Don Henley, zanger van The Eagles, verrast met nieuw solo-album CULTUUR SHOW 29 Pharrell Williams komt met nieuwe cd Van Rossem wil niet naar gala Don Henley geeft tekst en uitleg over zijn nieuwe cd. „Concen treren op muziek wordt steeds lastiger." Show Entertainment De Amerikaanse zanger Pharrell Williams werkt aan een opvolger van zijn succesvolle album N.E.R.D. Die plaat leverde hem in 2014 de wereldhit Happy op. Met dat num mer stond hij 49 weken in de Top 40. Daar mee heeft hij een record in handen. Juryvoorzitter Maarten van Ros sem van De slimste mens wil niet dat mensen op die tv-quiz stem men voor de Televizier Ring. Hij heeft totaal geen zin in het gala rondom die belangrijke tv-prijs. I r nes tussen m 1968 en 1972 maak ten, Het is een raar sfeer tje in 92Y, een wat gedateerd ogend communicatiecen trum in Uptown New York. Als voor bode op de release van Cass County voelt Billy Joel zijn vriend en colle ga Don Henley aan de tand. Hij krijgt zelfs de immer nors ogende Henley aan het lachen. Waarom lukt het hem nog altijd om die belachelijk hoge noten van Hotel California of zijn solohit Boys of summer te halen? „Ach, roken en een goed glas whisky doen wonde ren", vertelt hij. En of Henley spijt heeft van sommige Eagles-liedjes. „Desperado had ik absoluut nog een keer willen doen. Maar we namen het op in een aftandse studio in Londen met een stelletje arrogante Engelse klassieke muzikanten die ons als stront behandelden." Een drukke dag later weet Hen ley rond middernacht een uurtje vrij te maken voor een goed ge sprek. Uitermate hoffelijk schenkt hij een kopje koffie in en vraagt hoe de toestand in Nederland is. Met zijn 68 jaar ziet de drum mende vocalist er nog altijd prima uit. Een volle wat rossige haardos, een grijs baardje en die mooi karak teristieke kop. Henley is de laatste twintig jaar wei nig veranderd. Hij kan zich zijn eerste bezoek aan ons land nog goed herinneren. „We speelden in 1973 op een pop gala ergens in de buurt van Den Haag. Daarna hebben we met de Eagles zo'n rondvaarttrip door Am sterdam gedaan. Na een kwartier za gen we opeens een paar mannen en vrouwen poedelnaakt op een bal kon. Die vrouwen stonden te dan sen met de mannen dicht tegen zich aan. Ze hadden net seks gehad of ze waren het van plan. Toen dacht ik: wat is dit voor een geweldig land." Excessen Het was de beginperiode van de countrygroep die zou uitgroeien tot de bekendste Amerikaanse band van de jaren zeventig. Henley werd gaandeweg het opperhoofd. „Het wa ren de jaren van excessen in het kwadraat. Miljoenen verdienen, bak ken cocaïne snuiven en mooie vrou wen aan de lopende band." Het zijn wat voetnoten uit het be wogen leven van Henley, die met een vermogen van ruim 200 mil joen dollar tot de allerrijkste popster ren behoort. Niet zo gek dus dat col lega's als Mick Jagger, Dolly Parton en Miranda Lambert niet te be roerd waren om mee te doen op Cass County, zijn vijfde soloal bum. „Vooral met Mick en Dolly ben ik erg blij. De mu ziek die de Sto- schurkt tegen countrymuziek aan. Mick heeft de perfecte stem voor dit soort liedjes. Dolly komt net als ik uit het zuiden van Amerika en groeide op in armoede. Dat is de re den waarom ik met haar het oude liedje When I stop dreaming van de Louvin Brothers heb opgenomen. „Op onze transistorradiootjes luisterden we als kinderen beiden naar hun muziek. In de stem van Dolly hoor je nog altijd de pijn van haar jeugdjaren. Toen we in Los An geles een clip voor dit nummer op namen, werd ze vanuit het zieken huis naar de studio overgebracht. Na zes pijnlijke uren van opnames is ze direct weer haar bed ingedo ken. Dat noem ik nu een klasse wijf." Cass County is een album waar op de weemoed hoogtij viert. „Ik heb in mijn leven fantastische din gen meegemaakt, maar ook een aan tal idiote streken uitgehaald waar ik spijt van heb. Het hedonistische gedrag in de eerste tien jaar van de Eagles. Mijn ijdelheid. De ruzies... Maar dat hoort bij het leven." Zeer recent ging Henley nog in de fout. Hij schrikt even als het on derwerp voorbijkomt. „Je doelt op de song A younger man. Jij interpre teert dat als een buitenechtelijke re latie?" Even draait Henley wat onge makkelijk op zijn stoel. Dan steekt hij zijn relaas af. „In 2007 ben ik ge vallen voor een mooie jonge vrouw die het achteraf alleen maar deed om met mij in de showbizzbladen te komen. Dat had ik niet door. Gelukkig heeft mijn huwelijk die affaire over leefd, maar ik vond wel dat ik de ballen moest hebben om die erva ring in een liedje te verpakken." Drie opgroeiende kinderen en zijn vrouw Sharon Summerall, die in 2005 de diagnose MS kreeg, vor men de kern van zijn leven. „Mijn gezin gaat boven alles. Daarnaast ben ik betrokken bij een handvol goede doelen. Het zou een gotspe zijn als ik in mijn positie niet van alles deed om de wereld een beetje mooier te laten worden." Meditatie Henley erkent dat het voor hem in deze tijd steeds moeilijker wordt om zich volledig te concentreren op de muziek. „Er is te veel gedoe. Mobiele telefoon, schreeuwende te levisiezenders, tweehonderd zake lijke mails op een dag... Daarnaast leef ik in een land dat volledig op hol is geslagen. Hoe ouder ik word, des te meer ik geloof in zenmedita tie. Niet dat ik op een matje ga zit ten brommen. Mijn beste ideeën krijg ik tijdens het tuinieren of het leegmaken van de vaatwasser. Die vrijheid herken ik uit de beginda gen van de Eagles. Ik kon toen da genlang bezig zijn om liedjes zoals Hotel California en One of these nights te schrijven. Ik ben nog lang niet klaar en geloof dat ik mijn bes te songs nog moet schrijven." DONDERDAG 24 SEPTEMBER 2015 Cultuur door Jean-Paul Heek Cass County van Don Henley komt mor gen in Nederland uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 29