Hebberige corporatiedirecteur kan gegraai van miljoenen niet uitleggen 'Geen Zwarte Piet meer in Rotterdam' Rinkelende alarmbellen in Europees gezondheidsrapport 2015 van WHO Drinkende, rokende en zeker te veel etende jongeren bedreigen het beeld van de gezonde Europeaan. NIEUWS 11 CENÈVE. Als we morgen als Euro peanen collectief naar de huisarts zouden gaan, zou die ons een schouderklopje geven. Vergeleken met de rest van de wereldbevol king zijn we best gezond. In ver schillende Europese landen daalt het aantal hart- en vaatziekten zelfs gestaag, evenals het aantal ge vallen van kanker, diabetes en chronische ademhalingsziektes. Maar toch is er reden tot zorg. Europese jongeren van nu riske ren straks eerder te sterven dan hun grootouders. Reden van hun lagere levensverwachting: ze ro ken en drinken te veel. Nog drei gender: ze eten overmatig. Want overgewicht en alle problemen die daarmee samenhangen, drei gen dé kwaal van de 2t eeuw te worden. Bijna 6o procent van de Europese bevolking lijdt inmid dels aan overgewicht en daarmee zitten we de vaak nagewezen 'dik ke' Amerikanen nu op de hielen. De drie grote 'lifestyle risico's' van deze tijd zouden de progres sie van de medische wetenschap tenietdoen. Als niet wordt gema tigd met roken, eten en drinken, zal de fraaie curve die Europa zo lang koestert - van oplopende le vensverwachting en daling van voortijdige sterfgevallen - spoedig 'afvlakken'. Dat laatste staat in het gezaghebbende Europese gezond heidsrapport 20t5 van de Wereld gezondheidsorganisatie (WHO). Tragisch Volgens Claudia Stein, WHO-di- recteur voor de regio Europa (53 landen), leven de inwoners van het oude continent nu 'lange en gezonde levens' maar straks mis schien niet meer. „Het zou tra gisch zijn als de volgende genera tie niet op zijn minst een hogere levensverwachting zou hebben dan de onze", aldus Stein. We moeten dus oppassen ter wijl we onze relatieve welvaart ge nieten. Daarbij constateert de WHO ook zorgwekkende en zelfs groeiende verschillen in de ge zondheidszorg en de levensver wachting tussen bepaalde delen van Europa. Babysterfte is soms tien keer hoger in oostelijke uit hoeken van het continent dan in het rijke westen. Misschien heeft het ermee te maken dat Neder land bijvoorbeeld ruim 12 procent besteedt aan gezondheidszorg en voormalige Sovjet-Republieken - die bij het onderzoek zijn betrok ken - nauwelijks 2 procent. Tabak In West-Europa ligt de gemiddel de levensverwachting rond 82 jaar, in een aantal Oost-Europese landen is dat 71. In 39 van 41 on derzochte landen viel tussen 2oro en 20t2 het tabaksgebruik dras tisch terug. Anti-rookcampagnes lijken aan te slaan in notoire ro- kerslanden als Griekenland, Rus land en Bulgarije. Maar nog steeds kunnen drie op de tien Europea nen niet zonder hun sigaret. De nen en IJslanders roken het minst. Obesitas baart de WHO de Bijna 60 procent van de Europeanen heeft overgewicht. Daarmee zitten we Amerikanen dicht op de hielen meeste zorgen. In alle onderzoch te landen rinkelen daarover alarm bellen. De Europeanen (58,6 pro cent vetzucht) zijn de Amerika nen (6r procent vetzucht) inmid dels dicht genaderd. In bijna een kwart van de Europese landen is obesitas nu een serieus probleem. Stein: „Wat we niet willen zien, is dat we succes hebben in de strijd tegen roken en drinken maar de oorlog tegen overgewicht verlie zen." Los van ziekten daalt de overlij- denskans in Europa. Er zijn min der verkeersongelukken met dode lijke afloop, al moet je opletten in Kirgizië, Moldavië of Griekenland. Voor het hoogste gemiddelde aan tal moorden wint Rusland, zelfdo dingen zijn het meest frequent in Litouwen en Wit-Rusland. Op het vlak van zelfdoding staat Euro pa ruim voor op alle andere conti nenten. ROTTERDAM. De van fraude ver dachte corporatiedirecteur Henk Sligman, die miljoenen euro's aan de Rotterdamse woning corporatie PWS ontfutselde, vindt zichzelf geen graaier. „Ik heb enorm spijt van wat ik heb gedaan. Maar ik heb altijd hard gewerkt voor mijn geld", verklaar de hij gisteren in de Rotterdamse rechtbank. Toch kon Sligman gisteren moeilijk uitleggen waarom hij bij voorbeeld 200.000 euro ontving voor het begeleiden van een ex terne werknemer. De rechter stel de dat het allemaal wel 'hebberig' overkomt. Zo stalde hij ruim een miljoen euro op een Zwitserse re kening, zonder het op te geven aan de belastingen. „Dit zegt ook iets over u als mens", zei de rech ter tegen Sligman. Tien jaar geleden kwam in Rot terdam het PWS-schandaal aan het licht. Enkele topbestuurders van PWS, de voorganger van de huidige corporatie Havensteder, Sligman stalde ruim een miljoen euro op een Zwitserse rekening, zonder het op te geven aan de belastingen zouden met handlangers miljoe nen euro's in eigen zak hebben gestoken. De opzet was simpel: PWS kocht voor een te hoog be drag panden van huisjesmelkers en vastgoedeigenaren. Het te veel betaalde bedrag werd vervolgens via schimmige bv's verdeeld on der betrokkenen. Sligman betoogde dat het ging om werkzaamheden in de 'pre-contactuele fase'. Hij kreeg vastgoedprojecten aangeboden en bekeek of het interessant was voor de corporatie. Dat behoorde niet tot zijn kerntaak als direc teur, stelde hij. „Ik stak er wel honderden uren in. Het waren ne veninkomsten." ROTTERDAM. De Rotterdamse Zwarte Piet moet ontdaan worden van zijn zwarte huidskleur, kroes haar, gouden oorringen en dikke lippen. Dat dringende advies geeft BOOR, de grootste scholenkoepel van Rotterdam, aan haar 82 scho len. In een memo die BOOR deze week stuurde, roept het college van bestuur op om dit jaar de aan passingen al door te voeren. Daar bij gaat het niet alleen om de uiter lijke kenmerken, maar ook het beeld van een 'domme knecht' in de gezagsverhoudingen met Sin terklaas moet vermeden worden. „Het college van bestuur adviseert de scholen met klem dat de fi guur van Zwarte Piet wordt ont daan van discriminatoire aspec ten", staat in de memo. „De memo moet vooral gezien worden als een advies aan de scho len om de discussie aan te gaan met ouders en personeelsleden", zegt woordvoerder Roul Velleman van BOOR. „Het is aan de scholen zelf om invulling te geven aan Zwarte Piet." De scholenkoepel volgt het advies in Den Haag, daar hebben de schoolbesturen vorige week beslo ten dat een klassieke Zwarte Piet op geen enkele school meer wel kom is. DONDERDAG 24 SEPTEMBER 2015 Europa wordt vooral dik door Bob van Huët door Antti Liukku door Marjolein Kooyman Russen behoren tot de top vijf van alcoholconsumptie per hoofd van de bevolking. Europa kent het hoogste percentage alcoholverslaafden. Percentage rokers per land Inwoners met obesitas (bmi 30) per land 26% of meer 23-26% 20-23% tot 20% 35% of meer 30-35% 25-30% tot 25%

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11