NIEUWS 15 Verbouwing zorgt voor spanningen ÉË^f&v DEN HAAG. Het kabinet ligt op ramkoers met het parlement over de verbouwing van het Binnenhof. De Eerste Kamer en een groot deel van de oppositie in de Tweede Kamer wil len dat de gebouwen tij dens de verbouwing ge woon gebruikt kunnen worden. Volgens minis ter Dijsselbloem heb ben deze parlementa riërs dan 'wat uit te leg gen', omdat die optie veel duurder is. Giste ren berichtte deze krant dat minister Stef Blok (Wonen) het Bin nenhof 5,5 jaar wil ont ruimen voor een ver bouwing die in totaal 500 tot 600 miljoen eu ro kost. Dijsselbloem en Rutte steunen Blok, die afziet van de optie om het Binnenhof tij dens de verbouwing open te houden. Dit kost namelijk 125 mil joen euro meer en zou dertien jaar duren. Dijsselbloem stelt dat het kabinet probeert al les zo efficiënt en goed koop mogelijk te doen. Dat mag ook van het parlement worden ver wacht, meent hij. „Ze ker in tijden dat we zo veel offers van de sa menleving hebben ge vraagd", aldus de PvdA-bewindsman. hoofdbewoners dat er iets moet gebeu ren. Weer gebeurt er niets. Als de werk groep op bezoek is bij Rutte in juni 2014 zegt hij over de verbouwing van het Torentje: „Ik vind het vréselijk! Ik heb er helemaal geen zin in!" Maar de rapporten die voor zijn neus op tafel liggen, spreken boekdelen. Rutte weet het ook. Hij kan officiële gasten niet met de lift omhoog laten komen, want de lift deugt niet. Het is een nachtmer rie dat zijn Britse ambtgenoot David Cameron of Europees Commissie voorzitter Jean-Claude Juncker vast ko men te zitten. Rutte zucht en zegt: „Maar als jullie het echt willen, lever ik de sleutel van het Torentje in." Minister Stef Blok van Wonen en Rijksdienst stelt in mei 2014 op ver zoek van zijn ambtenaren een werk groep in, de 'task-force Renovatie Bin nenhof. Voorzitter is oud-minister Liesbeth Spies (CDA). Ook Blok gelooft niet zo dat het Bin nenhof op instorten staat. Totdat hij zelf gaat kijken in november 2014, als hij een rapportage op tafel heeft gekre gen. Blok realiseert zich: als het fout gaat en er vallen doden, dan is hij ver antwoordelijk. Scherper gezegd: dan kan hij aftreden. De ambtelijke werkgroep van Spies wordt ontvangen door Tweede Kamer voorzitter Anouchka van Miltenburg op dinsdag 3 februari 2015. In de chi que Rooksalon heeft Van Miltenburg een presidiumspecial uitgeschreven voor het bestuur van de Tweede Ka mer. Ook de ambtelijke en fractiesecre tarissen van de Tweede Kamerfracties schuiven om vijf uur aan. Er wordt goede wijn geschonken. Piet Dijck- meester van het Rijksvastgoedbedrijf en Spies houden een presentatie, waar bij ze de alarmerende toestand schet sen. Tijdens die presentatie merken Spies en Dijckmeester dat ze tegen een muur van ongeloof spreken. Een groot deel van de dertig genodigden kijkt met enige regelmaat naar het pla fond en neemt nog een slok. De schrik slaat Spies en Dijckmeester om het hart: ze hebben toch acht maanden ge leden echt Kamervoorzitter Van Mil tenburg geïnformeerd. En haar ge meld: „Het gaat helemaal fout als we niets doen." Van Miltenburg heeft het be stuur van de Tweede Ka mer, het presidium niet in gelicht. Spies wordt boos. De informatie-achterstand is groot, om de haverklap roepen Kamerleden: „Wat kost dat wel niet?" En:„Is het echt zo erg?" In de volgende bijeenkomst van het presidium op 26 maart moet Van Mil tenburg zich verdedigen tegen haar Ka merleden uit het dagelijks bestuur. Ze voelen zich voor het blok gezet. Om meer greep te krijgen op de gang van zaken wordt de Bouwbegeleidings- commissie (BBC) nieuw leven ingebla zen. Voorzitter wordt WD-Kamerlid