i i 'Max rijdt ook volgend jaar in de Formule 1' 18 Zelfs reusachtige batterij van Dumoulin is niet Tom Dumoulin heeft door een zware Vuelta en beknelde zenuw geen zicht op de regenboogtrui. Helmplicht marathonschaatsers valt verkeerd bij ploeg Anema Geen nieuwe stunt voor Japan Het schaatsseizoen moet nog be ginnen, maar bij de eerste ploe- genpresentatie werd gistermid dag meteen een relletje ontsto ken. Team Clafis, de langebaan- en marathonploeg van onder an deren Jorrit Bergsma en coach Jil- lert Anema, wil vooralsnog niets weten van de helmplicht in het marathonschaatsen. De KNSB besloot in juni daartoe na een drietal ernstige ongeval len vorig seizoen. Ook snijvaste Licentie WorldTour drie jaar geldig Vanaf 2017 gelden licenties voor wielerploegen op het hoogste ni veau, de WorldTour, voor drie jaar. Dat is een van de hervor mingen die de UCI heeft aange kondigd. De internationale wiel- renunie onderhandelde twee jaar met alle betrokkenen. De UCI dreigde eerder een systeem in te voeren waarin ploegen kun nen degraderen naar het tweede niveau. pakken zijn verplicht en de boar ding wordt verbeterd. „De hel men zijn te dik, steken uit en kunnen bij een klap voor neklet sel zorgen", stelt Anema. „Denk aan een dwarslaesie of een whip lash. Als deze helmen de norm zijn, geef ik mijn ploeg een start verbod." De schaatsbond gaat snel met Anema om tafel, maar directeur sport Arie Koops laat vooralsnog weinig ruimte voor discussie. Koolhaas laatste afvaller bij Oranje Nicole Koolhaas komt niet voor Nederland in actie tijdens het EK volleybal in eigen land. De middenaanvalster is de laatste af valler uit de voorlopige selectie van bondscoach Giovanni Gui- detti. Oranje won gisteren in Apeldoorn ook het tweede oefen duel met Duitsland: 3-0 (25-19 25-18 25-22). Het Nederlands team opent het EK zaterdag in Apeldoorn tegen Slovenië. RICHMOND. Om 14.42 uur lokale tijd fietste Tom Dumoulin giste ren weg uit een Amerikaans pret park voor zijn tijdrit om de wereld titel. Daarna was het ook wel ge daan met de pret. Met de angstaan jagende rollercoasters van Kings Dominion, het Walibi van Virgi nia, op de achtergrond, begon Du moulin aan het laatste hoofddoel van een seizoen dat voor hem ook als een achtbaan moet hebben ge voeld. Een hobbelige jaargang, vol hoogte- en dieptepunten en onver wachte loopings en kurkentrek kers. De crash op jacht naar geel in de Tour, de wederopstanding in de Vuelta, met twee etappezeges, da gen in de rode leiderstrui en uitein delijk alsnog de dramatische inzin king op de voorlaatste dag. In Richmond moest de beloning ko men in de vorm van goud, maar an derhalve week na een slopende Ronde van Spanje bleek zelfs de reusachtige batterij van de Lim burgse krachtpatser nog niet ge noeg opgeladen voor het podium. Hij reed op 90 a 95 procent, maar voor goud moet een accu tot het laatste streepje gevuld zijn. En daar was geen sprake van. Net zo als de laatste weken mentaal niet eenvoudig waren voor de man die dag in dag uit werd geleefd door de wereld om hem heen. Frisheid Tony Martin kondigde het al aan. Die lange wegen in en om Richmond die moesten zijn Neder landse rivaal wel op gaan breken. Daar moet je mentaal helemaal in orde en fris voor zijn, wist Mar tin dagen van tevoren al. „Ik denk dat die drie weken Vuelta erin gehakt zullen hebben bij Tom", voor spelde Martin het juist. „Het is een lange tijdrit over brede wegen, je moet voortdurend gefo cust zijn en dat vraagt frisheid." Ook Martin crashte begin juli net als Dumou lin op dramatische wijze uit de Tour de France. Niet