Frankrijk klaagt over overlast van grauwe ganzen uit Nederland Evergreen Top 1000 ECONOMIE 21 Transavia groeit volgend jaar met extra zonbestemmingen NPO aBS^a» kust van Panama. Ook werkte Boskalis mee aan de Tweede Maasvlakte en bouwde het de Zandmotor, een kustversterkend schiereiland in de zee tussen Hoek van Holland en Kijkduin. Bij al die projecten lag de regie bij de waterbouwkundigen. Nu is de volgorde omgekeerd, zegt Post- ma. „Dit project gaat uit van de natuur, van de schepping van een vogelparadijs. We hebben ecologen in het team, die kijken welke beestjes en planten zou den moeten terugkeren. Een land schapsarchitect bepaalt hoe het gebied vervolgens het beste kan worden ingericht. Daar gaan on ze waterbouwkundigen vervol gens mee aan de slag." In april vaart het eerste kraanschip uit om waterdammen te bouwen. Vervolgens worden cutterzuigers ingezet om slib van de bodem te halen en het eiland op te spuiten. Dat gaat ongeveer een jaar duren. Vervolgens kan de natuur z'n gang gaan. Uiterlijk in 2018 moe ten de eerste wandelpaden wor den opengesteld voor het pu bliek. Of Boskalis na het eerste ei land direct verder kan met de vol gende vier geplande eilanden is nog niet bekend. Voor het ver volgproject is nog geen budget beschikbaar. Uiteindelijk moet de archipel nog verder worden uitgebreid. „Of het tien of twin tig eilanden worden, weten we nog niet", zegt Posthoorn. „Dat hangt ook af van hoe de natuur zich ontwikkelt." BRUSSEL. Frankrijk klaagt steen en been over landbouwschade door grauwe ganzen uit Neder land. De dieren strijken er met duizenden neer om er de gras- en graanvelden leeg te vreten. Een zeskoppige delegatie uit de Franse Assemblée nationale, spe ciaal naar Brussel afgereisd, vond gisteren een meer dan willig oor bij CDA-Europarlementariër 'boeren-Annie' Schreij er-Pierik, die de veelvraat ook liever in de pan ziet dan op de lijst van be schermde diersoorten. „Ik waar schuw al sinds eind vorige eeuw, inmiddels hebben we er meer dan een half miljoen. Het is een explosie. Boeren worden van hun land verjaagd, zelfs vliegvel den komen in problemen." Anders dan in Nederland mag de grauwe gans in Frankrijk wor den bejaagd, maar het jachtsei zoen is zo kort dat het nauwe lijks effect heeft. In Nederland kunnen boeren van wie de wei landen zijn leeg gevreten de scha de claimen. Europarlementariër Schreijer: „Ze moeten dan wel eerst 250 eu ro betalen en een berg papieren invullen." Daarmee, aldus de CDA-Europarlementariër, is de boer het slachtoffer van uit de hand gelopen natuurbeleid. Net als haar Franse bezoekers vraagt Schreijer zich af of een soort die inmiddels alleen al in Nederland dik boven het half miljoen zit, niet beter moet wor den beheerd. „Als je niks doet hebben we er straks een paar mil joen. De vraag is of we dat wil len." Schreijer en haar Franse bezoek willen de lopende evaluatie van Europese vogelwetgeving aangrij pen voor verruiming van de jachtmogelijkheden. De herzie ning van de vogel- en habitat richtlijn wordt over een paar maanden, onder Nederlands EU-voorzitterschap, afgerond. Aldi lost probleem met garantie op Supermarktketen Aldi heeft zijn garantieafhandeling na kritiek van de Consumentenbond flink verbeterd. Consumenten kun nen defecte artikelen voortaan al tijd ter reparatie in de winkel af geven. Tot nu toe werden ze doorverwezen naar de fabrikant. In juli klaagde de belangenorga nisatie voor