Snelle verbouwing waar het kabinet op aanstuurt kost 500 tot 600 miljoen euro 14 NIEUWS Politici zijn net gewone mensen: ze stellen een verbouwing eindeloos uit. reconstructie Ook als liften haperen en vocht langs de muren loopt. Het Binnenhof moet toch écht worden gerenoveerd. Gesteggeld wordt over wanneer, hoe lang en hoe grondig. Een artje zomer, 22 juli 2002, overhandigt de zojuist afgetreden mi nister-president Wim Kok in het Torentje het dossier van zijn ministerie van Algemene Zaken. Het laatste wat hij overhandigt is een sleu telbos van de ambtswoning van de premier, het Catshuis. Kok zegt droog jes: „Alsjeblieft Jan Peter. Je hebt er al leen niets aan, want het wordt ver bouwd." Een domper voor de jeune premier. Achteraf is deze sleutelscène het begin van een hoop ellende. Want ook al hebben Nederlandse premiers een bescheiden machismo, ze pronken toch graag een beetje met de toeters en bellen die bij het ambt horen. Balkenende mocht pas na vier jaar premierschap het Catshuis gebrui ken voor internationale ontvangsten. De CDA-premier heeft het Torentje nog als politiek symbool van macht. Hij zet dan ook zijn hakken in het zand als er ambtelijke druk ontstaat dat hij het Torentje uit moet omdat het oud is en er asbest in zijn ministe rie zit. Balkenende kijkt de andere kant op. In 2008, als de economische crisis losbreekt heeft hij een extra ar gument: dat kost te veel geld, nu niet. Maar het rommelt in de gebouwen van de vier hoofdbewoners van het Binnenhof: Algemene Zaken, Eerste en Tweede Kamer en Raad van State De liften haperen op Algemene Za ken, het departement van de premier. De elektriciteitskabels verouderen, het stinkt er door brak water in de kel ders. Maar ook bij de aanpalende Eer ste Kamer verkruimelt het gebouw. Voor lelijke, vochtige muren worden domweg doeken opgehangen. Zelfs de nieuwbouw van de Tweede Kamer, in 1990 opgeleverd, vertoont na twintig jaar forse ouderdomsverschijnselen. Als premier Mark Rutte in 2010 aan treedt, heeft hij wel wat anders aan zijn hoofd dan een verbouwing op zijn eigen departement. Hij moet jongleren om een minderheidskabinet met gedoogsteun van de PW in het zadel te houden. Toch draaien de amb telijke molens door: toenmalig minis ter Eberhard van der Laan krijgt een intentieverklaring los van de vier Binnenhof illustratie Mark Reijntjens moet op de schop, maar hoe?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13