is het concert van de funkband Gotcha! Podium Goes Gitaar en zanger zijn samen hon derd. 'Een goede reden om een nieuw album uit te brengen', be sloot de uit Groede afkomstige singer-songwriter Ries de Vuyst. Dat album, 'Oondert', wordt vanavond in De Spot in Middel burg gepresenteerd. Troubadour Ries de Vuyst reist al vele ja ren langs kroegen en podia in Zeeland, Vlaanderen en bij tijd en wijle ook in de VS en Canada. Eigen nummers, bewerkingen en ver talingen voorzien van een dege lijke fingerpicking gitaarstijl. Het idioom van country, folk, gospel en blues vormt de basis voor zijn grotendeels in West-Zeeuws-Vlaams gezon gen repertoire. Veertig jaar be geleidt hij zichzelf daarbij op een rode linkshandige Höfner gitaar, die hij als 20-jarige aan schafte. Zanger en gitaar zijn sa men honderd, wat Vuyst inspi reerde om een nieuw album uit Singer-songwriter en gitarist Richard Thomp son is terug te vinden op honderden albums. 'Still', zijn 25ste album onder eigen naam, is niet echt kalm, maar een stevig album na 'Acoustic Classics'. Zaterdag staat Thompson in Poppodium Gebouw T in Bergen op Zoom. Singer-songwri- ters zijn over het algemeen bekwa me instrumenta listen, maar zelden virtu ozen. Die vlieger gaat niet op voor de Brit Ri chard Thompson. Rol ling Stone kwalificeerde hem onder de beste twintig gitaristen aller tijden. Zijn gitaargeluid is herkenbaar uit duizen den. Het elektrische spel is doordrenkt met ben- dings (het omhoog du wen van de snaren), 'gra ce-notes' uit het doedel zakrepertoire, regelma tig tremolo en behoor lijk felle aanslag. Het akoestische daarentegen is sterk lyrisch, in een open stemming, waarbij hij zowel de bass, de so lo als de begeleiding uit het instrument tovert. Het zijn twee van de ve le dualiteiten bij de mu zikant. Zijn composities wer den allereerst opgeno men door Fairport Con vention, de groep waar in hij zijn carrière in 1967 startte, evenals de vroegtijdig overleden leadzangers Sandy Den ny. Uit de lange lijst 'ove rigen' noemen we slechts French Frith Kaiser, Linda Ronstadt, Nathalie Merchant, Elvis Costello, Los Lobos, zelfs De Nieuwe Snaar en Bob Dylan. De muzikale omlijsting van de songs is heel di vers: van pure rock tot ontroerende folkballa- den. Is hij nu een rock- of folkmuzikant? Qua poëzie is Thompson ze ker sterk verbonden met de folktraditie. Welke be geleiding zijn composi ties ook meekrijgen, al tijd is daar het sterk ver halende in de liedtekst. In eerste instantie word je niet vrolijk van zijn vertellingen. Zijn hoofd personen mankeren al tijd wel wat. Doen merk waardig ofhouden er vreemde gewoonten op na, zitten diep in de el lende, staan buiten de werkelijkheid of be schouwen de maatschap pij met argwaan. Doch: de wijze waarop Thomp son de belevenissen op geniale, vaak humoris tische of zelfs cynische wijze weet te verwoor den, tovert een glimlach op je gezicht. Voor het doorgronden van zijn teksten koop je de cd en voor het bele ven ga je naar zijn con certen. Al was het alleen maar vanwege de sfeer, de humor en de onge dwongen conversaties die hij met zijn publiek houdt. Je realiseert je dan dat er geen sprake is van dualiteit, maar van een muzikant die al die invloeden en eigenschap pen perfect combineert tot een harmonieuze eenheid. Richard Thompson, met Michael Jerome (drum) en Davey Faragher (bas): zaterdag 26 september, Poppodium Gebouw T, Bergen op Zoom, aan vang 20.30 uur. &D00R BART GABRIELSE Het nieuwe seizoen van podium 't Beest in Goes begint komende zater dag met een klein festi val. Ter ere van het 35-ja- rig bestaan spelen er 's middags twee bands, is er jeugd- en straattheater, een retro en vintage pop-up markt en een vi- nylstand. Ook is er een speciaal biertje gebrouwen ter ere van het jubileum. Het festival is in de middag gratis toe gankelijk. 's Avonds treedt in het poppo dium de Nederlandse funkband Gotcha! op. Voor toegang tot dat concert moet wel worden betaald. In de middag zijn er twee bands te zien op de Goese Beestenmarkt. De festi viteiten worden afgetrapt door de Ant werpse retro-garageband Stone Apple Jam. Een band met een Zeeuws tintje, want achter het Hammondorgel zit de uit Vlissingen afkomstige Paola Pica. Daarna volgt de uit Zeeuws-Vlaanderen afkomstige bluegrass zanger Herman Brock jr. Hij laat zichzelf begeleiden door zijn band de Revenuers. Herman Brock jr. is de zoon van rock-'n-roll zan ger Herman Brock sr. Hij is reeds actief in de muziek sinds 1986, maar brak vo rig jaar plotseling door met zijn nieuwe album 'The Old World'. Optredens bij onder andere Lowlands en op de natio nale televisie volgden. Herman Brock jr. Donderdag 24 september 2015 Troubadour Ries de Vuyst presenteert zijn nieuwe album 'Oondert' in De Spot. door René de Dreu door Marius Roeting IS KERS OP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 54