Elke halve minuut een Comédienne gaat met haar nieuwe show het land in CULTUUR SHOW 25 Serie 'Hollands Hoop' naar Amerika Bioscopen eren James Dean maanden een compleet nieuwe show. „Ik laat me niet ontmoedigen." Show Entertainment De Nederlandse tv-serie Hollands Hoop krijgt mogelijk een Amerikaanse versie. Ge sprekken over die remake zijn in een verge vorderd stadium, meldde de VPRO giste ren. De reeks is al te zien in Latijns-Ameri- ka, Australië en Nieuw-Zeeland. Nederlandse bioscopen staan 30 september stil bij de zestigste sterfdag van filmster James Dean. Life, de speelfilm die regisseur An ton Corbijn maakte over Dean, heeft dan speciale voorpremières. e zou graag een musical schrijven. Acteren in een to neelstuk. Een filmrol spelen. Tineke Schouten (61) bruist van de ideeën. Maar eerst pakt de comédienne de draad op van haar voorstelling Gewoon DOEN!. „Ik dwing mezelf elke halve mi nuut met een grap te komen." Schouten is net terug uit de Verenigde Staten. Daar, in het zonnige Miami, be zoekt ze geregeld haar dochter Stefanie, schoonzoon Gaindo en de drie kleinkin deren Rafaëlla (7), Renato (6) en Renzo (2), „Ikhen dol op ze", zegt Schouten. „Af gelopen zomer waren ze zeven weken in Almere. Breek het huis maar lekker af, jon gens; heerlijk vind ik dat. Ik voel me soms net Saartje, de huishoudster uit Swieber- tje. Dan gaan ze een dag naar de Efteling en loop ik op te ruimen, te boenen en te lappen. „Als ze weggaan, mis ik ze ver-schrik-ke-lijk. In deze show zit een liedje over de tijd die almaar verglijdt. 'Je zou haast je leven willen geven, om nooit dood te hoeven gaan.zing ik. Dat schiet door me heen als ik hen op het vliegveld uitzwaai. Gelukkig heb ik er net een kleinkind bij. Mijn oudste, Sigrid, heeft Livia gekregen, een prachtige kleindochter." In niets doet Schou ten aan een klas sieke oma denken. „Op mijn leeftijd vragen men sen: hoelang ga je nog door? Toen ik 40 was, zag ik een optreden van Jasperina de Jong, toen 15 jaar ouder dan ik. Ik dacht: dat red ik nooit.Als ik net als iedereen op mijn 67e met pensioen ga, heb ik nog 3 nieuwe shows te gaan. Maar ik wil er nog 25 schrijven. Ik voel me hartstikke fit. Toch heb ik tegen mijn man Hans en Ste fanie en Sigrid gezegd: Jongens, als het er niet meer uitziet, fluit me terug. Zeg het keihard in mijn gezicht. Voor iedereen en alles is een tijd." Voorlopig heeft de comédienne nog meer dan genoeg energie. Ze heeft bijvoorbeeld plannen een mu sical te schrijven. Met haar nieuwe voorstelling Ge woon DOEN! reist ze vanaf deze week door Nederland. „Deze show moest van ver komen. Ik schreef Ge woon DOEN! in de vreselijke periode van IS, de afgehakte hoofden en de vlieg ramp met de MH17. Die depressieve zo mer, met de crisis nog altijd voelbaar. Toch vertikte ik het me te laten ontmoedi- „Op zo'n moment zet ik juist mijn schouders eronder. Het was een moeilijk proces. Och, hoe vaak zat ik niet op mijn knietjes voor het bed te bidden. 'Geef me goeie teksten, geef me goeie teksten'. Kijk, ik schrijf al bijna veertig jaar mijn ei gen voorstellingen, moet altijd door mijn eigen kinderziektes heen. Een musical als The lion king importeer je. Je komt, bij wij ze van spreken, links op en gaat rechts af en zegt drie keer boe. Ik bedoel: dat staat vast. Ik begin elke keer opnieuw. Pogen steeds beter, nog leuker te zijn." Dat proces, zegt ze, verloopt vaak moei zaam. „Ik ben onzeker, een twijfelkont. Dat zit in me. Het duurt maanden voor iets vorm krijgt. Jochem Myjer zei tegen me: Toch schrijf jij je show in drie maan den; ik doe er een stuk langer over." Inmiddels behoort ze tot de grote ko mieken van ons land, zij aan zij met Bert Visscher, Jochem Myjer, André van Duin en Youp van 't Hek. Ze wachtte lang op er kenning. Niet van haar hondstrouwe pu bliek en menig collega, maar van critici die 'nooit de moeite nemen bij mij in het theater te komen'. Die vinden Schouten in de regel te volks, te plat. „Platvloers? Ze mogen het zeggen. Als ik Bep Lachebek, een van mijn creaties, speel, is dat ook zo. Maar als Tineke Schouten zelf krijg ik het woord neuken nauwelijks uit mijn mond. Dat vind ik lelijk. Ik zing naast het spelen van mijn alter ego's ook gevoelige liedjes. Daar hoor ik hen niet over." Met de toekenning van de prestigieuze Johan Kaart Prijs in 2012 kreeg ze de waar dering waarop zij recht heeft, want haar typetjes en imitaties zijn onovertroffen. „Als ik in een kostuum stap, bén ik dat mens. Mijn types hebben hart en ziel, zijn hartstikke herkenbaar. Iedereen heeft wel zo'n buurvrouw als Oma Oortjes." De rasechte Utrechtse Bep Lachebek is inmiddels in haar eigen filmpjes een hit op YouTube. Tijdens het laatste familiebe zoek in Miami nam ze er nog een paar op met Bep, wanhopig 'tussen al die grote Amerikaanse konten' op zoek naar de zan ger Ricky Martin. „Ik kijk altijd goed om me heen. Naar mijn buurvrouwen in Overgooi-Almere. Allemaal vrouwen met verschillende verhalen, mimiek en per soonlijkheden. Soms hoor ik niet eens wat mensen zeggen. Dan ben ik geboeid door hun mimiek, luister ik naar hun ac cent. Zo ontstond de sketch van de snel- kassa. Ik maakte het allemaal in de Hema mee." WOENSDAG 23 SEPTEMBER 2015 Cultuur door Arno Gelder Tineke Schouten, foto's Marco Okhuizen www.tinekeschouten.tv

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 24