Controle is volgens Semler een illusie Onderdelenleverancier Wabco sluit remcilindeifabriek in Meppel FNV blundert zelf bij ontslag van hoge manager Bohemen en Praag m m. ECONOMIE 25 Ricardo Semler is geboren in 1959 in Sao Paolo en volg de zijn opleiding aan onder meer Harvard. Hij is de eigenaar/directeur van Sem- co SA. Het bedrijf had in 1982 een omzet van 4 mil joen dollar. Dat groeide on der zijn leiding uit tot een omzet van 212 miljoen dollar in 2003. De atmosfeer bin nen het bedrijf is gemoede lijk. Geen vaste kledingvoor schriften, open kantoren. Semler is de auteur van de internationale bestseller Het weekend van zeven dagen. In zijn lezingen houdt hij zijn gehoor voor dat eigenaren van bedrijven meer 'los moe ten laten': „Controle is een il lusie." Wabco maakt in Meppel remcilin- ders. De productie gaat naar het buitenland. „De concurrentie op de automarkt is enorm, zeker op het gebied van mechanische on derdelen", verklaart Raymond Vermeulen, directeur van Wabco in Meppel. Het personeel is giste ren van het voornemen op de hoogte gebracht. „We hebben een sociaal plan waarin de focus ligt op het begeleiden van werk naar werk. We gaan hierover met de ondernemingsraad en vakorga nisaties in gesprek", aldus Ver meulen. Vakbond CNV spreekt van van een 'pijnlijk bericht'. „Wabco heeft de vestiging in Meppel ja renlang verwaarloosd", reageert 'Nu de vestiging in Meppel is uitgeknepen, wordt het bedrijf gesloten' vakbondsbestuurder Frans Stro lenberg. „Er is vooral gigantisch bezuinigd. Er is niets geïnves teerd. Intussen is in Polen een grote, nieuwe vestiging gebouwd waar heel Meppel zowat in past. Nu de vestiging in Meppel is uit geknepen, wordt het bedrijf ge sloten." Wabco levert wereldwijd systemen voor remmen, stabili teit, vering, automatische trans missie en aërodynamica. Die zit ten verwerkt in tal van trucks, bussen en trailers. Het concern rapporteerde vorig jaar een om zet van omgerekend 2,6 miljard euro. Het hoofdkantoor staat in Brussel en er werken wereldwijd 11.000 mensen. De vrouw staat voor bijna 7.000 duizend euro op de loonlijst en werkte afgelopen jaren voor Abva- kabo FNV. In januari trad ze toe tot het nieuwe vierkoppige alge mene management van de gefu seerde FNV. Die functie als hoog ste P&O-verantwoordelijke bleek weinig succesvol: haar werkrelatie met Erica Schaper, algemeen direc teur van de FNV, vertroebelde snel. Uiteindelijk stelde Schaper haar begin juni op non-actief. Verbetertraject „Wat mij betreft zetten wij daar om nu per direct een streep onder onze samenwerking", schrijft Schaper. „In de tussentijd ben je vrijgesteld van je werkzaamhe den." De rechtbank Den Haag maak te op 4 september gehakt van het ontslag. Niet alleen verzuimde de FNV het ontbindingsverzoek te onderbouwen, ook is geen verbe tertraject met de vrouw afgespro ken. Pikant is dat de FNV de nieuwe ontslagregels, die het twee jaar te rug in het sociaal akkoord met ka binet en werkgevers overeen kwam, totaal verkeerd toepast: sinds 1 juli moet bij de rechter één duidelijke ontslagreden worden aangevoerd. Kleinere oorzaken kunnen niet simpelweg worden opgeteld. 'Gebrek aan kennis' „Er dient gekozen te worden voor een grond die op zichzelf voldoen de voldragen moet zijn om tot ont binding van de arbeidsovereen komst te kunnen leiden", merkt de kantonrechter fijntjes op in de uitspraak. Arbeidsrechtadvocaat Mariska Aantjes is verbaasd over het ge brek aan kennis bij 's lands groot ste vakorganisatie. „Als je als bond nieuwe regels afspreekt en daar en thousiast over bent, is het bijzon der merkwaardig dat je zo'n zaak voor de rechter brengt." De FNV weigert te reageren op de uit spraak en wil ook niet kwijt of er hoger beroep wordt aangetekend. „Wij doen over individuele zaken als deze nooit uitspraken", laat een woordvoerster weten. „Apple is daar een goed voorbeeld van. Dat heeft voor miljarden een pand laten bouwen. Dat is het begin van het einde voor Apple. Het kan nog twintig jaar duren, maar zodra mensen in oude machtsstructuren ko men vast te zitten, ontstaat stagnatie en verdwijnt creativiteit uit een orga nisatie." „De kracht van bedrijven zit in flexibi liteit. Medewerkers zien heel goed waar kansen en mogelijkheden liggen. Daar moet je op durven te vertrou wen. En wie heeft ooit gezegd dat be drijven altijd maar groot moeten wil len groeien?" Effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 NU VANAF DONDERDAG 24 SEPTEMBER 2015 MEPPEL. Autotoeleverancier Wab co sluit zijn fabriek in Meppel. Met de ingreep wil het bedrijf goedkoper gaan werken en zo zijn concurrentiepositie handhaven. De vestiging, waar ongeveer 140 mensen werken, gaat in de twee de helft van volgend jaar dicht. Frans Strolenberg CNV door David Bremmer DEN HAAG. De FNV blijkt de nieu we op 1 juli ingevoerde ontslagre- gels die het zélf met het kabinet af sprak slecht te kennen. Volgens de rechtbank Den Haag heeft 's lands grootste vakbond een hoge vrou welijke manager in strijd met de wet ontslagen. Vertrek in 2015: 5,12,19, 26 oktober, 9,16, 23 november Vertrek in 2016:22, 29 februari, 28 maart, 18, 25 april Combineer de prachtige natuur en cultuur van Tsjechië. Maak een rondrit door het Boheems Paradijs, een van de mooiste natuur gebieden van Tsjechië. Ga ook mee naar Praag! De stad is één groot openluchtmuseum met schitterende paleizen, kloosters en kerken. INCLUSIEF 4 hotelovernachtingen Begeleiding door uw chauffeur reisleider 4x ontbijtbuffet Vervoer per Tourist Class touringcar Uitgebreid excursiepakket inclusief halfpension voordelig bij te boeken! volwassener worden? Dus uw advies aan bedrijven is om zich zelf te blijven uitvinden? HOTEL BEZDEZ 3* U verblijft in hotel Bezdez 3* in Staré Splavy, gelegen aan de oever van het Macha meer. Het hotel is voorzien van een restaurant/bar, sauna, beauty salon, overdekt zwembad, fitnessruimte en poolbiljart. Iedere kamer beschikt over een toilet en douche, balkon en tv. Het hotel beschikt over een lift. Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en p.p. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. 5 DAAGSE BUSREIS effeweg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 25