Moskou heeft nu de allergrootste moskee van In Nederland kleedde ze de acteurs uit bekroonde films Antonia en Karakter 12 NIEUWS De Frans-Nederlandse ontwerpster Jany Temime bedacht de kostuums voor 67 filmproducties. De laatste Bond-film SPECTRE was haar bewerkelijkste. Ze ontwierp er 1.500 kostuums voor. Eigenlijk wilde Jany Temi me na de slopende op namen voor de nieuwe Ja mes Bondfilm SPECTRE een pauze inlassen van minstens vier maanden om bij te komen van het zware, ruim een jaar durende werkschema. Toch kwam er een aanlokkelijk bod: of ze de kostuums wilde ontwerpen voor Passengers, de nieuwe film van Os carwinnares Jennifer Lawrence en Jur- rasic World-ster Chris Pratt, twee van de populairste Hollywoodsterren. „Dat script vond ik zo goed dat ik meteen toehapte", zegt Temime (65) vanuit Atlanta waar zij druk is met dit sciencefictionavontuur. „Ik heb het sta dium bereikt dat ik zeer kritisch ben met het kiezen van mijn werk. Mis schien kan ik - gezien mijn leeftijd - nog aan tien films meewerken. Dat wil je geen rommel maken." Op haar cv staan nu 67 producties - 'noem dat aantal alsjeblieft niet, het confronteert me met mijn leeftijd' - die stuk voor stuk getuigen van haar vakmanschap. Begonnen in Neder land, waar zij onder anderen de ac teurs uit twee Oscarwinnende films Antonia en Karakter aankleedde, kreeg de van oorsprong Francaise, die door de liefde in Nederland verzeild raakte, steeds meer internationale opdrach ten. Hoogtepunten zijn de Harry Pot- terfilms en de twee James Bondavontu- ren: Skgfall en SPECTRE. De laatste film, vanaf 29 oktober te zien, was zonder meer de bewerkelijk ste productie ooit. „Ik moest in totaal 1.500 kostuums ontwerpen, ook voor de figuranten in Mexico City waar de beginscène zich afspeelt", zegt Temi me. Honderden Mexicanen die zich in een parade de traditionele Dag van de Doden vieren, werden door Temime en haar team voorzien van kleurrijke gewaden die nog het meest doen den ken aan sjieke, extravagante, carnavals kostuums. De meeste tijd vergde ech ter de Bondgirls en -schurken. Vooral over Monica Bellucci is Temime ly risch. „Wat prachtige vrouw. Ze doet niet sexy, ze is sexy, ze ademt het uit. Zij is de enige vrouw ter wereld die '007 heeft een fantastisch lijf. Hij moet soepele pakken dragen' De opening vond gisteren plaats in bijzijn van de Russische presi dent Poetin, zijn Turkse collega Er- dogan en de Palestijnse leider Ab bas. Met goed religieus onderwijs kunnen extreme ideeën beter wor den bestreden, betoogde Poetin. „Terroristen van de zogenaamde Islamitische Staat werpen een schaduw over de grote wereld- Enkele van de grootste moskeeën van Europa Lokaal bestond de nodige weer stand tegen de bouw van de mos kee in Moskou. De eerste werd ruim een eeuw geleden gebouwd op grondbezit van Tartaarse mos lims. Er was kritiek toen het histo- j g SST""" 7.000 7.000 rische pand in 2011 werd gesloopt vanwege stadsvernieuwing. 10.000 10.000 Nieuwbouw was echt noodzake- 12.000 bezoekers lijk zeiden islamitische bestuur- twaalf centimeter hoge naaldhakken draagt en ze als comfortschoenen be schouwt." Over de kostuums mag Temime niets prijsgeven, omdat het ook iets zegt over het karakter van de persona ges. Bij de Bondschurken - Javier Bar- dem in Skgfall en Christoph Waltz in SPECTRE - luistert het nog nauwer. „Ik ga dan eerst met de acteurs praten over hun rol. Een Bondschurk mag wat zijn kleding betreft natuurlijk nooit in herhaling vallen. Christoph Waltz speelt een heel ander type dan Bar- dem. Met hem overleg ik over de kos tuums waarin hij zich als zijn persona ge het meest comfortabel voelt. Maar ook daarover mag ik niet te veel vertel len." Daniel Craig als 007 is iets eenvoudi ger, omdat de traditie meespeelt. De smokings die hij draagt hoeven niet op gevuld te worden. „Daniël heeft een fantastisch lijf Hij moet dan ook soepe le pakken dragen waarin hij zich goed kan bewegen." Opvallend genoeg is ze ondanks haar staat van dienst nog niet be kroond met een Oscar. Het zit Temi me niet dwars: ze heeft genoeg an dere onderscheidingen. „Bij de Os cars zit het zo", legt ze uit. „Kos tuumfilms hebben altijd de beste papieren. Ik ken collega's die voor al dit soort films willen maken om genomineerd te worden. Ik zeg al tijd: geen korset, geen Oscar. Maar ik kijk toch altijd in de eerste plaats naar de kwali teit van het script. Ik zou wel gek zijn om alleen maar kostuum films te gaan maken om een Oscar te winnen." De kans is klein dat de Francaise, die door haar werk een soort globetrot ter is geworden, ooit nog voor een Ne derlandse productie te strikken is. „Ik ga niet meer in zes weken tijd kostuums voor een film maken, zo als vroeger. Maar als er een inte ressant voorstel is waarvoor ik de tijd krijg, sta ik er zeker voor open." Vanaf vandaag is er in het Utrechtse stadhuis een over zichtsexpositie van Temime te zien. Ik zeg: 'Geen korset, geen door Ab Zagt Jany Temime. foto Corbis door Bob van Huët MOSKOU. Het is maar hoe je het be kijkt, maar Moskou claimt de 'grootste moskee' van Europa te hebben gebouwd. De 72 meter ho ge kolos telt zes etages, meet 19.000 vierkante meter en kan ruim 10.000 gelovigen huisvesten. godsdienst die de islam is. De ide ologie van IS is gebaseerd op Italië Rusland Engeland Engeland Engeland Frankrijk haat." Momenteel vechten 2.400 Moskee van Kathedraalmoskee Baitul Futuh Suffa-Tul-lslam East London Marseille Russen mee bij IS aldus de Russi- R°me Moskou (Londen) (Bradford) Mosque (gereed feb. 2016) sche veiligheidsdienst FSB. Daar naast zijn er nog eens drieduizend man uit de voormalige Sovjet-Re publieken in Centraal-Azië. ~S

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12