'Leegstaande koopwoning voor vluchtelingen' Rutte: andere landen moeten meer doen Joost van Oostrum, burgemeester van Berkeiland, kwam gisteren met een noodkreet. De gemeente heeft onvoldoende sociale huur woningen om aan onze wettelijke taak te voldoen. De Twentse ge meente moet dit jaar aan 77 zoge naamde statushouders onderdak bieden, volgend jaar worden dat er nog meer. Ondertussen staan er in Berkelland tachtig woningen langer dan twee jaar te koop, bere kende de gemeente. Een en een is twee, is het idee. In een eerder stadium deden Amsterdam en Sittard-Geleen al een vergelijkbare oproep. „Sinds we het initiatief begin augustus op onze website plaatsten, kregen we een tiental reacties van men sen die hun te koop staande wo ning aanboden", zegt Bert Kamp huis, wethouder in Sittard-Ge leen. „Op dit moment zijn we sa men met Vluchtelingenwerk en het COA aan het kijken of we mat ches kunnen maken." De Vereniging Nederlandse Ge meenten (VNG) juicht de oplos sing toe. „We moeten creatief zijn", zegt een woordvoerder. Vol gende week krijgen gemeenten van het rijk te horen hoeveel asiel zoekers ze in de eerste helft van volgend jaar moeten huisvesten. De verwachting is dat dat aantal minimaal 40 procent hoger ligt dan dit jaar. Tijdelijktweewoningen.nl, een bedrijf dat eigenaren helpt onver koopbare woningen te verhuren, heeft een aanbod neergelegd bij in stanties. „We zijn op niet al te lan ge termijn in staat om enkele dui zenden woningen beschikbaar te stellen", schat directeur Eric Mau- rer. „Wat we nodig hebben, is me dewerking van gemeenten." Die bereidheid lijkt er zeker te zijn. De komende weken vinden in allerlei gemeenten informatie bijeenkomsten plaats, waar ge meenten praten over creatieve op lossingen. Kennisorganisatie Plat- fornvji is een van de partijen die ideeën deelt. „Omdat de corpora ties het lastig hebben, moeten de oplossingen echt vanuit de markt komen", zegt Frank Wassenberg, senior projectleider. „Een andere optie is de bouw van containerwo ningen op braakliggend terrein. De verwachting is dat gemeenten volgend jaar 40 procent meer asielzoekers moeten huisvesten dan nu Op dat gebied is er steeds meer mogelijk; ook grote bouwbedrij ven ontwikkelen dit soort concep ten." Vanuit Den Haag worden ge- meeten min of meer gedwongen actief mee te denken.. Zowel Blok als staatssecretaris Klaas Dijkhoff (VVD, Asiel) worden op de huid gezeten door het parlement. Par tijen van links naar rechts wijzen er op dat er voor Nederlanders al vaak lange wachtlijsten zijn voor sociale huurwoningen. Corporatie koepel Aedes wees er onlangs nog op dat de druk op de goedkope wo ningen nu al heel groot is. Er staan nog 13.000 asielzoekers in de wachtstand, daar komen straks ve le Syrische vluchtelingen bij. Het kabinet maakte vorige week 110 miljoen euro vrij voor opvang in de regio. De Tweede Kamer is tevreden over het zwaarbevoch ten spreidingsakkoord dat de EU is overeengekomen - al is niet ie dereen er gerust op dat ex-Oost- bloklanden de afspraken niet als nog gaan saboteren. Zeker de WD houdt nauwlettend in de ga ten dat Nederland niet te veel vluchtelingen opneemt. „Op een gegeven moment is de grens be reikt", aldus asielwoordvoerder Az- mani. „Dan heb je de voorzienin gen en het draagvlak van de bevol king niet meer." De Europese Commissie heeft een hele voorraad 'vervelende in strumenten' om landen te dwin gen vluchtelingen op te vangen. Vier Oost-Europese landen stem den daartegen, maar een grote meerderheid van de 28 EU-landen stemde voor. Critici houden er re kening mee dat Roemenië, Tsje chië, Hongarije en vooral Slowa kije het besluit naast zich neerleg gen. Rutte weersprak dat de EU in haar geheel minder geld vrijmaakt voor de VN-vluchtelingenorgani- satie UNHCR. Volgens Rutte is dat tussen 2010 en 2014 gestegen van 600 miljoen naar 1 miljard eu ro. Nederland is de zesde donor. DONDERDAG 24 SEPTEMBER 2015 NIEUWS 17 Vrijwilligers ruimen op in de sportzaal van de Amsterdamse Caland- hal. De vluchtelingen worden elders gehuisvest. foto's Marco Okhuizen door Tobias den Hartog en Sander van Mersbergen ROTTERDAM. Staat je woning te koop en is er geen belangstelling? Verhuur hem aan een vluchteling. Verschillende gemeenten roepen inwoners op dit te doen. Ook ande re onorthodoxe maatregelen, zoals de bouw van containerwoningen, passeren de revue. De nood is hoog. door Frans Boogaard en Tobias den Hartog BRUSSEL. Minister-president Mark Rutte vindt niet dat Nederland nog meer moet bijdragen aan de op vang van vluchtelingen. Hij bena drukt dat Nederland al veel doet. „Andere landen moeten meer doen", zei hij gisteren in de Twee de Kamer, voorafgaand aan de inge laste Europese top over de toe stroom van asielzoekers in Brussel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17