Oud vogelpark wordt modern Zwincentrum 24 maanden 50% korting V Aardenburgse Estelle Siegers stelt collectie van nieuwe Zwincentrum samen ZEELAND 11 Estelle Siegers Helsen bepaalt met elf anderen hoe het nieuwe Zwincentrum eruit komt te zien Bestel exclusief op: www.vodafone.nl/pzc SB H P/MND Tientallen collecties van musea en verza melaars liep Estelle Siegers Helsen al af, op zoek naar geschik te spullen voor het toekomstige bezoekerscentrum van Het Zwin, bij Knokke. Ze struint zelfs over brocantemark- ten, op zoek naar die ene, waarde volle aanvulling. Siegers is als curator verantwoor delijk voor het samenstellen van de collectie in het centrum. Haar interesses komen er mooi in sa- De collectie bestaat uit 'logische' spullen als opgezette vogels, maar bevat ook een plumeau en hoedjes met veren men: de Aardenburgse was eerder erfgoedmedewerker bij de ge meente Knokke-Heist en, daar voor, werkzaam bij de natuur- en milieubeweging. „Ik heb plat op m'n buik in het gras gelegen om plantjes te determineren. Die ken nis komt nu wel van pas." Siegers werkt met elf anderen aan het concept en de inrichting van het bezoekerscentrum. Een flink karwei, vertelt ze. „Het expo sitiegedeelte wordt één giganti sche ruimte van 75 meter lang en 12 meter breed. Over de volledige lengte komt een soort 'wonderka- merwand', een muur met allerlei voorwerpen die op een bepaalde manier te maken hebben met het leven in en rond Het Zwin." Op zoek naar spullen struint Siegers musea af en zoekt ze in pri- vécollecties naar de juiste spullen. „Ik ben nooit klaar. De één zet me op het spoor van een ander, of komt met suggesties voor de in richting. Ik ben inmiddels op veer tig locaties geweest. Mijn ideeën veranderen daardoor steeds." Toch wordt het tijd om knopen door te hakken, beseft ze. „In december moet de collectie vaste vormen krijgen. Daarna gaan we alles op de juiste plek zetten." Siegers verzamelde inmiddels 'logische' objecten als opgezette vogels, maar bezoekt ook markten op zoek naar zaken als een plu meau of hoedjes met veren. „Er komt straks weinig tekst bij de ob jecten. De spullen vertellen hun eigen verhaal, en anders prikkelen ze de fantasie of roepen herinne ringen op." Naast de 'wondermuur' krijgt het centrum straks ook een licht wetenschappelijk gedeelte. „Daar kijken we op een interactieve ma nier naar allerlei aspecten van de vogels. Wat ze eten, en waarom een bepaalde snavel geschikt is voor garnaaltjes of juist slakjes. Naar de vliegtechniek van een ooievaar, en hoe mensen dat vroe ger probeerden na te bootsen en met dozen aan hun armen van een kerktoren sprongen. Maar ook een beetje cultuurhistorie: hoe men vroeger op eenden joeg, bij voorbeeld." Het centrum combi neert daarmee de 'oude' manier van objecten tentoonstellen met een meer technologisch, interac tief gedeelte. „Een prima mix", vindt Siegers. Het voormalige bezoekers park bij natuurgebied Het Zwin, vlak bij de grens bij Cadzand-Bad, stond jarenlang sim pelweg bekend als 'het vogelpark'. Het terrein straalde, mede dankzij de koninklijke villa uit de jaren dertig en de inzet van de rijke ei genaren, de familie Lippens, lange tijd grandeur uit. De afgelopen ja ren zette het verval echter in, en spraken bezoekers steeds vaker, lichtjes teleurgesteld, van 'vergane glorie'. Bovendien was de manier van presenteren - vogels in relatief kleine kooien - ook niet meer van deze tijd. De nieuwe eigenaren - de pro vincie West-Vlaanderen en de Vlaamse overheid - besloten het complete Zwin een oppepper te geven. In het natuurgebied zelf kwamen broedeilanden, slikken en schorren werden vernieuwd, de Zwinweide opgeknapt en de in- frastructuur in de duinen ver nieuwd. In het voormalige bezoe kerspark zelf is de verandering enorm. Spreken van een opknap beurt doet het werk tekort: alles - inclusief de villa - is verdwenen, het park wordt vanaf de grond op nieuw opgebouwd. In de dijk komt een kijkcentrum, van waar uit bezoekers in Het Zwin kun nen gluren zonder dat vogels er last van hebben. Waar vroeger vo gelkooien stonden, loopt straks een informatieroute, met nieuwe paden, bruggetjes en vlonders. De basis wordt echter het nieuwe be zoekerscentrum: een groot ge bouw op de plek van de voormali ge parkeerplaats. Uitgangspunt daar blijft: Het Zwin als internationale luchtha ven voor vogels. Al krijgt ook de overige flora en fauna in het na tuurgebied aandacht. Het cen trum gaat komend voorjaar open. Exclusief voor de lezers van deze krant incl. Samsung Galaxy A5 t.w.v. €336,- DINSDAG 22 SEPTEMBER 2015 Zoeken naar die ene schat Antwerpen door Martijn de Koning Estelle Slegers-Helsen in de raadskelder van het belfort in Sluis. Daar is tot en met 22 november de expositie Zin in het Zwin! te zien. Daar worden de veranderingen in en rond Het Zwin op een rijtje gezet, foto Peter Nicolai 450*2 250 5 Inch super AMOLED scherm 13 Megapixel camera Stijlvol metalen frame Ander toestel of abonnement? Kijk op de website! Telefonisch bestellen kan ook. Bel: 0900-0603 (£0,45 per gesprek, ma t/mvr van 8-18uur) Een actieabonnement heeft een contractduur van 2 jaar. De aansluitkosten bedragen €30,- en de bezorgkosten zijn gratis. Actie geldig tot minimaal 21-09-2015 en alleen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 40