Links of rechts: geen verschil effeweg.nl Schip strandt op breker Bellers in stadion Telstar spelen gegevens door aan gokbedrijf II NIEUWS 15 Regeringspartij PvdA eist een ban op verdacht bellende buitenlanders in het voetbalstadion. O Herfsttopper Ierland vertrek-/ VISKOTTER IN PROBLEMEN VOOR SCHEVENINGSE KUST VELSEN. De tribune van voetbal club Telstar wordt geregeld be volkt door buitenlanders die in formatie doorbellen naar de gok- industrie. Afgelopen weekend was het weer raak. Vergeet de belchinees. Volgens insiders en 'ervaringsdeskundi gen' van Jupiler League-club Tel star sluit dat woord nauwelijks meer aan op de realiteit. Inmid dels staan mensen van meerdere nationaliteiten langs de lijn na mens gokkers en gokbedrijven. Afgelopen weekend troffen be veiligingsmensen van Telstar voor de 'zoveelste keer' een druk bellende man aan in het stadion. Hij werd van de tribune gehaald, moest zijn gegevens achterlaten en werd naar huis gestuurd. Hij bleek wedstrijdinformatie door te geven aan een gokbedrijf. Fortunasupporter Martijn Storms aanschouwde het tafereel van nabij. „Een man met Zuid-Eu ropees uiterlijk zat continu te bel len op een rustige plek in het sta dion. Hij sprak Engels en ging pas weg na meerdere verzoeken van de stewards." Telstar-directeur Pieter de Waard: „Enige jaren terug werd er een directe link gelegd naar matchfixing. Toen hebben wij er een huisregel van gemaakt om de ze mensen preventief te verwijde ren uit het stadion. Sindsdien sig naleren wij regelmatig een beller. Bijna iedere thuiswedstrijd wel." Rond notoire bellers in voetbal stadions hangt een associatie met matchfixing, stuntelende spelers en schimmige gokpraktijken in Azië. Toch zijn matchfixingver- denkingen niet helemaal terecht. Steeds vaker blijken de belheren 'doodnormale' vertegenwoordi gers van westerse gokbedrijven. Zij geven live wedstrijdstatistie ken door, zodat gokquoteringen continu up-to-date blijven. Telefoonverbindingen zijn vol gens insiders sneller dan inter- netstreams. En tijd is geld. Zeker in de gokindustrie. Miljoenenin- zetten rouleren snel. Elke secon de aan voorkennis kan een klap per opleveren voor gokkers, of een totale ramp voor aanbieders. Pvd A-Kamerlid Tjeerd van Dekken wil dat justitieminister Van der Steur een belbuitenlan- derverbod instelt. Ook moeten clubs verplicht worden om ver dachte belgevallen bij de voetbal bond te melden. „Voetbal is voor supporters. Ik wil niet dat zij las tiggevallen worden door dit soort figuren. Hun aanwezigheid heeft niets met zuiver voetbal, maar met gokken te maken." Inzet van het onderzoek was be kijken wat er waar is van de my thes rondom linkshandigen. Zo'n 25.000 mensen werkten mee aan het onderzoek. „We dachten altijd dat het verschil maakt of je links- of rechtshandig bent. Maar nu heb ben we ontdekt dat het nauwe lijks uitmaakt, de sterkte van de handvoorkeur is veel belangrij ker", zegt onderzoeker Ton Groot huis (zelf overwegend linkshan dig, maar hij schrijft met rechts). „De sterkte van de handvoorkeur vertoont een relatie met bepaalde eigenschappen zoals creativiteit en gezondheid. Hoe minder voor keur hoe groter de verschillen. Tus sen links- en rechtshandigen met een duidelijke voorkeur voor die hand zijn niet veel verschillen ge vonden." Bijna 90 procent van de men sen is rechtshandig. De overige 10 procent is verdeeld in linkshandi gen en mensen die afwisselen met beide handen: de tweehandi gen. Zo'n 1 procent van de men sen is tweehandig. Uit Ameri kaans onderzoek bleek al eerder dat zij emotioneel makkelijker zijn te beïnvloeden. Tweehandigheid wordt al jaren onderzocht omdat wetenschap pers willen weten hoe de linker en rechterhersenhelft samenwer ken en waarom niet de ene hersen helft domineert. De onderzoekers vonden ook dat de mensen zon der voorkeur voor een van de han den creatiever zijn dan gemiddeld. Maar tweehandigheid is niet altijd een te begeren eigenschap. Kinde ren die links en rechts even han dig zijn hebben vaker adhd en meer kans op dyslexie, bleek uit Fins onderzoek. 8 daagse busreis - Vertrek: 10,24 oktober vraag o\^~ze gratis brochure aaia,! www.effeweg.nl/weg of bel 0529 - 46 96 67 DONDERDAG 24 SEPTEMBER 2015 SCHEVENINCEN. Viskotter Renzo is gisteren vastgelo pen op een golfbreker in Scheveningen. Het schip kwam in de problemen doordat de schroef kapot ging. De Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij Sche veningen bracht de twee bemanningsleden per boot in veiligheid. Ze bleven ongedeerd, maar zijn wel geschrok ken. De KNRM legde de kotter vast vanaf het strand. De boot is 's avonds door een kraan op een platte wa gen getakeld waarna het schip op een dieplader is over geladen voor verder transport, foto Dick Teske Tribune als gokplatform door Guido van Gorp GRONINGEN. Het lijkt ideaal om met zowel de linker- als de rechter hand alles te kunnen doen, maar het leidt ook tot problemen: adhd en dyslexie waren al bekend. Daar komt nu ook bij dat tweehandigen vaker betrokken zijn bij opstootjes en minder kinderen hebben. Dat blijkt uit een steekproef van de Rijksuniversiteit Groningen. Geniet van het landschap bestaande uit o.a. schitterende klippen, de vele culturele hoogtepunten en de bruisende steden Dublin en Cork. Bewonderde prachtige natuur en de kenmerkende geschiedenis, of maak kennis met de gastvrijheid in de vele pubs die Ierland rijk is. INCLUSIEF: 7 hotelovernachtingen 7x ontbijt 7x diner 4 bootovertochten stadstours Dublin en Cork o.l.v. een gids vervoer per Comfort Class touringcar HIGHLIGHTS: Natuurtocht Park Burren Cliffs of Moher Bunratty Castle Dagtocht Ring of Kerry Bezoek Cork en Dublin Adembenemende natuur O m o rsi LU cc D X U O cc co <S) cc O Fouten voorbehouden. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15