consumenten dat Al di zich niet hield aan de regels met betrekking tot afhandeling van klachten over ondeugdelijke producten. De bond stapte ook met de grieven naar de Autori teit Consument Markt. Deezer werkt aan beursgang in Parijs De Franse muziekstreamer Dee zer wil een beursnotering in Pa rijs om geld op te halen voor een concurrentiestrijd met Spotify en Apple Music. De introductie op Euronext Parijs moet dit jaar nog plaatsvinden, zei bestuurs voorzitter Hans-Holger Al- brecht. Dezer hoopt 1 miljard eu ro op te kunnen halen. Deezer werd opgericht in 2007 en heeft inmiddels 6 miljoen betalende abonnees. Spotify heeft 20 mil joen abonnees en is volgens een recente financieringsronde acht keer zoveel waard als Deezer. Transavia gaat vanaf ko mend voorjaar groeien. In de zomerdienstre geling voor 2016 zijn 450.000 extra stoelen beschikbaar, een toe name van 6 procent. De budgetdochter van Air France-KLM zet vooral in op be langrijke zakelijke bestemmin gen. Waar de Franse zustermaat schappij al langer groeit, hield Transavia Nederland de capaci teit stabiel. Het bedrijf presen teerde in januari ambitieuze groeiplannen maar daarvoor moest wel eerst worden bezui nigd. „Met het verlagen van de kosten zetten we goede stap pen", zei directeur Mattijs ten Brink gisteren. De capa citeit wordt met name gebruikt om zakenrei zigers een ruimere keuze aan vertrektij- den te bieden. Boeda- pest, Rome, Wenen en I Berlijn bijvoorbeeld wor den vanuit Rotterdam twee keer per dag aangevlogen. Ook op rou tes van Eindhoven naar Kopenha gen en Barcelona gaat de frequen tie omhoog. Daarnaast breidt Transavia het aanbod aan vluch ten naar zonbestemmingen ver der uit. Transavia Nederland wil over 5 jaar 10 miljoen passagiers per jaar vervoeren, tegen 6,5 mil joen in 2014. De vloot gaat naar veertig vliegtuigen. Jongeren willen plaats in de or van hun bedrijf Jongerenorganisaties willen af van de hui dige medezeggen- schapsregels in het bedrijfsleven. Vol gens CNV, FNV, VCP en AWVN kun nen veel jongeren nu niet meepraten in de ondernemings raad van bedrijven. Ze worden door de Wet op de onderne mingsraden vaak uit gesloten om zichzelf verkiesbaar te stellen en ze mogen in het eerste halfjaar niet stemmen. Actiedreiging bij glasfabriek ACC Westland De vakbonden drei gen met acties bij AGC Westland in Maasdijk. Ze willen een goed sociaal plan voor de hon derd werknemers, die eind dit jaar hun baan kwijtraken bij het sluiten van nage noeg de hele vesti ging. Vrijdag begon al een actie, waarbij medewerkers het werk uren neerleg den. Voor woensdag 23.00 uur willen de bonden antwoord van de directie. Xi: Chinese economie blijft op koers De Chinese econo mie blijft op koers liggen voor groei en het land zal blijven hervormen, ondanks de signalen van eco nomische afzwak king. Dat heeft de Chinese president Xi Jinping gezegd tegen The Wall Street Jour nal, voorafgaand aan zijn staatsbezoek aan de Verenigde Staten. De tweede econo mie van de wereld blijft binnen de juis te bandbreedte, stel de de president. Luister vandaag tot 19.00 uur naar de finale WOENSDAG 23 SEPTEMBER 2015 Wadden bij Artist's Impression van de toekomstige Marker Wadden. Het wordt onder meer een paradijs voor vogels die op doortrek zijn door Nederland, foto Natuurmonumenten door onze correspondent Frans Boogaard DEN HAAG SCHIPHOL PARIJS UTRECHT MAASDIJK PEKING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20