Zilver voor Van der Breggen EK in eigen land Maar kan hij vanavond de hoge verwachtingen waarmaken? SPORT 17 Voor Tom Dumoulin wacht vandaag zijn hoofddoel van 2015: het WK tijdrijden. Okselfris is hij niet meer. Commotie alom, na de laatste training van Tom Dumou lin. Pas halverwe ge is hij gewisseld van weg- naar tijdritfiets, maar na een paar kilo meter in de lighouding stapt hij af. Zittend in de volgauto komt hij in hartje Richmond terug bij het Hilton Garden Inn, waar hij chagrijnig naar binnen beent. „Tom kampt met een zitvlakbles sure", meldt bondscoach Johan Lammerts zorgelijk. Binnen no-time staan de socia le media er vol van. Kan de Neder landse topfavoriet wel starten? Een uur later komt het bevrijden de antwoord na een snel onder zoek bij de bondsarts. „Ja. Het is ongemakkelijk, maar Tom gaat ge woon rijden", aldus technisch di recteur Thorwald Veneberg. „Ik hoop dat ik er niet te veel last van ga hebben", vult Dumou lin zelf aan. „Niet leuk, maar met de vorm is niets mis." Zijn kont doet pijn, veel meer reden tot klagen heeft de Limbur ger niet. Als hij in het Hilton zijn gordijnen opzij schuift dan kijkt hij direct uit op de blauwe finish- boog op de kruising van 5th Street en Broad Street. Daar wil hij vanavond ondanks zijn klach ten de eerste Nederlandse wereld kampioen tijdrijden worden. De wielerwereld verwacht in Virginia grootse daden van de Limburger na zijn goede Vuelta. Twee etappes, lang in het rood en uiteindelijk zesde. Dinsdag dacht hij even wat journalisten te woord staan. Bleek de hele Board Room van het Hilton vol te zit- WK wielrennen 2015: individuele tijdrit ten met internationale media. „Maar Tom raakt totaal niet in de war van al die aandacht", weet Veneberg. „Nooit gedaan ook." Nog zo'n mooi voorbeeld van hoe nuchter Dumoulin is. Vene berg: „Maandag arriveerde de ju- niorenploeg. Kregen ze allemaal netjes een handje van 'm. 'Hallo, ik ben Tom', zei hij tegen ieder een. Tja, alsof iemand dat nog niet wist." Het is niet dat hij z'n huidige status niet goed aanvoelt. Hij wenst zich er vooral niet naar te gaan gedragen. Tom blijft ge woon Tom. Ook aan de vooravond van het WK tijdrijden. Vorig jaar was hij al derde en nu ontbreekt ook rege- TIJDRIT WK WIELRENNEN rend wereldkampioen Bradley Wiggins nog. Wielrennen is ech ter geen simpel rekensommetje, weet Dumoulin. Zo laat hij voort durend de naam van Rohan Den nis vallen. De motor van de BMC-trein, zondag goed voor goud in de ploegentijdrit. „Tony Martin en zeker Rohan Dennis hebben hier anders naar toege- leefd. Met de focus volledig op de tijdrit", aldus Dumoulin, die aan vankelijk ook dat doel had maar zijn agenda moest herschrijven vanwege superbenen in Spanje. „Als het hier nu een beetje tegen valt, kan ik nog terugvallen op mijn mooie Vuelta. Maar zo wil ik helemaal niet bezig zijn." Hij zegt uitgerust te zijn, maar blijft boven alles realist. Z'n beur se achterste helpt niet mee. En zijn enorme motor kan na de zware Vuelta ook gaan pruttelen. „Maar dit WK is zo snel na de Vuelta hoe dan ook een goede test. Volgend jaar wacht snel na de Tour de olympische tijdrit in Rio de Janeiro. Met het oog daar op is het interessant om te zien hoe mijn lichaam hier gaat reage ren." Villumsen pakte al vijf keer eer der een medaille, nooit was het goud. De voormalig Deense was al drie keer derde en twee keer tweede geweest voordat ze op der tigjarige leeftijd het grootste suc ces uit haar loopbaan boekte. El len van Dijk, twee jaar geleden in Florence wereldkampioene, moest genoegen nemen met de zevende plaats. Van der Breggen, 25 jaar en af komstig uit het Overijsselse Has selt, geldt ook voor zaterdag in de wegrace als een van de favorieten. Ze won dit jaar onder meer al de Giro Rosa, de Waalse Pijl en La Course by Le Tour op de Champs- Elysées. Vorig jaar had ze een bijzonder pechvol WK toen ze tijdens de