die kritiek op een club' 17 PSV heeft in elke linie nog werk te verzetten Gustafson voor de leeuwen gegooid SPORT 21 hebben. Ik weet niet waarom Marco dit zegt. Het Nederlandse voetbal levert vandaag de dag geen prestaties. Daar moet je wat aan doen." Ze voetbalden met elkaar en tegen elkaar. De een (Cruijfï) was de trainer van de ander (Van Basten). Ze kwamen bij elkaar thuis en stonden samen op de golfbaan. Maar is het wel zo ver rassend dat ze (opnieuw), net als in 2011, botsen over de 'fluwelen revolutie' binnen Ajax? Van Basten, een carrière vol glans maar altijd achtervolgd door pijn in zijn enkel. Een mys terie als voetballer, veel menselij ker als trainer. Stopte bij AZ als hoofdtrainer. De druk en stress kon hij niet aan, biechtte hij eer lijk op. Als een mens van vlees en bloed. Dan CruijfF, de grootste en meeste bepalende Nederland se voetballer ooit. Als trainer wél succesvol. Niet zelden levend van het conflictmodel om te preste ren. De confrontatie als oplos sing. Zo bezien is de schijnbaar definitieve verwijdering tussen de twee niet verwonderlijk. Toeval of niet. Precies op de dag van de jaarlijkse open dag van de Johan Cruijff Foundation verschijnt de column van Van Basten. Cruijff heeft het niet eens gelezen, zegt hij. Maar hoe moet nu verder tussen die twee? Kunnen ze ooit nog bij elkaar op de koffie? Over de relatie met Van Basten zegt Cruijff. „Ik zal hem waarschijnlijk wel weer te genkomen, maar ik ga het niet op zoeken. Het mij om het Neder landse voetbal." Daar gaat het Van Basten nu juist net óók om. Reden tot paniek is er niet. Toch moet het be kerduel met Cambuur (3-2) intern voor twij fels hebben gezorgd bij PSV. In ei gen huis in een fase vol fouten twee en bijna drie goals weggeven tegen de laaggeklasseerde Friezen, dat mag de landskampioen natuur lijk niet overkomen. Dat zal Phil lip Cocu zijn spelers in de nabe spreking mee hebben gegeven. PSV schaakt nog op alle borden en ver raste met name Euro pees. In de competitie is er nog geen man overboord. PSV staat vijf punten achter op Ajax en reist volgend weekeinde al naar Amsterdam. Gebeu ren er zaterdag (PSV speelt thuis tegen NEC, Ajax tegen FC Groningen) geen rare dingen, dan is de in zet in de Arena dus een achterstand van twee, vijf of acht pun ten. Winst in Amster dam betekent bijna al tijd dat de titel naar Eindhoven gaat, vorig jaar was het niet an ders. Verlies hoeft nog niet desas treus te zijn, maar zorgt er wel voor dat PSV afhankelijk is van misstappen van Ajax. Huidige pijn PSV is zonder Andrés Guardado een klasse minder, weet iedereen binnen en buiten de club. Stijn Schaars sloeg dinsdag de spijker op zijn kop na de onnodig forse doordeweekse krachtsinspanning in het bekertoernooi. Zijn slotak koord in het Philips Stadion was eerlijk en legde de huidige pijn bij PSV bloot. „We hebben voor het middenveld drie plekken, waar van er normaal gesproken altijd één door Andrés Guardado wordt ingenomen als hij fit is. Dat heeft hij zelf afgedwongen." De Mexicaan heeft in ruim een jaar zo veel indruk gemaakt dat hij in de spelersgroep bovenaan staat in de hiërarchie, samen met Luuk de Jong. Nu hij tijdelijk is weggevallen, moeten Adam Ma- her, Jorrit Hendrix, Davy Pröpper Adam Maher heeft in zijn huidige rol moeite om het spel naar zich toe te trekken en Schaars zelf strijden om de va cante drie plekken. Door de blessure van Guardado zijn er nu in elke PSV-linie proble men. Achterin blijft de wisselval ligheid van Joshua Brenet het team parten spelen. Tegen Man chester United speelde hij op links een dijk van een wedstrijd, tegen Heracles en Cambuur was het wederom mager. Op trainin gen slaagt Simon