Niemand hoeft de pijn van het verlies nog te verstoppen Vertrouwen tussen Staten en CS nog niet hersteld' Lader te met gedenkplaatjes bij duinovergang Westenschouwen ZEELAND 3 Vopak neemt uitbreiding in gebruik die op de bordjes staan. Die laatste tekst staat op een plaatje voor Tom Duinhouwer, ge plaatst door zijn ouders. Zijn va der, Ed Duinhouwer uit Spijkenis- se, haalt herinneringen op aan zijn zoon, die op 38-jarige leeftijd overleed. „Je zou bijna kunnen zeggen dat Tom hier is opge groeid", vertelt hij. „We gingen ie der jaar met het gezin naar de cam ping in Burgh-Haamstede. Tom heeft er als kind zelfs zijn eerste stukje gelopen." En dat is hij er altijd blijven doen. Twee weken voordat Tom op vakantie in Spanje plotseling overleed, wandelde hij nog met zijn ouders en zijn gezin over het strand langs de Noordzee. Na de uitvaart waren Ed en zijn vrouw op zoek naar iets tast baars om Tom te herdenken. „Het bordje is voor ons een punt waar we steun aan hebben. Ik ga vaak naar de duinen toe. Als ik daar op een bankje zit, blijven de tranen over mijn wangen lopen. Hij was nog zo jong en ik mis hem enorm." Dat moment aan zee lucht op, zegt Ed, „Daarna kan ik weer met een goed gevoel verder." Ook Rob Mastenbroek uit Burgh-Haamstede plaatste een bordje op het hekwerk. 'Mooie her inneringen bij het ruisen van zee en wind', liet hij erin graveren voor zijn overleden vrouw Jobje Meijer. „Een jaar nadat we hier kwamen wonen en een oud huis je kochten, kwamen we erachter dat Jobje dikke darmkanker had", vertelt hij. „In moeilijke tijden hebben we samen veel op de bank jes bovenop de duinen van Wes tenschouwen gezeten. Er hingen toen al wat plaatjes en Jobje vond het een mooie gedachte om ook een plekje op het hek te krijgen, als ze er niet meer zou zijn." Rob gaat er meestal drie keer in de maand naartoe. „Het is een rustpunt waar ik even kan naden ken. Door het gedenkplaatje heb ben familie en bekenden een plek om haar te herinneren en zo kun nen ze zien dat we haar niet zijn vergeten. Jobje was een pracht vrouw." De trap, bankjes en het hek A 'Als ik daar op een bankje zit, blijven de tranen over mijn wangen lopen' zijn eigendom van de gemeente. Het is daar en bij het Uitvoerings- bedrijf bekend dat er bordjes op worden bevestigd. Er is volgens een woordvoerder van de gemeen te Schouwen-Duiveland nooit van tevoren toestemming gevraagd door nabestaanden, maar het is in de loop der jaren zo ontstaan en dat wordt gedoogd. Sterker nog: als er bijvoorbeeld planken worden vervangen, wor den de bordjes door de beheerders opnieuw geplaatst. Als het te gek wordt, zal de ge meente alsnog overwegen om het plaatsen van de herdenkingsplaat jes op de een of andere manier te gaan reguleren. Voorlopig laten ze het uit mededogen toe. Er is geen ambtenaar of stichting aan te pas ge komen. Individuele burgers besloten dat daar, op die duinovergang, bij het geruis van de af- en aanrol lende golven, een plekje moest komen voor die dierbare overle dene. Iemand was eerst; anderen volgden het voorbeeld. Wat be weegt mensen herdenkings- plekken te maken op openbare plekken? Onder meer uitvaart- verzekeraars (Monuta, Yarden) en onderzoekers verdiepten zich in die vraag. Peter Groote en Mirjam Klaas- sens van de Rijksuniversiteit Groningen keken naar bermmo numenten en concluderen dat een voorheen betekenisloze plek door een monument - of een herinneringsbordje - ook voor anderen een speciale plek kan worden. In het geval van de duinovergang bij Westen- schouwen versterkt elk vol gend bordje dat effect. Maar anders dan bij bermmo numenten, zijn er op de over gang alleen vreugdevolle associ aties: daar genoot de overlede ne van de zee, van de natuur, het leven. En dus is het dé plek bij uitstek om in gedachten 'weet je nog?' en 'ik mis je' te zeggen tegen de dierbare over ledene. Uitvaartverzekeraar Yarden, die elk kwartaal onderzoek doet naar trends op het gebied van herinneren en afscheid ne men, stelt dat er een verande ring gaande is in de manier waarop we omgaan met de dood. Openlijk verdriet was vroeger bijna taboe. Nu delen we steeds meer emoties op so cial media als Facebook of op bijzondere herdenkingsplaat sen. Verdriet een plaats geven, de doden gedenken en daar mee ook het feit dat ons eigen leven eindig is: we doen het meer en meer samen. En ook vaker, zegt een woordvoerster van Yarden. Daarom worden op momenten dat het verlies van een geliefde extra gevoeld wordt - Valen tijnsdag, Moeder- en Vaderdag - openbare herinneringsbijeen komsten gehouden in uitvaart centra en crematoria. Voor wie géén eigen plekje heeft, op de duinovergang bij de zee. Gisteren vonden de laatste hoorzittingen plaats. In totaal zijn negen betrokkenen gehoord. Een belangrijk thema was de verhouding tussen Gedeputeerde en Provinciale Staten. In meerde re verhoren werd uitgesproken dat er sprake is van wederzijds wantrouwen. Dat is ontstaan tij dens de debatten over de ver vroegde uittreding van oudere ambtenaren. Schönknecht was toen nog Statenlid en de commi- sie vroeg haar wat ze destijds vond van de informatievoorzie ning. Ze zei 'niet blij' te zijn met In meerdere verhoren over de Sloeweg werd uitgesproken dat er sprake is van wederzijds wantrouwen. de manier waarop die besluiten werden genomen, omdat de Sta ten daar onvoldoende bij werden betrokken. „Ik betreur het zeer dat we er in de vorige collegepe riode kennelijk niet in zijn ge slaagd het vertrouwen te herstel len." Volgens haar heeft het 'dra ma van de Sloeweg' de onderlin ge problemen wel bespreekbaar gemaakt. „Door het debacle rond de Sloeweg vragen we ons af hoe we het beter kunnen doen, trans paranter kunnen zijn." VLISSINGEN-OOST. Vopak Terminal Vlissingen neemt vandaag zes nieuwe opslagtanks in gebruik. Met de uitbreiding, waarmee Vopak medio vorig jaar begon, kan het bedrijf bijna 37.000 kubie ke meter chemische gassen en vloeibaar gas meer opslaan. De ca paciteit bedraagt nu 169.000 kubie ke meter gas. Vopak breidde uit door de groeiende vraag naar gas sen als propaan en butaan (lpg). Plaagdier bestrijding Zeeuws-Vlaanderen DONDERDAG 24 SEPTEMBER 2015 herdenken aan het strand *i Ed Duinhouwer herdenkt zijn zoon door Ondine van der Vleuten door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG. De impact van het fiasco rond de Sloeweg is groot, zowel op het vorige als op het hui dige college van Gedeputeerde Staten. Dat verklaarde gedeputeer de Carla Schönknecht gisteren voor de onderzoekscommissie Sloeweg. Zeeland 10 en 11: Wat ging er mis en hoe kan het beter? Preventie en bestrijding van De kunst van plaagdierbestrijding 0115 - 530 585 lader@zeelandnet.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35