Verander Zwarte Piet in Pakjespiet' Veel inzendingen voor hét Zeeuwse T-shirt Voorzichtig met gedenkplaatjes Stoute schoenen Nabestaanden eren dierbaren 2 ZEELAND Duinovergang bij Westenschouwen is in de loop der jaren een herdenkingsplaats geworden. COMMENTAAR Weinig mensen zullen zich storen aan de gedenk plaatjes op het hekwerk van de duinovergang bij Westenschouwen. Ze herinneren aan dierbaren. Ze hangen daar omdat het strand en de zee be langrijk waren voor de overledene. Of omdat het een rustpunt is met een mooi uitzicht, waar je goed kunt herdenken. Het is be grijpelijk dat de gemeente Schouwen-Duiveland deze uitingen gedoogt. Toch komt hier een grens in zicht. Want waarom zou een argeloze vakantieganger die na een lange reis de zee ziet en dat fantastische gevoel beleeft, juist dan en daar geconfronteerd moeten worden met de emotie van onbekende nabestaanden? Ook al is het een bescheiden ge denkplaatje dat je toevallig in het oog springt, het is toch een beetje opdringerig. In dit soort kwesties draait het eigenlijk om de vraag of er voor iedereen ruimte is om zich zo te uiten. Is het antwoord ontkennend? Dan wordt het tijd om zeer terughoudend te zijn. Veel gemeenten in Nederland hebben al regels voor bermmonu menten. Het zou prettig als dat voor gedenkplaatjes niet hoeft. Omdat ze vanzelf verdwijnen. In onze geest en in onze privéom- geving is volop ruimte voor een passende nagedachtenis. Daar hoeven we andere mensen niet ongevraagd mee te confronteren. Het gaat om de vraag of er voor iedereen ruimte is om zich op deze manier te uiten Ruim vijftig jaar lang zit Wim Goudswaard uit Middelburg al in het speelgoed. In 1965 begon hij een Intertoys aan de Korte Noord straat in Middelburg, die later ver huisde naar de Nieuwe Burg. De zaak bestaat nog steeds, al staat Goudswaard al lang niet meer ach ter de toonbank. Toch is de 82-jari- ge Middelburger nog steeds met hart en ziel bezig met speelgoed en hét feest der kinderfeesten: Sin terklaas. „Gebruik in plaats van Zwarte Piet voortaan Pakjespiet. Dat kun je overal gebruiken, hoef je niets te veranderen en heb je geen discussie meer." Maar niet elke piet is toch een Pakjespiet? „Waarom niet?", rea geert Goudswaard. „Alle pieten zijn toch Pakjespieten? Bekijk het nu eens uit de ogen van kinderen. Dacht je dat die het over de kleur van Zwarte Piet hebben? Natuur lijk niet. Daar zitten alleen oude ren over te tobben. Of pieten nou geel, groen of blauw zijn, maakt toch geen piet uit? Een kind ver langt naar een cadeautje. Het zit met twee handjes en oogjes te kij ken naar wat het zal krijgen. Dat is waar het feest om gaat." De Middelburgse speelgoed man heeft zich 'doodgeërgerd' aan de discussie over Zwarte Piet. „Clownpiet is natuurlijk niets. Wat Zwarte Piet aan heeft, interes seert een kind niet. Ik hoop dat kinderen er gelukkig mee zijn en dat het gedonder over Zwarte Piet ophoudt. Dan kan het kinderspel eindelijk weer doorgaan." Almanak De wandelmarathon staat voor de deur. Toen ze dat las moest een Kloe- tingse terugdenken aan de ervaring van haar 66-jarige vriendin, die vorig jaar de stoute schoenen had aange trokken en de 42 kilometer van Schou wen naar Zoutelande had afgelegd. Het was pittig geweest, maar ze had het gehaald. Hoe erg ze had afgezien werd haar pas duidelijk toen ze een uurtje na de finish een kennis in het ziekenhuis wilde opzoeken. Strompelend kwam ze het hospitaal binnen, waar direct een verpleegkun dige op haar afkwam: „Mevrouw, de eerste hulp is vlakbij." Hinder A58 met Kustmarathon Mensen die volgend week end meedoen aan de Kust marathon moeten reke ning houden met extra verkeershinder op de A58. Aannemer Boskalis werkt van vrijdag 2 oktober (van af 20.00 uur) tot en met maandag 5 oktober (05.00 uur) aan de nieuwe noor delijke oprit van de Sloe- weg naar de A58 (afrit 36) en de nieuwe noordelijke aansluitingen Drieweg met de A58 bij Heinkens- zand. Er zal één rijstrook be schikbaar zijn op de A58 (van Goes richting