Sandra van Nieuwland vindt inspiratie in 'Expeditie Robinson' Topstukken op indrukwekkende tentoonstelling 30 CULTUUR SHOW Beslissing over uitlevering Roman Polanski uitgesteld Diddy is met 60 miljoen weer de best verdienende rapper Een Poolse rechtbank heeft de beslissing over de uitlevering van filmregisseur Roman Po lanski aan de VS uitgesteld tot 30 oktober. De Verenigde Sta ten willen dat Polanski wordt gestraft voor een zedenzaak uit 1977. Toen de regisseur destijds veroordeeld dreigde te worden tot gevangenisstraf voor seks met een minderjarige verliet hij het land. De VS vaardigde toen een arrestatiebeveluit. Na dat de 82-jarige filmmaker vo rig jaar aan de slag ging met een film in Polen, vroeg de VS het land om uitlevering. „Het was belangrijk voor me om in de rechtszaal aanwezig te zijn en ik ben blij dat alle do cumenten die mijn advocaten hebben ingeleverd in overwe ging zijn genomen", reageerde een opgeluchte Polanski na de zitting dinsdag. Hij hoopt dat zijn hernieuwde verdediging de rechter ervan zal overtuigen dat hij al voldoende is gestraft voor de zaak, omdat hij de aan tijgingen destijds al had toege geven en vervolgens 42 dagen in de gevangenis doorbracht. De definitieve beslissing voor zijn eventuele uitlevering ligt uiteindelijk bij de Poolse minis ter van Justitie. Happy Birthday is niet van Warner Bros Iedereen kent het lied Happy Birthday To You. Muziekbe- drijf Warner Chap- pell Music en zijn voorgangers inden tachtig jaar lang de lucratieve auteurs rechten van het nummer. Er wer den miljoenen ver diend. De rechter in Los Angeles heeft nu bepaald dat War ner het copyright bezit over slechts een deel van de mu ziek en ook niet van de tekst, aldus Los Angeles Times. Doris Day niet in film van Clint Eastwood Hollywoodlegende Doris Day speelt geen rol in de nieu we film van Clint Eastwood. De woordvoerder van de 91-jarige actrice en zangeres zei gis teren dat de geruch ten over terugkeer op het witte doek onjuist zijn. East wood (85) en Day zijn buren en goed bevriend. Hij zou haar een script over de beroemde Ameri kaanse piloot Ches- ley Sullenberger hebben gegeven. Troje Trilogie van Terpstra weer in theater De Troje Trilogie van theatermaker Koos Terpstra wordt weer opgevoerd. To neelschuur Produc ties brengt het stuk in het najaar van 2016 weer op de planken, zo maakte de producent giste ren bekend. Het is voor het eerst in ze ventien jaar dat het stuk door een pro fessioneel gezel schap in Nederland wordt gespeeld. Terpstra ontving er een Taalunie Toneel prijs voor. Sean 'Diddy' Combs is weder om de best verdienende rapper, zo blijkt uit berekeningen van Forbes. Diddy heeft tussen juni 2014 en juni 2015 zo'n 60 mil joen dollar (54 miljoen euro) binnengeharkt. De rapper trad zelden op en bracht ook amper nieuwe muziek uit, maar ver diende een riant salaris met zijn zakelijke investeringen. Zo heeft hij aandelen in wodka- merk Ciroc en televisiestation Revolt. Op de tweede plek in de lijst met hiphoppers staat Jay Z, die een deel van zijn inkomen van 56 miljoen dollar (50 miljoen euro) eveneens verdiende met allerlei zakelijke activiteiten buiten zijn muziekcarrière om. Drake staat op nummer drie met een jaarinkomen van 39,5 miljoen dollar (35,5 miljoen eu ro). De enige vrouw in de top tien is Nicki Minaj, die met 21 miljoen dollar (19 miljoen eu ro) op de negende plek staat. Diddy voert al een tijdlang de lijsten aan van Forbes; met een vermogen van zo'n 3 miljard dollar (2,7 miljard euro) stond hij eerder dit jaar weer boven aan de lijst van rijkste rappers. De baliemedewer kers in het Van Gogh Museum in Amsterdam kijken niet vreemd op als ze wordt gevraagd waar het schilde rij De Schreeuw hangt. Dan wordt keurig geantwoord dat het werk niet van Vincent van Gogh is, maar van Edvard Munch, en dat het in een museum in Oslo hangt. Nu even niet trouwens, want het schilderij is één van de hoogtepunten van de expositie MunchVan Gogh, die morgen de deuren opent. Dat bezoekers die vraag stel len, zegt alles over de verwant schap tussen de twee kunste naars. Hun opvattingen over le ven en werk, maar ook hun ma nier van schilderen maken dat de Noor en de Nederlander dikwijls aan elkaar worden gekoppeld. Niet voor niets worden ze in flink wat kunstgeschiedenis boeken samen als 'de vaders van het expressionisme' beschouwd. Verlanglijstje Het is daarom logisch dat het Van Gogh Museum deze duo expositie al lang op het verlang lijstje had staan en dit herden kingsjaar (het is 125 jaar geleden dat Van Gogh overleed) heeft