Ausgan VW-topman Winterkorn weg Spontaan aan het strand van Westenschouwen Sfeer op Europese top grimmig Zeeuwse autobezitter duurder uit 't Beest viert In Uit jubileum met Thuis band Gotcha! Met een grote zak geld proberen EU-leiders de toestroom van vluchtelingen naar Europa te stoppen. i vwwwiiv BRUSSEL. In een grimmige sfeer werkten de leiders van de 28 Euro pese landen gisteravond op een in gelaste top aan plannen om de vluchtelingenopvang binnen (Ita lië, Griekenland) en buiten Euro pa (Turkije, Syrië, Jordanië) te ver beteren, zodat honger en kou niet nog eens honderdduizenden men- 'Ik had het met Fico na zijn teksten over het homohuwelijk en moslims al gehad' sen richting Europa drijven. VN-organisaties krijgen tot 1 mil jard euro extra voor opvang en voedselhulp, ook de Balkan mag op steun rekenen. De bewaking van de buitengrenzen moet, zon der op Hongaarse methoden terug te vallen, sterk worden verbeterd. Daarnaast heeft (bijna) iedereen grote verwachtingen van de Euro pese 'hotspots' in Griekenland en Italië: goed geëquipeerde opvang centra waar asielzoekers worden geregistreerd en 'gefingerprint', en de kanslozen onder hen onmid dellijk worden teruggestuurd. „We doen nu alles wat we dit voorjaar al hadden moeten doen," aldus de Litouwse president Dalia Grybauskaité, die het een schande vindt dat Europa bakkeleit over 120.000 vluchtelingen terwijl Tur kije er twee miljoen opvangt. Vlak voor de top deed Europees president Donald Tusk een dwin gende oproep 'het geruzie en de chaos van de afgelopen dagen' te stoppen en het nu eens te worden over concrete plannen. De fronta le botsing tussen voor- en tegen standers van spreiding van 120.000 vluchtelingen uit Grieken land en Italië maandagavond ver plaatste zich gisteren naar de poli tieke families. De socialistische fractieleider in het Europarle ment, Gianni Pittella, pleitte met steun van Diederik Samsom voor schorsing van de Slowaakse zuster partij van premier Fico, een be sluit dat pas later echt valt. Fico wil de besluiten niet uitvoeren en vecht ze aan voor het Hof. „Ik had het met die man na zijn teksten over het homohuwelijk en mos lims al gehad", aldus Samsom. Commissie en Parlement pro beerden gisteravond eensgezind om na de moeizame doorbraak over de spreiding van de vluchte lingen tempo te maken. Volgens Commissievoorzitter Juncker heeft Brussel sinds het begin van de crisis in mei zijn financiële in spanningen al verdubbeld (van 'Nederland is wereldwijd al de zesde donor in steun voor opvang van Syriërs' 4,6 naar 9,2 miljard euro) en klopt hij desnoods bij de lidstaten aan als hij geld tekortkomt. Rutte geeft dan niet thuis. „Nederland is wereldwijd al de zesde donor in steun voor opvang van Syriërs." Gedeputeerde Staten willen de provinciale opcenten op de motorrijtuigenbelasting verho gen van 78,3 naar 82,3 procent. De provincie Zeeland komt daarmee ongeveer op het landelijk gemid delde dat in 2015 82,2 is. De opcen ten motorrijtuigenbelasting zijn de enige vorm van belasting die de provincie zelf kan heffen. Dit jaar brengen de opcenten 35,5 mil joen in het laatje. In Zeeland staan ruim 190.000 auto's geregis treerd. De verhoging van de op centen levert de provincie een kleine twee miljoen extra op. De meeropbrengst willen Gedepu teerde Staten besteden aan maat regelen om de mobiliteit te verbe teren. Het voorstel om de opcenten te verhogen staat in de Zomerno- ta waarover Provinciale Staten be gin november een besluit ne men. Voor 2017 willen GS de be groting 'fundamenteel' herzien. Alle kostenposten zullen op nieuw vanaf nul worden opge bouwd. ZEELAND 7 UVARTA VI www.pzc.nl Editie WALCHEREN DONDERDAG 24 september 2015 257e jaargang nr. 225 Los nummer 1,95 Abonneeprijs 1,11 o Minder wisselvallig PAGINA 6 7 K EU: Miljard extra voor opvang door Frans Boogaard Diederik Samsom Mark Rutte pagina 16: Eindelijk kunnen we helpen door Theo Giele MIDDELBURG. De Zeeuwse autobe zitter moet volgend jaar gemid deld een tientje meer bijdragen aan de provinciale kas. 8 711688 555530 foto Ruben Oreel Ik benzo blij NIGHT UGH' Blij, dat is Emmanuel Duru (9) met zijn cadeau: een Minion- nachtlamp. Hij was een van de tachtig gelukkigen die gisteren in Middelburg een cadeau kreeg van de Speelgoedbank, een actie voor kinderen uit gezinnen met de laagste inkomens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 1