ja gend op geel, maar zelfs in het geel. In tegenstelling tot Dumou lin koos Martin er vervolgens voor om vanaf toen volledig te focussen op Richmond. Geen Vuelta. In een titelstrijd waarin logica ver te zoe ken was leverde ook de drievoudig 'Dit was een heel rare tijdrit Voor mij, maar blijkbaar voor nog veel meer jongens' Motorsportadviseur Hel mut Marko herhaalde gisteren in het Japan se Suzaka het dreige ment dat Red Buil uit de Formule 1 stapt, als het in 2016 niet over een goede motor beschikt. Vol gens Jos Verstappen brengt dat sce nario de toekomst van zoon Max, in dienst van Red Bulls talenten team Toro Rosso, niet in gevaar. „Ik vind alle berichten dat ze er misschien mee stoppen natuurlijk niet fijn om te lezen", stelt Ver stappen senior. „Voor Max maakt het niet uit. Ik weet dat hij ook vol gend jaar Formule 1 rijdt." Veel meer dan dat wilde de Limburger niet kwijt. De stelligheid waarmee hij de toekomst van zijn 17-jarige zoon in de Formule 1 garandeerde, kan alleen maar betekenen dat Verstap pen inmiddels weet dat Red Bulls dreigement loos is, of dat er een al ternatief is. En daarvoor komen eventueel slechts twee teams in aanmerking: Mercedes en Ferrari. Alle andere opties zullen in het huidige krachtenveld als een stap terug worden beschouwd. Zal Mercedes' fabrieksteam, dat Verstappen vorig jaar al wilde con tracteren, Nico Rosberg voor de tiener durven inruilen? De Duit ser is het niet en zal het ook niet worden, collega Lewis Hamilton geeft hem al bijna twee jaar lang een draai om zijn oren. Of rolt Ferrari in ruil voor leve ring van gelijkwaardige motoren aan Red Buil de rode loper uit om Verstappen naast Sebastian Vettel te zetten? Weliswaar verlengde Ki- mi Raikkönen onlangs zijn con tract met één jaar bij de Italiaanse 'Alle berichten dat ze mogelijk stoppen vind ik niet fijn. Voor Max maakt het niet uit' Jos Verstappen renstal. Maar dat had de Fin in 2009 ook gedaan, voordat Fernan do Alonso werd binnengehaald. Ferrari nam het verlies en keerde Raikkönen vervolgens voor een jaartje niets doen achteloos zijn sa laris van 25 miljoen euro uit. Hoofdpijn Verstappen - in het bezit van een driejarig contract bij Red Buil - reed pas dertien Grands Prix en maakt razendsnel naam in de For mule 1. De loftuitingen stapelen zich wekelijks verder op. Red Bull-teambaas Christian Horner verklapte spottend 'hoofdpijn' te krijgen van de Limburger. De Brit beseft dat zijn werkgever met Ver stappen een talent van de buiten categorie in dienst heeft, dat rijp is voor een topteam. „Ricciardo en Kvyat doen het ook ontzettend goed", oordeelt Jos Verstappen. „Maar Max reed in Singapore net zo hard met een auto die toch min der snel was. Horner zal wel den ken: wat als die jongen in één van mijn auto's had gezeten? „Op de een of andere manier maakt Max veel los", vervolgt Ver stappen. „Voor het seizoen was hij te jong, nu is dat beeld helemaal veranderd en hoor je er niemand meer over. Mensen zien het kenne lijk in hem zitten. Max is een heel normaal iemand, maar als hij de helm opzet is hij ontzettend gedre ven. Dan is hij kei- en keihard, laat hij niet los tot de finishvlag is gevallen. En zo moet het ook, vind ik." Sport SCHAATSEN WIELRENNEN VOLLEYBAL GLOUCESTER. Japan staat weer met beide benen op de grond. Na de sensationele zege op Zuid-Afrika werd gisteren op het WK rugby in Groot-Brittannië met 45-10 verloren van Schotland, foto Reuters Vijfde, dat is niet zo heel slecht' door Arjan Schouten Tom Dumoulin door André Venema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 18