Geld voor turbine in Flakkeese Spuisluis Kruidenier is al 57 jaar fan van Britse zanger die verdachte was in ontuchtzaken ZEELAND 11 Winkelier Atie de Nooijer haalt opgelucht adem nu Cliff Richard niet langer wordt vervolgd. ®nakibea^s Dat is het tweede goede nieuws van daag", lacht de 69-jarige Atie de Nooijer uit Brou wershaven als hij hoort dat de drie ontuchtzaken te gen de Britse zanger Cliff Richard zijn geseponeerd wegens gebrek aan bewijs. De kruidenier is al sinds zijn twaalfde fan is van de zanger. „Het andere komt van de 'Ready Teddy was zo wild dat ik het van mijn moeder niet mocht draaien. Uit wraak heb ik haar plaatje stuk gemaakt' dokter. Het knobbeltje in mijn ok sel blijkt niet kwaadaardig." „Ach", verzucht de De Nooijer, „Het was toch ook een vuile streek. Bij de inval hing een poli- tiehelikopter boven zijn huis en de actie werd live uitgezonden door de BBC. Zelf wist ie van niks. Hij zat in zijn vakantiehuis in Portugal. Verschrikkelijk. Zo iets is zelfs bij Holleeder niet ge beurd. En dat bij de eerste popar tiest ooit die werd geridderd." De Britse rechter verwierp een aanklacht van een man die op 15-jarige leeftijd aangerand zou zijn door de zanger. De Nooijer: „De aanklacht kwam in een perio de dat veel Engelse artiesten wer den vervolgd voor zedenzaken. Dan denk ik toch: zou hier ie mand aan willen verdienen? Het is 35 jaar geleden en het zou aan randing zijn geweest, geen ver krachting. Dan was zo iemand daar toch al veel eerder mee naar buiten gekomen." De Nooijer is Richard-fan sinds hij in een Zierikzeese platenzaak om een singeltje van rock&rollzanger Little Richard vroeg. Hij ontdekte pas thuis dat hem een plaatje van Cliff Richard was verkocht. „Ready Teddy heet te dat en het was zo wild dat ik het van mijn moeder niet mocht draaien. Uit wraak heb ik een plaatje van haar stuk gemaakt. Maar later zong ze mee met Cliff, hoor. Platen breken was trouwens niet ongewoon eind jaren vijftig. Rock&roll, en zeker Elvis Presley, waren van de duivel." De Nooijers hele kruideniers winkeltje hangt vol met posters, kalenders en platenhoezen van Cliff. Hij heeft naar schatting 140 singles, 120 LP's, 250 cd's, 150 videobanden en 300 cassetteband jes van zijn held. „Ik heb hem één keer ontmoet in het programma Koffietijd. Het was maar kort en ik was heel zenuwachtig. Ik heb wel twee keer de groeten van hem gehad. Eén keer via een Londense vriendin die als buurtbewoonster bij een platenpresentatie was uit genodigd één keer via een Haagse advocaat die Cliff over de foto's in mijn winkeltje vertelde." Zijn hand in het vuur steken voor de Brit - „Ik was de grootse fan van Cliff in Zeeland. Tegen woordig de enige, ben ik bang." - doet De Nooijer nou ook weer niet. „Hij had vriendinnen, maar woonde samen met een man. La ter met een pastor ofzo, heb ik be grepen. Misschien is er lang gele den wel wat gebeurd. Als je toen als homo uit de kast kwam, had je geen gemakkelijk leven." Het project Tidal Technology Center Grevelingen is mogelijk, doordat Rijkswaterstaat de Flak keese Spuisluis in de Grevelin- gendam weer in gebruik neemt. Door het toelaten van het getij verbetert de waterkwaliteit van de Grevelingen. In de werkende spuisluis kan een test- en demon stratielocatie voor turbinetechno logie worden ontwikkeld. „Veel stroom zal het niet ople veren", zegt gedeputeerde Ben de Reu. Daarvoor is het getijver- schil in de Grevelingen niet groot genoeg. Het is de provincie meer te doen om het steunen van innovatieve projecten die naar het buitenland kunnen wor den geëxporteerd. Energie uit water is een speerpunt in het energiebeleid van de provincie en in het coalitieakkoord zet het nieuwe college in op proeftuin projecten in Zeeland. Omdat de spuisluis er al ligt kan tegen relatief geringe kosten een getijdenturbine worden aan gelegd. De totale investering voor het project is 25,5 miljoen euro. Voor de voorbereidingsfase is 600.000 euro nodig. De bedoe ling is om binnen een half jaar tot een stevige business case te komen. Daaraan draagt de pro vincie een ton bij. Het bedrag wordt terugbetaald als de busi ness case rond is. Eenzelfde sub sidie is aangevraagd bij de pro vincie Zuid-Holland en het mi nisterie van Economische Zaken. Zuid-Holland heeft het bedrag al toegezegd, het ministerie moet Omdat de spuisluis er al ligt kan tegen relatief geringe kosten een getijdenturbine worden aangelegd nog een beslissing nemen. Het bedrijf Antea heeft zich ingezet om de testlocatie op de Flakkeese spuisluis te ontwikke len. Bt projects gaat het exploite ren. Op dit moment werkt het bedrijf Tocardo aan getijdenturbi nes in een van de gaten tussen de pijlers van de Stormvloedke ring in de Oosterschelde. Volgens De Reu zijn de testlo caties vooral interessant voor de getijdencentrale die er moet ko men in de Brouwersdam. Of de betrokken bedrijven daarbij een rol gaan spelen, moet blijken na een aanbesteding. Zaterdag 26 september a.s. Strandpaviljoen Noordduine, Strand Domburg 30 09.00 - 16.15 https://actie.hartstichting.nl/ladiesbeacheventza269noordduinedomburg Afwisselend clinic programma,- beachvolleybal, beachtennis, suppen.yoga en tai-chi Workshop Nalu Beads armbandjes maken Strandlunch Demo Top Beachvolleybalspeelsters Göo^iebagx WOENSDAG 23 SEPTEMBER 2015 'Cliff is streek geleverd' door Ton van den Nouweland Cliff Richard- fan Atie de Nooijer is blij dat de ontuchtzaken tegen zijn idool zijn geseponeerd, foto Dirk-Jan Gjeltema door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG. Het dagelijks provin ciebestuur trekt 100.000 euro uit om een testcentrum voor getij- denturbines bij de Flakkeese Spui sluis mogelijk te maken. i Ter plekke inschrijven is ook mogelijk. (%dp nnÊtPDk Hartstichting T'*« CH» CkMM by the

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 38