U en uw herfstgevoel In de pruimentijd, als eieren zo groot 12 BUITEN Het herfstgevoel doet zich gel den. Inderdaad, met dreigende, vaak in water gespiegelde luch ten. Met kleurige pompoenen. En met een nog verrassend aangenaam najaars zonnetje op een buitenbank. We houden vast aan de behaaglijke na jaarssferen. Volgende week donderdag 24 september plaatsen we foto's van U en Uw POMPOEN. Met deze keer het uitdrukkelijke verzoek of u wilt zorgen dat ook de pompoenenkweker in beeld verschijnt. Deze vraag heeft een reden. Als u alleen foto's van uw pompoenen stuurt, krijgen we een pagina zonder mensen. Vandaar: U en Uw POMPOEN. Load uw foto's voor woensdag 23 september 12.00 uur op via www.pzc.nl/buiten, of mail uw foto naar buiten@pzc.nl. Vermeld naam en woonplaats en een korte toelichting. Op 't erf Ooit hadden wij een mak, loslopend var ken van Vietnamese oorsprong op ons erf. Ze was slim en aanhankelijk als een hond, en soms flink nukkig. Vele deugden en ondeugden had ze. Evenals culinaire voorkeuren. Bij die laatste hoorden de prui men, in alle variëteiten. Geel, groen, roze of donkerrood; ze wa ren haar alle even lief. Als ik haar vrij liet uit haar riante stal en het was in de pruimentijd, dan liep ze regelrecht naar een boom die z'n vruchten liet vallen, at alle rij pe pruimen op en spuwde de pit ten nuffig uit. Na een paar dagen waren die pitten aan de beurt. Die werden handig gekraakt met het uitstekende gebit en vervol gens werd met groot gesmak de pit genuttigd en genoten. Wij, haar bazen, gedragen ons niet veel anders dan ons varken tje destijds. De pruimentijd, van midzomer tot aan de herfst, schenkt ons velerlei genoegen. Van de ouderwetse gele Washing- ton-pruim, tot de velerlei Reine Claude-pruimen. Die laatste heb je onder andere in het rozerood en in het groen. Die groene zien er onooglijk uit, maar smaken ge weldig. We hebben een adresje in Kapelle waar ze met ons de oogst willen delen. Onze naburige fruitteler kweekt een moderne pruimen- soort van fors formaat: 'Jubileum' (o, als eieren zo groot). Die genie ten wij ook volop. In de tuin van de achterburen staan redelijk gro te pruimenbomen, die rijk dra gen. Eén met gele vruchten, en één met rood/paarse vruchten. Soorten van onbekende oor sprong. Ten slotte komen de Reine Victories, in het Zeeuws: 'Reine- fïkken'. Het goede (soms jamme- re) van pruimen is, dat er een au tomatische stop op zit. Te veel consumptie wordt altijd door het ingewand afgestraft. De laxeren de werking is zodanig, dat je al pruimen etend, vanzelf richting toilet beweegt. Constipatie en pruimen snoepen staan haaks op elkaar. Gelukkig laten de prui men zich ook verwerken. Geen betere jam dan pruimenjam. Die is nooit te koop, dus moet je zelf aan de slag. Pruimen en brande wijn of rum zijn ook een prachti ge (oud)Zeeuwse combinatie. Zo rond kerst smaakt dat op z'n best. Zelfs de zure, wrange pruimpjes van onze wilde pruimenboom transformeren in de fles met ster ke inmaakbrandewijn tot een flu welen, pittige pruimendrank. W /'f" Deze kraam in Zierikzee staat vol met heerlijke herfstvruchten, foto Jan Adriaanse Na een vermoeiende strandwandeling heerlijk genieten van de herfst- Een afgezaagde boom vol paddenstoelen, in de buurt Zo zien veel wandelaars de natte herfst, zon. foto Irene Hanny, Terneuzen van Nisse. foto Kees Janse uit Westkapelle foto Anne-Marie van lersel uit Koudekerke door Gerard Smallegange Reine Victorie tegen de achtergrond van een Reine Claude d' Althan. Een schaal puike pruimen uit eigen tuin. foto's Gerard Smallegange

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 44