Poulsen er niet in om de staf te overtuigen dat hij de man is die Jetro Willems voor lopig nog moet vervangen. Voorin is Luuk de Jong onbe twist als spits. Hij, Luciano Nar- singh en Maxime Les- tienne vormen in principe de basis, maar ondertussen klopt Jürgen Locadia aan en moet ook mil joenenaankoop Gaston Pereiro ergens ingepast worden. De Uruguyaan beschikt over een gave tech niek, maar maakt nog weinig indruk. Hij voelt ongetwijfeld de druk om zijn prijs kaartje (ruim 6 mil joen euro) waar te ma ken. Cocu moet ook de druk voelen om Lo cadia voldoende aan bod te laten komen. Het is weer koek en ei tussen de reserve- spits en de club, maar een vertrek is voor hem nog steeds een optie. Speelt hij niet of weinig, dan is er opnieuw de kans dat hij gefrustreerd raakt. Op het middenveld worstelt Adam Maher weer met zijn vorm. Maher herstelde zich vorig jaar van een rampseizoen. In het sei zoen 2013-2014 kreeg hij twintig keer een basisplek bij PSV en in die wedstrijden pakte de ploeg slechts 26 punten. Vorig jaar zette de 22-jarige middenvelder de knop om en wist hij aan te haken bij Guardado en Georginio Wijnal- dum. Dit jaar wordt meer ge vraagd van Maher en gaf hij na de voorbereiding even thuis. Maher heeft in zijn huidige rol moeite om het spel naar zich toe te trekken en is in grote delen van de wedstrijd volstrekt onzicht baar. Waar hij bij AZ als nummer '10' tot ontplooiing kwam, is het bij PSV nog steeds niet gelukt om als een van de twee aanvallende middenvelders een onuitwisbare indruk achter te laten. Vanavond in het bekerduel met PEC Zwolle staat er voor de elfde keer op een rij een Feyenoord op het veld dat op minimaal één posi tie verschilt van de ploeg van een week eerder. Na de matige verto ning in Kerkrade tegen Roda JC (1-1) hielden de spelers van Feye noord hun hart vast. Ook dit keer schrapt Van Bronckhorst een naam uit zijn elftal. Jens Toorn- stra wordt geslachtofferd. Bij het aanwijzen van zijn vervanger sloeg de trainer vervolgens Tonny Vilhena en Lex Immers over. Ster ker nog, één van deze twee spe lers zal hoogstwaarschijnlijk niet eens bij de wedstrijdselectie meer zitten. De 20-jarige Zweed Simon Gus tafson krijgt vanavond voor het eerst een kans in de hoofdmacht. De Scandinaviër, die afgelopen zo mer voor een kleine twee miljoen euro werd weggehaald bij het Zweedse BK Hacken, doet het in Jong Feyenoord al weken naar be horen. Toch wilde de technische staf de Zweed het liefst niet zo snel voor de leeuwen gooien. Het feit dat Van Bronckhorst ontevreden blijft over de invul ling van de meest aanvallende po sitie op het middenveld, brengt de entree van de Zweed in een stroomversnelling. De afgelopen weken behoorde hij nog niet tot de eerste achttien spelers, maar vanwege zijn goede prestaties bij Jong Feyenoord staat de technisch vaardige linkspoot vanuit het niets in de basisopstelling. Gus tafson speelt vanavond waarschijn lijk in de rug van spits Michiel Kramer. DONDERDAG 24 SEPTEMBER 2015 r '■"«fe s--. •r>5 ,Of John Heitinga kopt de bal in het doel van De Graafschap. Daardoor gingen de Ajax-fans toch nog opgewekt naar huis. foto Pim Ras Marco van Basten was 17 jaar toen hij als invaller voor Johan Cruijff debuteerde bij Ajax. ANALYSE VOETBAL door Rik Elfrink Simon Gustafson maakt zijn debuut in de Kuip. foto Jan de Groen door Mikos Gouka ROTTERDAM. Bij Feyenoord kijken de spelers dit seizoen met angst en beven uit naar het moment waarop Giovanni van Bronckhorst zijn ba siself bekendmaakt. Sinds de ploeg dit seizoen serieuze (oefenwed strijden speelde, veranderde de coach wekelijks zijn opstelling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 21