Groene Ster op zoek naar het goede gevoel Terneuzense para-atlete Shirley Kerkhove hoopt in Doha te kunnen pieken 16 ZEELAND Trainer Sjakkie van den Broeke roemt zijn pupil. „Ze presteert op een heel hoog niveau en is een echte topsportster." Shirley Kerkhove kan haast niet meer wach ten. Over vier weken vertrekt ze naar Qatar voor het wereldkampi oenschap atletiek voor gehandicapten. De Terneuzense at lete zal uitkomen op de 400 en 800 meter bij de vrouwen met een verstandelijke beperking. Ze hoopt een medaille te behalen en zich te kwalificeren voor de Para lympics in Rio de Janeiro. Het succesverhaal begon acht jaar geleden, toen Shirley Kerkho ve lid werd van AV Scheldesport in Terneuzen. Ze bleek talent te hebben. In eerste instantie liep ze vooral korte afstanden. Kerkhove bleek echter ook goed uit de voe ten te kunnen op de middellange afstanden, de 800,1500 en 3000 meter. De baanatlete maakte ver volgens met succes de overstap en pakte in 2009 het nationale junio renrecord op de 5000 meter met een tijd van 20 minuten en 36 se conden. Daar bleef het echter niet bij. In 2010 verbrak ze ook de junioren records op de 1500 en 3000 meter. De nationale bond besloot daarop om Kerkhove in 2011 te selecteren voor haar eerste internationale kampioenschap. Kerkhove liep de 800 meter en 1500 meter op het Europees kampioenschap indoor in Estland, waar ze zelfs een bron zen medaille haalde op de 1500 meter. „Dat was geweldig", herin nert Kerkhove zich nog levendig. „Het was tenslotte pas mijn eerste internationale toernooi. Dat maak te het extra speciaal." Datzelfde jaar stond ze even- 'Ik pakte weliswaar geen medaille op het WK, maar ik wist dat ik nog kansen zou krijgen' eens in de finale van de 800 en 1500 meter op het WK in het Itali aanse Ligurië. Daar werd ze respec tievelijk dertiende en achtste. „Het was een geweldig seizoen. Deelnemen aan twee internationa le toernooien in één seizoen is fan tastisch. Ik pakte weliswaar geen medaille op het WK, maar ik wist dat ik nog kansen zou krijgen." Toen ze senior werd, had ze een tijdje geen trainer. Twee jaar geleden bracht Sjakkie van den Broeke daar verandering in. „Mij werd gevraagd om Shirley te bege leiden, omdat ze op dat moment geen coach had en ze zich graag wilde kwalificeren voor de Para lympische Spelen in Rio de Janei ro", legt de trainer van Kerkhove uit. „Ik hoefde niet lang na te den ken. Ze presteert op een heel hoog niveau en is een echte topsport ster." Intervaltrainingen Van den Broeke liet er geen gras over groeien en zorgt sinds dien elke maand voor specifieke trainingsschema's. „Ze traint nu zo'n vijf keer in de week. Dinsdag en donderdag doen we altijd inter valtrainingen op de baan, terwijl Shirley zondag ook nog een duur- loop doet. Daarnaast gaat ze één keer in de week naar de fitness." Kerkhove kreeg bovendien het advies van de nationale bond om zich meer op de 400 meter toe te leggen. „We zijn daarop in gegaan en hebben de trainingen anders aangepakt, wat een goede keuze bleek te zijn", meent Van den Broeke. Dat bleek onder meer op het Europees kampioenschap, vo rig jaar in Swansea. Na twee jaar van afwezigheid op een internatio naal toernooi behaalde Kerkhove in Wales een vijfde plaats op de 400 meter en een vierde plaats op de 1500 meter. Als bekroning op de goede sa menwerking kwalificeerde Kerk hove zich dit jaar opnieuw voor het wereldkampioenschap, dat in Doha (Qatar) plaatsvindt. Dat plaatsen was geen makkelijke op gave. „Ik probeerde in eerste in stantie de limiet te halen op de 400 meter, maar die miste ik he laas met vier tienden van een se conde", legt Kerkhove uit. „Later voegde de organisatie ook de 800 meter toe aan het WK. Op