Levensgenieter Boudewijn 8? 7 WAARVAN AKTE Proef op de som Je kunt ook kiezen voor een schoonmaakster die via een bureau werkt. Ze zijn duurder maar er zitten voordelen aan niets van het hare erfdeel geidt ais Zij krijgt wel de helft van zijn erfdeel, hij Wat zijn de kosten? Huishoudelijk hulp via de WMO is niet gratis. Je betaalt een eigen bijdrage. Hoe hoog die is, hangt af van een aantal factoren: je inkomen, je vermogen, de samenstelling van je huishou den, de gemeente waar je woont en de kosten van de huishoudelijke hulp. Heb je veel spaargeld of inko men, dan kan het zelfs zijn dat je de hulp helemaal zelf moet betalen. Op de website van het Centraal Ad ministratie Kantoor kun je je eigen bijdrage berekenen. Hoe vind ik er een? Wil je weten of je hiervoor in aanmerking komt, neem dan contact op met je gemeente. Medewerkers zoeken uit of er hulp nodig is, en hoeveel dan. Hierboven de theorie maar hoe werkt het in praktijk? Met deze week een rekenvoor beeld voor het fictieve huishouden van vrijgezel Boudewijn (48). I Iet leek een soepele scheiding, maar door een moment van onachtzaamheid van zijn ouders werd het toch een vechtscheiding. Ze zijn het er allebei over eens: na vijf tien jaar werkt het huwelijk niet meer. En dus gaan ze scheiden. In goed over leg, als vrienden uit elkaar. Daarom zit ten ze samen tegenover me: hoe gaan we dat financieel regelen? Het zijn leuke, redelijke mensen. Ze heb ben samen één advocaat. Ze hebben geen kinderen, zijn in gemeenschap van goe deren getrouwd en hebben aardig wat geld op de bank dankzij twee erfenissen: een van ongeveer 140.000 euro van haar overleden ouders, een van ongeveer 160.000 van de zijne. Alles is in de grote pot gegaan, die nu verdeeld moet wor den. Hoe moeilijk kan dat zijn? Maar als ik de papieren lees, blijkt er een addertje onder het gras te zitten. Haar ouders hebben destijds een testament laten opmaken, met daarin een uitsluiting sclausule. Dat betekent dat hun schoon zoon geen aan spraak kan maken op de erfenis van zijn vrouw. Haar privévermogen en valt buiten de gemeen schap van goederen. Zijn ouders hebben geen testament opgemaakt. Zijn erfdeel valt wél in de gemeenschap van goede ren. Dus zij krijgt wel de helft van zijn erfdeel, maar hij niets van het hare. Aan het einde van de rit houdt zij 220.00 euro over, hij 80.000 euro. Het is misschien oneerlijk of onbillijk en zeker niet zoals de twee zich dat hadden voorgesteld, maar zo is de wet. Het evenwicht is verstoord, de goede re latie tussen de twee voormalige echtelie den raakt getroebleerd. De redelijke scheiding verandert in een vechtschei ding. De verwijten vliegen over en weer. Zij vindt het allemaal niet meer dan lo gisch. „Ik heb er toch gewoon recht op?" Hij verwijt haar hebzucht en voelt zich bestolen. „Hoe kan ze zoiets doen"? De gezamenlijke advocaat wordt aan de kant gezet en binnen de kortste keer hebben ze ieder een eigen advocaat. We derzijdse brieven, dwangbevelen en aanmaningen volgen elkaar in rap tempo op. Het haalt allemaal niets uit. Als zij bij haar standpunt blijft, rest hem niets anders dan zich daar verbit terd bij neer te leggen. Als ik hem later tegenkom, vertelt hij dat hij geen contact meer heeft met zijn ex. Van al hun goede voornemens is niets terecht gekomen. Ook geld maakt soms meer kapot dan je lief is. ojohannebbeling Boudewijn zoekt een schoon maakster voor zijn ap partement in een grote stad. Hij wil haar het minimumloon plus vakantiegeld betalen. Het minimumloon per uur staat echter niet in de wet. Dat komt omdat een volledige werkweek binnen bedrijven verschillend van lengte kan zijn. Wel heeft de overheid een richtlijn opgesteld. Voor een werkweek van 36 uur gaat de overheid uit van een minimumloon van 9,67 euro per uur voor iedereen van 23 jaar en ouder. Daar telt hij nog 8 procent vakantiegeld bij op. Daarmee komt Boudewijn uit op een uurloon van 10,44 euro. Hij rondt dat af op 10,50 euro. Als ze een ochtend in de week komt, van negen tot twaalf, is hij 31,50 euro kwijt. In drie uur is zijn appartement weer spik en span. Wekelijks bericht deze krant over een waargebeurd voorval uit een notarispraktijk woensdag 23 september 2015 GO 44 Vragen? Heb je naar aanleiding van dit verhaal een vraag over jouw financiën? Mail naar irene.van.den.berg@depersgroep.nl Financieel journalist Irene van den Berg beantwoordt iedere week een aantal lezersvragen in de krant. Scheiding Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 50