GETEST 4 I ®GOI Mijn geld ik Elke week vraagt de redactie een streekgenoot het hemd van het lijf over financiële kwesties. Vandaag Louis Schout (48) uit Sluiskil. Hij ontving eind augustus een lintje voor zijn vele vrijwilligerswerk. door hans puik HaÉs De één heeft de smaak van een echte hamburger nog vers in de herinnering, de ander heeft er nooit een gegeten. Maar is de vegaburger een waardige vervanger? Ons panel vegetariërs test er vijf. door jeroen kreule Ik geef het liefst geld uit aan mijn kinderen, goed eten en op zijn tijd een borrel n of Vincent Kagie zich de smaak van een echte hamburger (lees: vlees hamburger) nog kan her inneren. Het is jaren geleden, maar die runderhambur ger ging er altijd goed in. Vincent - grootgebracht in een gezin met vleeseters - deed de hamburger op een broodje en sierde hem op met mayonaise, ketchup, gebakken uit jes, sla en tomaat. „Lekker slecht, maar ook heel lekker," zegt hij. Omdat Vincent zich zorgen maakte (en maakt) om het klimaat en mi lieu, besloot hij vegetariër te worden. Voor hem geldt: een vegetarische ham burger met alles erop ONS PANEL en eraan is een aardig substituut. Ook Vincents collega Rosa Kas kent de smaakt van vlees. Kas is om ver schillende redenen vegetariër ge worden. „Het is beter voor dier en milieu. En er was een praktische reden: ik ging bij mijn zus wonen die al vegetariër was." Het derde panellid is Floris de Graad. Hij is grootgebracht als ve getariër omdat zijn ouders dat ook waren. En daar stond hij zelf ook achter. In tegenstelling tot Vincent en Rosa weet Floris niet hoe een vleeshamburger smaakt. Ze werken alle drie bij de Vegetariërsbond, de bond 'die iedereen wil laten proeven „De waardering die eruit spreekt maakt me trots en is meer waard dan geld. Ik begon als vrijwillig brandweerman en heb dat uitge breid met onder meer werkzaamhe den voor de ijsclub en de werkgroep kerstverlichting op het dorp. Het lintje was vooral voor mijn vrijwilligerswerk als penning meester en organisator van stich ting Gildefeesten." „Ik kijk altijd de folders na op aan biedingen. Boodschappen doe ik meestal bij Albert Heijn. Wanneer er een aanbieding bij de Aldi is, zal ik sneller daar naartoe gaan." „Ik moet rondkomen van een be scheiden WAO-uitkering, dat geeft wel eens zorgen. Zo'n 17 jaar gele den moest ik stoppen met mijn werk als timmerman en metselaar. Ik werd afgekeurd en later werd MS vastgesteld. Met een uitkering van 70 procent van mijn salaris gin gen we er behoorlijk op achteruit. Sindsdien zijn extraatjes als vakan tie of uit eten beperkt gebleven." „Dit huis. Ik kocht het toen ik 27 was voor ongeveer 25.000 gulden en heb het laten verbouwen voor zo'n 60.000 gulden. Het was heel ouderwets en er zat vrijwel geen voorziening in. Keihard heb ik er aan gewerkt en in een jaar tijd is een bouwval veranderd in een mooi bewoonbaar huis. Het was een goed doordachte gok, waar ik nog steeds blij mee ben." „Mijn kinderen, goed eten en op zijn tijd een borrel. Mijn vrouw en ik hebben een dochter van 19 en een zoon van 23. De jongste rijdt sinds kort in een auto en de oudste is op kamers gaan wonen. Dat kost alle maal geld, waar het kan springen we financieel bij." „Voor huishoudelijke appa raten en onderhoud aan de woning. Vorig jaar moes ten de wasma chine van 800 euro en een diepvries van 200 euro worden vervan gen. Het is handig als je daarvoor een potje hebt." is een bij zaak. Geluk zit hem er in dat de ziekte redelijk sta biel is." „Ervaring op het financiële vlak had ik 15 jaar geleden niet. 'Alles is te leren en we trekken je er wel doorheen', zeiden de overige be stuursleden. Tot op heden gaat het goed." „Zelf heb ik nog nooit iets gekocht op kredietbasis. Van huis uit, voornamelijk door mijn groot ouders, werd er altijd op ge wezen dat wat je niet hebt je ook niet kunt uitgeven. Niet lenen, maar sparen en dan pas kopen was een belang rijke les." „Ongeveer 10 jaar geleden heb ik een tweede hands auto ge kocht bij de Volks wagen- dealer. Die kostte 14.000 euro. Inmiddels heb ik die auto ver vangen door een nieuwe." woensdag 23 september 2015 LEVENMETSOMS EEN EXTRAATJE ■SI Vegaburgers met leuke grillstreepjes Rosa, Vincent en Floris testen de vegaburgers. FOTO DINGENAMQL VINCENT KAGIE (30) Coördinator Campagnes en Communicatie. Sinds een jaar of tien vegetariër. Is dol op pompoengerechten. r ROSA KAS (30) Medeweker Smaak- panels. Sinds ruim drie jaar vegetariër. Vindt veel lekker, is waarschijnlijk de grootste fijnproever van het drietal. Is de waarde van een lintje in geld uit te drukken? 44 Laat u zich tijdens boodschappen doen leiden door reclame? Wat is uw grootste zorg op financieel gebied? Wat is uw beste aankoop ooit? Waar geeft u het liefste geld aan uit? Waarvoor legt u geld apart? Maakt geld gelukkig? Penningmeester? Dan was u al langer met financiën bezig? Louis Schout FOTO MARJOLEIN DIELEMAN Bent u een voorstander van lenen? Koopt u wel eens tweedehands?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 47