die af stand liep ik in Utrecht wel de li miet." Ze liep daar, in het bijzijn van haar trainer, zelfs een nieuw nationaal record: 2.26.33 minuten. Die prestatie bleef niet onopge merkt bij de nationale bond. Kerk hove gaat op het WK naast de 800 meter nu ook de 400 meter lopen. „De focus ligt voornamelijk op de 400 meter, omdat die afstand haar toch het beste ligt. Bovendien kan Lesley zich met een goede 400 me ter kwalificeren voor de Paralym pics in Rio", vertelt Sjakkie van den Broeke. Over vier weken vertrekt Kerk hove naar Qatar. „Ze kan daar nog drie dagen acclimatiseren. Daar zal ze weinig moeite mee hebben, omdat Lesley in het buitenland al vaak goed gepresteerd heeft. Bo vendien loopt ze altijd sterk in warme weersomstandigheden, wat in Qatar zeker het geval is." Eremetaal Voor Kerkhove mag het WK nu al beginnen. „Ik heb er enorm veel zin in. Het is altijd geweldig om je land te mogen vertegen woordigen, in het Nederlandse te nue. Ik ben er klaar voor. Ik heb hard getraind en ik hoop dat het voldoende is voor een medaille. Op een WK heb ik namelijk nog nooit eremetaal gehaald." Na het WK volgt een rustperio de. Daarna moet alles in het teken staan van de Paralympics. „Ik denk zeker dat ze zich kan kwalifi ceren", klinkt het overtuigend uit de mond van de trainer. „Voor de 1500 meter wordt dat wellicht las tig, omdat de limiet op die afstand erg scherp ligt. We gaan dus alles op de 400 meter zetten. Als Lesley vormbehoud toont, heb ik er ver trouwen in dat die kwalificatie wel in orde komt." Na een vier dagen duren de trip met het Neder lands zaalvoetbalteam, dat twee interlands in en tegen Wales afwerkte, keerden Hoessein en Saïd Bouzambou gis teren terug in Vlissingen. De twee broers meldden zich 's avonds meteen op de training bij Groene Ster, dat vrijdag in eigen huis aan treedt tegen ZW Eindhoven. „We zoeken nog naar het juiste rit me en het goede gevoel", zei Hoes sein Bouzambou (foto). De oudste van de twee broers hield gemengde gevoelens over aan de duels in Wales. „Bij de eer ste wedstrijd zat ik maandag op de tribune en bleef Saïd de hele wedstrijd op de bank. Dinsdag be gonnen we allebei in ons vaste blok, met Jamal El Ghannouti en Tevfik Ceyar." Maandag won Oran je met 7-3, dinsdag werd het 5-3. „We waren veel sterker en had den allebei die duels eigenlijk met zes, zeven goals verschil moeten winnen. Saïd en ik hoopten op wat meer minuten maar het was weer een goede ervaring." De volgende oefeninterlands staan voor 19 en 20 oktober op het programma. Dan is Portugal, met sterspeler Ricardinho, twee keer de tegenstander in Rotterdam. Hoessein Bouzambou: „Portugal oefende dinsdag tegen Brazilië, in het WK-stadion van Fortaleza." Het Nederlands elftal won daar vo rig jaar van Mexico. „Ze hadden een vloer in het stadion gelegd. We hebben met z'n allen zitten kijken. Brazilië won met 2-1, voor 25.000 toeschouwers." Bouzambou speelt morgen avond met Groene Ster de derde competitiewedstrijd van het sei zoen. De Vlissingers staan na twee duels op vier punten. „En dat moeten er dus zeven worden. Je merkt dat we als team nog op zoek zijn naar het juiste ritme en het goede gevoel. Daarom wilden we ook bij de training van Groene Ster aanwezig zijn. We moeten be ter op elkaar ingespeeld raken. Ho pelijk loopt het tegen Eindhoven beter dan in de eerste twee duels." Eerst een medaille op het WK, daarna door naar Rio door Job de Feijter Shirley Kerkhove atlete Shirley Kerkhove oefent haar start met trainer Sjakkie van den Broeke. Volgende maand doet de para-atlete uit Ter- neuzen mee aan het WK in Qatar, foto Camile Schelstraete door Barry van der Hooft

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 48