Ton Elias. Spies maakt hem meteen lid van de taskforce renovatie Binnen hof, tot ongenoegen van Van Milten burg. Terugkijkend op het proces ver klaart Elias zijn bemoeienis: „Ik heb geen zin om over vier jaar voor een parlementaire e+nquêtecommissie te verschijnen." Een van de BBC-leden is PW-Ka- merlid Barry Madlener. Hij is niet overtuigd van de noodzaak tot renova tie. „Als ik thuis een nieuwe cv-ketel neem, dan hoef ik toch ook niet er gens anders te gaan wonen?" Hij ver trouwt het niet: eerst wordt er be roerd onderhoud gepleegd en nu wordt er ineens alarm geslagen over de slechte staat van de gebouwen. Hoewel de BBC een wekelijkse ge sprekspartner wordt voor Spies, doet Van Miltenburg niets. Ze vult niet zo als de andere drie Binnenhofbewo ners een wensenlijst in. Dit wordt ambtelijk als 'sabotage' ervaren. Rutte wil de renovatie sober en zakelijk hou den. Eerste-Kamervoorzitter Ankie Broekers-Knol wil dat de monumenta le staat van de Eerste Kamer behou den blijft. Vicepresident van de Raad van State Piet Hein Donner is vanaf het eerste moment groot voorstander van de renovatie. Hij wil dat er gran deur in de nieuwbouw komt. Begin mei hebben de vier hoofdbe woners een afspraak met Spies in het Torentje. De vraag ligt op tafel: trek ken we met zijn vieren op of niet? Van 'Wij gaan niet weg! No way!' Miltenburg zet zich nog eens schrap en zegt: „Moet ik de geschiedenis in gaan als de Kamervoorzitter die het meeste geld heeft uitgegeven?" Spies antwoordt: „Je kunt de geschiedenis ingaan als de Kamervoorzitter die het kloppende hart van de democratie voor de toekomst heeft veiliggesteld en gemoderniseerd." Er volgt een tweede bijeenkomst in het Torentje met Rutte op 2 juli 2015. Spies noemt voor het eerst bedragen. Twee opties: een korte snelle verbou wing van 5,5 jaar die 500 tot 600 mil joen kost waarbij iedereen weg moet. Of een langer durende renovatie van 13 jaar die 125 miljoen euro duurder is. Van Miltenburg begint langzaam van koers te veranderen, maar zegt dat ze geen idee heeft of ze draagvlak kan vinden voor de snellere optie. Ze heeft een wensenlijst: groepen bezoekers moeten makkelijker worden rondge leid. Verbeteringen moeten duurzaam zijn. Het idee is dat de Eerste en Twee de Kamer in het gebouw van Buiten landse Zaken komen. In het gebouw van de Hoge Raad komen het ministe rie van Algemene Zaken en de Raad van State. Het is een spannend project, het ka binet gaat dwars tegen sputterende fracties in Eerste en Tweede Kamer in. In het najaar zal Blok het debat aan gaan met de Kamercommissie Wonen en Rijksdienst over het kabinetsvoor stel om het Binnenhof 5,5 jaar te ont ruimen. Maar behalve een uiterst nukkige senaat is er nu ook de gemeente Den Haag die zeer kritisch is. Blok zal al zijn politieke vernuft moeten inzetten om later dit jaar de totale ontruiming door de Kamer te slepen. Alle krachts inspanningen zijn er op gericht ook de Eerste Kamer tot de U-bocht te be wegen, die in de Tweede Kamer na an derhalfjaar lijkt te worden ingezet. Voorlopig is senaatsvoorzitter Broe kers-Knol nog niet zo ver. Ze voelt niet voor de optie van de totale ontrui ming. Ze wordt gesteund door alle fractievoorzitters. In een bijeenkomst met Blok heeft ze namens de Huishou delijke Commissie, het presidium van de Eerste Kamer, gezegd: „We gaan niet weg! No way!" Operatie Binnenhof WOENSDAG 23 SEPTEMBER 2015 Ministerie van Buitenlandse Zaken Den Haag Centraal W »ri Ankie Broekers-Knol voorzitter senaat Malieveld Boven: Hoge Raad Onder: Ministerie van Buitenlandse Zaken Hollandse Hoogte, ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 14