Raad van State ziet geen bezwaar tegen groter Zwin FZC COLOFON De belangrijkste conclusies na de hoorzittingen 10 ZEELAND ONDERZOEKSCOMMISSIE SLOEWEG De hoorzittingen over het debacle rond de Sloeweg zitten erop. Dit zijn de vijf voornaamste conclusies. Zeeland is te klein voor een project als de Sloeweg, dus huur deskundigheid in en maak er een BV van Een groot project kun je niet op afstand besturen, de gedeputeerde moet er bovenop zitten België en Nederland willen Het Zwin, dat nu 183 hectare groot is, uitbreiden met 120 hectare. Daar voor moet de Willem Leopoldpol- der worden ontpolderd. Tien hec tare van het uitbreidingsgebied komt op Nederlands grondgebied, bij Retranchement. Voor de uitbreiding, die in 2005 tegelijkertijd met de ontpol- dering van de Hedwige in de Scheldeverdragen werd geregeld, zijn twee redenen: het tegengaan van de verzanding van Het Zwin en herstel van de natuur in de Westerscheldemonding. Stichting Red onze Polders tekende met tal van argumenten bezwaar aan: al ternatieven zijn niet goed onder zocht, de uitbreiding helpt Het Zwin niet vooruit, de gevolgen zijn niet goed in beeld gebracht, er verdwijnt beschermde natuur, verplaatsing van de dijk is gevaar lijk en de verziltingsmaatregelen zijn onvoldoende. In een uitspraak van 29 pagi na's weerlegt de Raad van State al le argumenten. De Raad kan al leen wijzigingen aanbrengen in Rijksbesluiten als die 'aantoon baar onredelijk of in strijd met de wet' zijn. Red onze Polders is er niet in geslaagd de Raad daarvan te overtuigen. Dat geldt ook voor de bezwa ren van twee bewoners van de Ka- naalweg, die het nieuwe natuurge bied vlakbij hun achtertuin krij gen. Zij vrezen voor aantasting van hun privacy, woongenot en zijn onzeker over de ontwikke lingsmogelijkheden op hun ter rein. Volgens de Raad van State gaat dat allemaal maar in heel be perkte mate op. Woordvoerster Magda de Feij- ter van Red onze Polders reageert teleurgesteld. „We dachten toch echt een paar goede argumenten te hebben." Dat zelfs geen reke ning wordt gehouden met de be zwaren van omwonenden, noemt ze 'erg triest'. „Zelfs tot heel klei ne aanpassingen als een extra af scheiding of het verplaatsen van een uitzichtpunt zijn de initiatief nemers niet bereid." Eerder deze maand weerlegde de Vlaamse Raad van State al de Belgische bezwaren tegen de uit breiding. Daarmee is de weg vrij voor de start van de werkzaamhe den. Volgens een woordvoerster van de provincie beginnen die in het voorjaar van 2016. 'Er wordt zelfs niet gekeken naar kleine aanpassingen voor omwonenden. Triest' 088-0139910. Havens 7000-9990 Havens 0-7000 Middelburg Nieuwdorp Vlissingen Borssele Terneuzen (TOL) IDe verbreding van de Sloeweg en de Tractaatweg is het grootste infrastruc turele project van de provincie sinds de bouw van de Zeelandbrug. Tijdens de hoorzittingen van de onderzoeks commissie Sloeweg in het provin ciehuis (foto) werd bevestigd wat het onderzoeksbureau Necker van Naem enkele maanden geleden al opperde: de provinciale organisatie is te klein om een project van die omvang (er werd uitgegaan van 100 miljoen euro) uit te voeren. „Het was veel te groot om het zo te doen", aldus oud-gedeputeerde George van Heukelom. De nieuwe directeur grote projecten Hans van der Togt stelde vast dat het beter is enkele pro jecten - ook kleinere dan de Sloeweg - goed te doen, dan te veel projecten slecht. In het inter nationaal projectmanagement zijn vijf rollen voor een projectorganisatie omschreven. „Die moet je volledig bezetten. Ik zie dat daar nu toch onvolwassen mee wordt omgegaan." Zowel oud-gedeputeerde Kees van Beveren als oud-gedeputeerde Toine Poppelaars dacht het project beter te kunnen beheersen als het in een BV zou worden ondergebracht. Zoals Poppelaars deed met de Sluis kiltunnel. „Ik zei tegen de ambtena ren: Hebben jullie ervaring met tun nels? Nee? Dan gaan we het niet doen." Van Beveren kreeg de ambte naren over zich heen toen hij het zelfde probeerde. „Wat dacht ik wel, dat ik het project buiten de organisa tie wilde plaatsen?" Zowel Van der Togt als de huidige projectdirecteur Sloeweg Ton Vrijdag is voor stander van een BV-constructie bij grote pro jecten. „De provincie heeft niet zo gek veel gro te projecten gedaan de laatste vijftig jaar", zei Vrijdag. „Dan is het verstandig deskundigheid in te huren." „Er werden geen beslissingen genomen 2 en er miste een stukje daadkracht om dingen die niet goed gingen te verbeteren." Ton Vrijdag liet er in zijn verhoor geen misverstand over bestaan dat de verantwoordelijk gedeputeerden voor het project Sloeweg steken heb ben laten vallen. Tijdens de verhoren werden de pijlen vooral gericht op Kees van Beveren (foto), de gedepu teerde die in april opstapte toen dui delijk was dat het tekort op het we genproject zeker 19 miljoen euro zou bedragen. Hij zat zelf niet in de stuurgroep van de Sloeweg. „Zorg dat je in een leading positie zit en aan de knoppen kan draaien, anders gaat het langs je heen", zei Van Heukelom. „Bij de Sloeweg kon je je afvragen waar de gedeputeerde zat." De af stand tussen de gedeputeerde en de ambtelijke staf kon bij het ene of het andere pro ject nogal verschillen", verdedigde Van Beveren zich, maar volgens gede puteerde Carla Schönknecht is het dóódsimpel. „Er is geen stuurgroep waar ik niet in zit." Ook Van Beverens voorganger Toine Poppelaars viel wel wat te verwijten. Er was geen duidelijke opzet en struc tuur voor het project Sloeweg, gaf hij toe. Dat het project begon met een door hem bij elkaar gelobbyd budget van 100 mil joen euro droeg daar aan bij. „We gingen er in het begin van uit dat 80 miljoen voldoende moest zijn. Die 100 miljoen heeft ons wellicht in slaap gesust." door Martijn de Koning RETRANCHEMENT. De uitbreiding van natuurgebied Het Zwin tussen Knokke en Retranchement kan doorgaan. Na de Vlaamse Raad van State veegde ook de Nederlandse Raad van State gisteren alle bezwa ren van drie bezwaarmakers - stich ting Red onze Polders en twee par ticulieren - van tafel. É5 Magda de Feijter, Red onze Polders Krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel onze bezorgservi- ce: 088 0561510, of meld het op: www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Vragen? Bel: 088-0139910 Uitgever Erik van Cruijthuijsen Sales manager Kees van Zalinge Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Hoofdredactie Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Centrale redactie Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118- 43 4000 T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl www.pzc.nl Redactie Walcheren. Bevelanden. Schouwen-Duiveland en Tholen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen T: 0118- 434021 E-mail: walcheren@pzc.nl; bevelanden@pzc.nl; schouwen-duiveland@pzc.nl; tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl Wat ging er mis door Ernst Jan Rozendaal L>"~~ foto Johan van der Heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 42