Middel burg) van hectometerpaal 152,5 tot en met 154,4. Daarnaast wordt de maxi male rijsnelheid voor het verkeer op de A58 terugge bracht naar 70 kilometer per uur. Vaker diefstal van bromfietsen In Middelburg en Vlissin- gen zijn in de eerste helft van dit jaar naar verhou ding veel brom- en snor fietsen gestolen: 40 in Mid delburg en 36 in Vlissin- gen. Dat komt neer op ruim acht gevallen per 10.000 inwoners. Dat is ruim boven het landelijk gemiddelde en bijvoor beeld hoger dan in Rotter dam, Den Haag en Utrecht. In de rest van Zeeland wor den veel minder snor- en bromfietsen gestolen, blijkt uit gegevens van bu reau LocalFocus. Dode bruinvis spoelt aan Op het strand ter hoogte van paviljoen Noordduine bij Domburg is gistermid dag een dode bruinvis aan gespoeld. De doodsoorzaak was gis teren nog niet bekend. Het komt vaker voor dat bruinvissen op de Zeeuw se kust aanspoelen. Onder zoek uit 2014 leert dat do de bruinvissen in een kwart van de gevallen bijt- sporen hebben van zee honden. Die zien het dier als een prooi. Boetes voor te snel rijden De politie heeft dinsdag middag- en avond dertig automobilisten op de bon geslingerd die te snel re den op de Molendijk in 's-Heerenhoek. In totaal werden 142 be stuurders gecontroleerd tij dens de snelheids- en alco holcontrole. Niemand had te veel gedronken. De poli tie controleerde op twee tijdstippen. De hoogst ge meten snelheid bedroeg 59 kilometer. Op de Molendijk geldt een maximumsnelheid van 30 kilometer per uur. Terwijl de een er zit om bij te ko men van een flin ke strandwande ling, haalt de an der er herinnerin gen op aan een overleden dierbare. In de afgelo pen jaren is de duinovergang in Westenschouwen spontaan gaan dienen als herdenkingsplek. Op de bovenste balk van de afraste ring en op de leuning van een aantal bankjes zijn door nabe staanden al zo'n twintig gedenk plaatjes geschroefd. Zowel door Zeeuwen, als door toeristen. 'Ik wil nog één keer de zee zien', 'Al die jaren genoten van zee, strand en bos' en 'Je eerste stapjes waren hier', zo maar een aantal voorbeelden van teksten 25-01-1975 03-08-2013 VLISSINGEN. Ruim honderd crea- tievelingen hebben één of meer ontwerpen ingestuurd voor de wedstrijd om hét Zeeuwse T-shirt. „De ontwerpen zijn heel afwisselend", vertelt Patrick Po- lie van VW Zeeland. Die heeft de wedstrijd georganiseerd, sa men met de PZC en CBK Zee land, het centrum voor beelden de kunst, vormgeving en archi tectuur. „Bij allerlei ontwerpen dacht ik van: wow, gaaf', zegt Polie. „Er zitten er kwalitatief gezien genoeg tussen om een goede keu ze te kunnen maken. Opmerke lijk is dat inzenders lang niet al tijd gebruik maken van de stan daard Zeeuwse iconen zoals de Oosterscheldekering." Een vakjury gaat de inzendin gen beoordelen en selecteert vijf ontwerpen. Het Zeeuwse pu bliek kiest vanaf 28 september via een stemming op internet de winnaar. Die ontvangt een geld prijs van 750 euro. De tweede plaats is goed voor 500 euro. VW Zeeland streeft ernaar het winnende ontwerp in pro ductie te nemen en vanaf decem ber te verkopen via Inspiratie- punt Domburg (opvolger van het VW-kantoor) en zeeland- shop.com. FZC door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG. Hoe eenvoudig is het om de discussie over Zwarte Piet te stoppen? Zonder alle versjes, liedjes of verhalen overhoop te hoe ven gooien? „Dat is heel makkelijk. Dé oplossing is om zwarte gewoon te vervangen door pakjes. Pro bleem opgelost." Maak van Zwarte Piet gewoon Pak jespiet, zegt Wim Goudswaard. Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN MIDDELBURG/VLISSINGEN DOMBURG 'S-HEERENHOEK Spontaan door Elodie Kint We zullen je missen Altijd in ons Hart je eerste stapjes waren hier Tom Duinhouwer Op het hekwerk bovenop de duinen bij Westen schouwen hangen zo'n twintig gedenkplaatjes. Het strand is voor nabestaanden een plek vol mooie her inneringen. foto's Elodie Kint door Jeffrey Kutterink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 34