ploegentijdrit onderuit werd gere den door ploeggenote Annemiek van Vleuten. Van der Breggen liep daarbij een bekkenbreuk op. Na het wegvallen van Marian ne Vos, die dit jaar door tal van blessures amper in actie kwam, werd ze een van de kopvrouwen van de Rabo-Liv-ploeg, waar ze in middels haar contract heeft ver lengd. Lang had de vroeg gestarte Amerikaanse Kristin Armstrong de snelste tijd. De tweevoudig olympisch kampioene, 43 inmid dels, maakte dit jaar voor de twee de keer haar comeback. In Richmond was ze uiteindelijk goed voor de vijfde tijd, altijd nog twee plaatsen voor de teleurstel lende Ellen van Dijk op de zeven de plaats. terdam. De nummers twee en drie spelen play-offs (woensdag). Oranje won goud in 1995 toen het EK ook in eigen land was. In de fi nale werd Kroatië verslagen door het team van bondscoach Bert Goedkoop met onder anderen Cintha Boersma, Erna Brinkman, Jerine Fleurke, Riëtte Fledderus en Elles Leferink. Nederland ver loor de EK-finale van 2009 tegen Italië. Het laatste EK, twee jaar ge leden in Duitsland en Zwitser land, leverde een teleurstellende negende plaats op. De prestaties tijdens het EK heb ben nauwelijks invloed op de Olympische Spelen. De weg naar Rio de Janiero is lang. Het Europe se Olympische Kwalificatie Toer nooi (OKT) is begin januari in Tur kije. Daar strijden de acht sterkste landen van Europa - minus het reeds geplaatste Servië - om slechts een startbewijs. Als Neder land tijdens het EK niet compleet door het ijs zakt is de reis naar Tur kije wel verzekerd. Er komt nog een herkansing, de laatste kans, tij dens het World OKT in Japan, in mei. Daar zijn drie startbewijzen te verdelen. Nederland blijft een outsider op weg naar Brazilië. Het team van Guidetti is voorlopig achttiende op de wereldranglijst, twaalf teams spelen in Rio de Janeiro. In 1996 nam Oranje voor het laatst deel aan de spelen. WOENSDAG 23 SEPTEMBER 2015 't Is ongemakkelijk, maar Tom start wel door Arjan Schouten 100 Profiel 53 De tijdrit vandaag is 53 kilometer lang. Tom Dumoulin is geen fan van het profiel. „Van mij mag het altijd zwaarder en technischer." 0 m 0 km 53 km Tom Dumoulin gaat vandaag als voor laatste van start in de tijdrit. De Limburgse me daillekandidaat rolt om 20.42 uur Ne derlandse tijd van het startpodium in attractiepark Kings Dominion, ten noor den van Richmond. De Duitse topfavo riet Tony Martin be gint 1,5 minuut na Dumoulin als laat ste aan de tijdrit over 53 kilometer. De finish ligt in het centrum van de Amerikaanse stad die het WK organi seert. Het parcours gaat over lange, glooien de wegen. Pas in het centrum van Richmond moeten de renners een paar haakse bochten ne men. Vlak voor de streep ligt nog een venij nig klimmetje van 300 meter. Dumoulin pakte vo rig jaar bij de WK in Ponferrada brons, achter de Britse win naar Bradley Wig gins en Martin. Wiggins verdedigt zijn titel niet in Richmond. Martin werd al drie keer wereldkampi oen in de rit tegen de klok, in 2011, 2012 en 2013. Specialist Fabian Cancellara. slaat de WK over na een sei zoen vol fysieke problemen. Wilco Kelderman, die Dumoulin in juni versloeg bij het NK tijdrijden, be gint om 19.39 uur aan de WK-tijdrit. RICHMOND. Anna van der Breggen is bij de WK wielrennen in Richmond als tweede geëindigd op de individuele tijdrit bij de vrou wen. Van der Breggen moest alleen de Nieuw-Zeelandse Linda Villum- sen voor zich dulden. Het verschil na een kleine 30 kilometer was minder dan drie seconden. Het brons was voor titelverdedigster Li sa Brennauer uit Duitsland. HISTORIE RIO 2016 Het Nederlands vrouwenvolleybalteam ziet kans op een medaille tijdens het EK in eigen land. foto Pim Ras Bowersville Hanover ChamberLayne Richmond Kings Dominion Individuele tijdrit mannen Vanaf 19.00 uur (Ned. tijd) - afstand: 53 km Georgetown bron ANP, UCI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 16