'Op het WK moet die oester in vier seconden open' Para-atlete Kerkhove gaat voor medaille op WK in Qatar Regen kost telers geld Hulpdiensten oefenen scheepsongeval Iedere akkerbouwer heeft schade, maar hoeveel verschilt per perceel. Pas na de oogst blijkt hoe groot de schade echt is. HANSWEERT. Het is een doemsce nario voor de Veiligheidsregio Zee land: een riviercruiseschip met honderden mensen aan boord komt op de Westerschelde in aan varing met een vrachtschip. Hoe al die mensen snel en veilig aan de wal te krijgen was een belang rijk onderdeel van de oefening die de hulpdiensten gisteren hielden. Hierbij waren een kleine vijfhon derd mensen betrokken. Onder hen leerlingen van het Scalda en Lotusslachtoffers die als de passa giers van de rondvaartboot De- nick II aan boord waren. De oefening begon rond 09.00 uur op de Westerschelde ter hoog te van Waarde. De KNRM, Kust wacht en sleepboten schoten na de 'aanvaring' te hulp om de twee honderd passagiers naar Hans- weert te brengen. Daarbij werd ook een helikopter ingezet. De oefening was nog maar net begonnen of er deed zich een echt incident voor bij de EPZ-kolencen- trale in Borssele. De oefening werd een klein uur stilgelegd om verwarring tussen oefen- en echte meldingen te voorkomen en om dat de inzet van deelnemers aan de oefening mogelijk in Borssele noodzakelijk was. letterlijk in het water valt. Het gros van de aardappelen, zo'n tach tig tot negentig procent, staat nog op het veld. Boeren gaan pas rooien als het weer opklaart. „Dan zal blijken hoeveel rot er is. De he le oogst is zeker niet verloren, maar er is wel veel schade." Akkerbouwers zijn nu druk be zig om zoveel mogelijk water van het land af te voeren. Ze graven greppels danwel diepen bestaande uit. „We hopen dat het nu even droog blijft. De weersvoorspellin gen zijn wat gunstiger. Dat is on ze strohalm", zegt Sanderse. Aardappelen en uien vormen de ruggengraat van het inkomen van akkerbouwers. De prijs is al vastgelegd. De vrije markt is rela tief klein. Maar wie minder kilo's aanvoert, verdient minder. Sander se voorziet vooralsnog geen prijs stijgingen voor de consument. Er is niet alleen sprake van op brengst- maar ook van kwaliteits verlies. Met halfrotte aardappelen kun je niks meer. Dat wordt vee voer. Om de schade te beperken heeft het landbouwadviesbureau DLV Plant zeven schuurbijeen- komsten gehouden, waarvan één in Zeeland, om boeren bij te pra ten over bewaarmaatregelen. „Ka chels voor een gelijkmatige tempe ratuur en een goede ventilatie zijn van belang", beaamt adjunct-direc teur Ko Francke van landbouwcoö peratie CZAV. Ook de uien lopen risico. De bulk van de uien staat nog op het land. „Uien zijn minder gevoelig voor rot, maar veel vocht kan lei den tot verkleuring en dus minde re kwaliteit", zegt Eric Moerdijk van uiensorteer- en pakstation Monie BV in Nieuwdorp. Of de uien door de vele regen minder van kwaliteit zijn, kan pas worden beoordeeld als ze zijn geoogst. 'We hopen dat het nu even droog blijft. De weersvoorspellingen zijn wat gunstiger' september leidt vrijwel zeker tot een slechte aardappeloogst. Als aardappelen 12 tot 24 uur onder water staan, krijgen ze geen zuur stof meer en gaan ze rotten. Nat is het. In de nacht van dinsdag op woensdag regende het 30 tot 50 millimeter per vierkante meter. Op 'droge' percelen van Sanderse staan nu plassen. „Zuidwest-Ne derland heeft de volle laag gehad. De situatie is verergerd." Sanderse vindt het lastig te voorspellen of de aardappeloogst GOES, Door de overvloedige regen val rot een kwart tot een derde van de aardappelen op de Zeeuw se akkers weg. Iedere akkerbou wer heeft schade, maar het beeld wisselt sterk. „De een heeft tien, de ander vijftig procent schade", zegt ZLTO-akkerbouwvoorman Jo han Sanderse. Begin deze maand klonken al onheilspellende geluiden uit ak kerbouwend Zeeland: een natte PAGINA 9 PAGINA 16 www.pzc.nl walcheren@pzc.nl DONDERDAG 24 september 2015 De sleper Union Herald brengt een grote groep opvarenden in Hansweert aan wal in het kader van een grote oefe ning op de Westerschelde. foto Marcelle Davidse door Theo Giele Aardappels zeker voor kwart rot door Frank Balkenende Johan Sanderse, ZLTO Akkerbouw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 33