Braziliaanse bedrijvengoeroe predikt 'industriële democratie' 24 ECONOMIE Bazen moeten meer vertrouwen op hun personeel. Dat is het credo van de Braziliaanse ondernemer Ricardo Semler: Innovatie brengt nieuwe leiders.' Aldi gaat muziek streamen AH bedekt tabak in winkels Kop zoekt pop Economie Italië gaat vooruit Hij is voor velen de gedroom de baas. Werknemers moe ten volgens hem zelf hun sa laris, werktijden en coördi natoren kunnen kiezen. Het lijkt een utopie, toch werkt sociaal innoveren. Zo heeft de Braziliaanse ondernemer Ricardo Semler zelf bewezen. Nadat hij op z'n 20e zijn vaders ma chinebedrijf had overgenomen en een paar jaar later overwerkt raakte, be sloot hij zijn medewerkers meer vrij heid en verantwoordelijkheid te geven. Met die 'nieuwe' leiderschapsstijl wist Semler het bedrijf te laten floreren: het groeide uit van een klein bedrijf tot een conglomeraat met duizenden werk nemers. Gisteren gaf hij een lezing in Noordwijk. „De meeste bedrijven worden heel hië rarchisch geleid. Onze hele wereld is gebouwd op een piramidestructuur. Dat is al eeuwen zo. De verandering gaat heel langzaam. Maar het begint er mee dat leiders zich eerst bewuster worden van hun manier van leidingge ven." „Organisaties worden vaak geleid door een bepaald type mens. Dat is iemand die prestatiegericht is en sterk gericht op het verkrijgen van meer macht. Er vindt een soort natuurlijke selectie plaats in de race naar de top. Mensen die een bedrijf het beste kunnen lei den, zijn vaak niet degenen die op de top belanden. Zij maken tijdens hun carrière andere keuzes, bijvoorbeeld om meer tijd met hun kinderen door te brengen, meer vrije tijd te hebben of ze voelen zich niet prettig bij een machtsstructuur. Zachte of gevoelige mensen kom je maar zelden tegen als leider." „Leiders willen zolang mogelijk vast houden aan hun positie. En dus zullen ze niet gauw aan hun werknemers vra gen wat zij van bepaald beleid vinden. Ook krijgen ze liever geen kritiek. Zij delen liever orders uit. Dat zijn ze ge wend, dat heeft ze in het verleden suc ces opgeleverd. Dat het niet altijd pro ductiefis, willen ze niet zien of horen. Om op een andere manier leiding te gaan geven, vraagt moed. Directeuren zullen concessies moeten doen. Dan wordt hun functie minder belangrijk of zelfs overbodig. Dat betekent dat ze moeten openstaan voor de inbreng van anderen. Dat brengt angst teweeg en die angst houdt verandering tegen." „Neem het geval van Volkswagen, nu heel actueel. Frauderen met software om de milieutesten te kunnen halen, is direct terug te voeren op de heersende mentaliteit om meer, meer, meer te be reiken. Meer autoverkoop, meer winst, meer marktaandeel, meer bonussen. Het gaat over de kortetermijncijfers, de effecten op de lange termijn voor de mens en het milieu doen er niet toe." „Volkswagen had niet hoeven te frauderen als het innovatie had om armd. In plaats daarvan heeft de di rectie willen vasthouden aan het oude en vertrouwde. Het vertrek van de directeur (topman Martin Winterkorn heeft gisteren zijn ont slag bekend gemaakt, red.) zal daar geen verandering in brengen. En meer bedrijven zullen net als Volks wagen een loopje met de regels ne men, omwille van groei." „Nee, dat weet ik zeker. Dan waren er honderden mensen opgestaan die hadden gezegd: dit kan niet, dit druist in tegen onze principes, te gen ons verantwoordelijkheidsge voel. We zijn zestien keer kleiner dan dat we hadden kunnen zijn als we het niet altijd zo nauw hadden genomen met de regels. Maar stel je zelf ook de vraag: bij wat voor be drijf zou jij liever willen werken?" „Bij jonge en innovatieve bedrijven zie je dat het er heel anders aan toe gaat. Daar krijgen medewerkers al meer vrijheid en verantwoordelijk heid. Dat draagt bij aan vooruit gang en vernieuwing." Supermarktketen Aldi gaat in Duitsland de concurrentie aan met muziekstreamingsdiensten als Spotify, Deezer en Apple Mu sic. De prijsvechter verkoopt er vanaf vandaag abonnementen op Aldi Life. Daarmee kunnen klan ten voor een kleine 8 euro per maand ongelimiteerd muziek luis teren. Aldi werkt hiervoor samen met online muziekaanbieder Nap ster en computerbedrijf Medion, een onderdeel van Lenovo dat al langer consumentenelektronica le vert. De luisteraars krijgen toe gang tot het gehele muziekaanbod van Napster. Het is niet bekend of en wanneer de nieuwe muziek dienst ook naar Nederland komt. De proef van Albert Heijn om in vijftien winkels tabak niet langer zichtbaar te presenteren, is posi tief ontvangen. Zo is KWF Kanker bestrijding blij met het initiatief, terwijl staatssecretaris Martin van Rijn (Volksgezondheid) zijn waar dering uitsprak. In de vestigingen worden verschillende vormen van afdekken getest zoals gesloten deu ren, lamellen en automaten. Moe derconcern Ahold wil 'ervaren' wat voor klanten en medewerkers het beste werkt. Het resultaat deelt AH met het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL). KWF stelt dat AH een voorbeeld functie vervult bij de bescher ming van kinderen tegen tabak. De Italiaanse economie kruipt wel iswaar eindelijk uit het dal, maar het herstel verloopt langzaam. Door de zwakke loonontwikke ling en de hoge werkloosheid blijft de binnenlandse vraag onder druk staan. Dat meldde kredietbe oordelaar Standard Poor's (S&P). Italië heeft een recessie ach ter de rug die 3,5 jaar heeft ge duurd. Sinds begin dit jaar werd de weg omhoog ingezet. Maar het herstel verloopt trager dan in om ringende eurolanden, aldus S&P. Hoewel de export van Italië aan trekt, is volgens de kredietbeoorde laar een sterke stijging van de in vesteringen nodig om een duur zaam herstel mogelijk te maken. door Natasja de Groot Leiders staan in de rij om uw succesver haal te horen. Hoe enthousiast ze ook uit de zaal komen, ze nemen uw methode maar mondjesmaat over. Is dat soms niet frustrerend? En wat is die manier van leidinggeven? En die mensen die de top wel hebben be reikt, geven hun plek niet zomaar op... Dus we hoeven voorlopig nog geen grote omslag te verwachten? Zou deze affaire bij Volkswagen niet iets positiefs teweeg kunnen brengen: een an dere manier van leidinggeven of een ver- 'Stop de race naar meer en groter' Ricardo Semler, giste ren op het strand in Noordwijk: „Om op een andere manier leiding te gaan geven, vraagt moed." foto Dingena Mol snelde gang naar elektrische auto's? Zou zoiets bij uw bedrijf kunnen ge beuren? Medewerkers hebben hun banen en bazen lang niet altijd voor het uitkie zen? Is het niet een risico dat die bedrijven ook hiërarchischer naarmate ze ESSEN ZAANDAM XITANG. Een medewerker van een speelgoedfabriek stopt net gemaakte poppenkoppen in dozen. De productie van poppen en ander speelgoed is de afgelopen maanden gekelderd. De krimp geldt voor de hele industrie van de op een na grootste economie ter wereld, foto Kevin Frayer/Getty LONDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 24