GOI 3 Geef ons onze kokkels DE KLANT IS KLOOTWIJK Bezoekers waanden zich bijna indringers in andermans woning. Alles in het grachtenpand was te koop Onze kokkels verdwijnen in koelwagens naar Spanje, Portugal en Italië 2 PHILIPS» DH 8750/11 4 3 SIEMENS TK53009 4 omdat je je vrije tijd aan winkelen wilt besteden." Tegelijkertijd is er nóg een vorm van winkelen in opkomst: Run shoppen. Riedeman: „Ter illustratie noem ik Gamma en Praxis, zij zijn bezig met city stores. Daar heb je geen afdelingen met laminaatvloe- ren, maar alleen met hamers en spijkers. Zaken die je snel even nodig hebt. Ikea experimenteert daar ook mee." Grachtenpand Een compleet andere vorm van funshoppen is The Loft. Het ruime grachtenpand waarin deze vernieu wende winkel van augustus tot begin september zat gevestigd, baadt in het daglicht. Van de com plete, ingebouwde designkeuken tot de boeken op het nachtkastje: alles in het interieur aan de Am sterdamse Prinsengracht was te koop. Voor wie door de ruimte liep, voelde het misschien ongemakke lijk om lukraak laatjes open te trek ken of nonchalant de springveren van het bed te testen. Bezoekers waanden zich bijna indringers in andermans woning. Dat was pre cies de bedoeling van het idee, dat rondom een fictieve bewoner werd uitgestippeld. In de tijdelijke win kel toonden diverse interieur- en lifestylemerken hun producten zoals het in een echt huis eruit zou kunnen zien. Initiator en stylist Kassandra Schreuder: „Mijn plan was een winkel neer te zetten waarbij zowel interieurprofessionals als geïnteres seerde consumenten inspiratie op konden doen. Met een mix van al lerlei producten waarbij vakman schap centraal stond. Het moest echt voelen alsof je bij iemand thuiskwam die daar al twintig jaar woonde en werkte. Het fictieve per sonage had bijvoorbeeld een baan in de mode, er lagen daarom spul len zoals messen waarmee je stof snijdt. Daar werkte hij al jaren mee, dus die waren een beetje ver sleten." Minibioscoop Van hippe kappers naast de kle dingrekken tot supersonische mini- bioscopen: wie eventjes een winkel binnen wil lopen, zou er nerveus van worden. Schreuder: „Veel be zoekers vonden het spannend dat ze moesten aanbellen en een lift in moesten stappen naar de vijfde ver dieping. Aan dat ze iets mochten wegnemen uit een compleet ge- stylde omgeving. Maar het went. Dit was de derde editie van The Loft en de bezoekersaantallen lig gen elk jaar hoger." Wemmers: „De ondernemer in mij denkt vooruit. Het is elk weekend waanzinnig druk en de webshop loopt als een trein. Wil je als winke lier mee blijven doen, dan moet je wel blijven vernieuwen." l)e Waddenzee is vergeven van de kokkels, maar in Nederland zien we er zelden een van dichtbij. lekkerste schelpdiertje ter wereld. Dat vinden zeven kenners en ik. Verder weet in Nederland haast niemand er van. Kokkels. Ze zijn met veel. In aantal niet te tellen. In kilo's alleen te schatten. Dat doet Wageningen. De afdeling schepse len der zee van de Wageningse universi teit controleert de kokkelstand en denkt dat er op heden meer dan 445 miljoen kilo kokkels zijn. Tel je het gewicht van de schelpen niet mee, dan komen we op bijna 70 miljoen kilo schelpdiertjes van deze ene soort. omspitten mag niet. Kokkels mogen met mankracht en een hark verzameld wor den op daartoe aangewezen vierkante meters Waddenzand. En dan nog mogen kokkelvissers samen maar iets meer dan een miljoen kilo kale kokkels opharken. Ze worden handkokkelvis- sers genoemd maar het zijn swingkonten. Ze trekken een hark door het zand. Achter de hark een net waar de kokkels in be landen die de hark omhoog haalt. Om hun kont een riem die vastzit aan de steel van de hark. Ze lopen achteruit en draaien met hun heupen, zo trekken ze langzaam en swingend de forse hark door het zand. Bij laag water. De schelpen worden in een schip gela den dat drooggevallen is. Bij hoog water wordt de oogst naar de wal gevaren. In kokkels zit vrijwel altijd wat zand. Door ze met zeewater te spoelen verdwijnt veel van het zand. spoelbeurt verdwijnen ze onmiddellijk uit het zicht. Dat wil zeggen, wij Neder landers zien zelden een kokkel van dichtbij. Ze worden allemaal, op heel weinig uitzondering na, in koelwagens naar Spanje gereden, naar Portugal en naar Italië. Daar worden ze vers (ge kookt) gegeten maar ook geconserveerd. In Italiaanse supermarkten zag ik blik jes met kokkels van de Wadden, zo hoog geprijsd, dat ze beveiligd waren tegen diefstal. Groot alarm bij de winkeldeur als iemand met zo'n gepikt blik buiten probeert te komen. Gewild, daarzo, maar hier niet te krijgen. de zee. Er is geen vraag naar, dus is het niet te koop, dus is er geen vraag naar. Stom van ons. We zouden ze moeten op eisen. Ook moeten we supermarktchefs gek moeten zeuren om blikjes. Hier met onze kokkels! Trouwens, er komt een kokkelconservenfabriek. Bij Harlingen. Hoop gloort. Wouter Klootwijk proeft en test producten - 4' f woensdag 23 september 2015 Te koop vanaf: €279 Fijne no-nonscnsemachinc die goede koffie levert en fijn in het gebruik is Container is snel vol, periodiek onderhoud is tijdrovend Te koop vanaf: €279 Gemakkelijk te reinigen, goed melkschuim Kan geen twee kopjes tegelijk zetten, oordoppen noodzake lijk tijdens het luidruchtige melkschuimen -4 Wie een uur in de auto zit voor één winkel, mag ook wel wat amusement krijgen, fotosshodycareman 44 In het zand onder de Waddenzee woont het De bodem van de zee bij laag water En dan? Weg zijn ze. Na een intensieve Hetzelfde liedje als met meer goed spul uit Reageren? wouter.klootwijk@persgroep.nl 44 lAT?'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 46