aan gegrepen om de tentoonstelling eindelijk te kunnen maken. En, het moet gezegd: curator Maite van Dijk en de andere leden van het Munch Van Gogh-team heb ben er een indrukwekkend ge heel van gemaakt. Dat heeft veel te maken met de opvallend losse manier waar op de tentoonstelling is samenge steld. Geen harde chronologische lijn van geboorte tot dood aan de hand van enkele hoogtepunten, en goddank ook niet steeds verge lijkbare werken van de twee naast elkaar gehangen. Nee, in Amsterdam zijn enkele kenmer kende thema's rond de twee kun stenaars opgediept en aan de hand daarvan zijn er groepjes werken gemaakt. Niet alleen van Munch en Van Gogh trouwens, maar ook van collega's die mede bepalend zijn geweest voor hun ontwikkeling. En zo wandel je van 'De vroege jaren', via 'Parijs', 'Expressieve stijl' tot aan het slot stuk: 'Een symfonie'. Dat is een aangename, maar vooral ook spannende wandeling door de museumzalen over drie verdiepingen. Je stuitert van het ene naar het andere meester werk; zo ongeveer de halve mo derne kunstgeschiedenis dendert je tegemoet. Van De zaaier, De slaapkamer en Zelfportret met grij ze vilten hoed van Van Gogh tot De schreeuw, De levensdans en de Madonna van Munch; de ene pa rel heb je net goed en wel in je opgenomen of het andere mees terwerk schemert al weer in je ooghoek. En zo tachtig schilde rijen en dertig werken op papier lang. Soms kom je gewoon adem te kort. Titanen De samenstellers zijn er overi gens niet helemaal in geslaagd om vergelijkingen tussen de twee titanen buiten de deur te houden. Want waar het logisch is om bijvoorbeeld de twee ster rennachten naast elkaar te han gen, omdat je zo de verschillende ideeën achter elk werk prima kunt opnemen en je in deze twee doeken heel duidelijk de verschillende schilderstijlen kunt zien, pakt dat bij een andere wand verkeerd uit. Daar wordt Munchs bekendste werk De Schreeuw uit 1893 geflan keerd door Van Goghs doek De brug van Trinquetaille uit 1888 en door Korenveld onder onweerslucht uit 1890, ook van de Brabander. Munch maakte zijn werk omdat hij tijdens een wandeling met vrienden plotseling helemaal was overweldigd door de groots heid van de natuur en daardoor zijn eigen nietigheid. Hij raakte in paniek en vertolkte dat in een schreeuwende mensfiguur op een brug met een kolkende na tuur om die figuur heen. Die grootsheid (of dreiging) zit ook in het doek van Van Gogh waarin het groengeel korenveld in Auvers-sur-Oise op het punt staat te worden overspoeld door de intens blauwe, bijna zwarte lucht. Die twee werken naast el kaar, waar beide mannen aange- De ontberingen tijdens Expeditie Robinson le verden zangeres San dra van Nieuwland (38) veel inspiratie op voor nieu we muziek. „In de Filippijnen heb ik mijn eigen angsten over wonnen", vertelt ze Wat Sandra van Nieuwland het meest miste tijdens Expedi tie Robinson? Lachend: „Mijn drie zoontjes Ben (11), Charlie (9) en Felix (6) natuurlijk. We moch ten onze telefoon niet bij ons houden, dus er was helemaal geen contact. Mijn strategie was: niet te veel aan ze proberen te denken. Van tevoren hadden mijn zoons gezegd: 'je mag niet met heimwee naar huis toe ko men, mama'. Daar heb ik me aan vastgehouden." De zangeres brak in 2012 door met haar deelname aan The Voice of Holland. In Expeditie Robinson is (nog) ze niet opvallend aanwe zig. „Mijn oudste zei: 'wat saai, we zien je bijna niet'. In een gro te groep ben ik inderdaad niet meteen haantje de voorste, ik blijf liever op de achtergrond. „Expeditie Robinson heeft er voor gezorgd dat ik alles in Neder land veel meer ben gaan waarde ren. Het klinkt als een cliché, maar nu weet ik dat ik met heel weinig dingen toekan." De ontberingen in het tv-pro- gramma inspireerden de zange res voor haar nieuwe album. Dat moet nog dit jaar uitkomen. „Het was de ultieme detox: geen sui ker, geen alcohol, geen koffie, geen telefoon. Je ontwent alles en daar word je erg helder van. Dat gegeven heb ik in een num mer verwerkt. Ik vond het heel eng om mee te doen. Maar als je iets eng vindt en je doet het toch, dan geeft dat veel kracht. Dat wordt een terugkerend thema op mijn album." FILM MUZIEK FILM THEATER De Amerikaanse rapper Diddy is naast succesvol artiest ook een slimme zakenman, foto AP MUZIEK Voorbij de schreeuw en de zaaier door Rob Schoonen Edvard Munch (boven)en Vincent van Gogh. foto's Van Gogh Museum en privécollectie door Chantal Blommers Expeditie Robinson is vanavond vanaf 20.30 uur te zien RTL 5.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30