40% TO0S Rode Kruis zoekt extra vrijwilligers in Zeeland ff Beste visgerecht bij Bocuse d'Or Gruizelen 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl Van mijn belastinggeld mag kunst worden gekocht. Uw Mening ONEENS paul kusters Soa-test voor jeugd Laatste steen zeeweringen Informatie Parkinson dinsdag Marleen Blommaert Ergens, het was begin ja ren negentig, zag een Amerikaan het einde van de Koude Oorlog en riep meteen het ein de van de geschiedenis uit. Zo zijn die Amerikanen, hup grote bezem en klaar is Kees. Volgens Francis Fukuyama, een conserva tief denker zou de westerse libera le democratie de ultieme rege ringsvorm bij uitstek zijn. Al bij het verschijnen van het idee 25 jaar geleden fronste ik. Einde en ultiem zijn zaken die Het is een tijd van gruizen, knotten, mutselen, stuk maken en vermorzelen zich slecht verhouden tot de ge schiedenis. Geschiedenis is meer iets van horten en stoten, uitbars tingen maar ook lange langzame lijnen die slechts door lenzen van tijd en afstand goed waar te ne men zijn. Wie nu de verhoudingen in Euro pa beziet tussen de Europese Unie en Rusland weet dat de eer ste stelling, het einde van de Kou de Oorlog, misschien beter 'de on derbreking' kan worden ge noemd. En ook de Unie zeifis als een schitterende vaas die plots ka pot viel, vervolgens vakkundig ge lijmd werd en tentoongesteld. Maar nu, na verloop van tijd en door de inwerking van vuil en zonlicht worden de gelijmde breukvlakken tussen Oost en West en Noord en Zuid weer le lijk zichtbaar. De instabiliteit aan de randen van Europa en net daarbuiten is voel baar en de vaas dreigt opnieuw aan gruzelementen of gruizele menten te gaan. Het woord gruze lementen komt van gruizen, tot gruis maken, oftewel honderden kleine stukjes. Het is verwant aan mutselementen, een mooi in on bruikbaar geraakt woord dat klei ne stukjes betekent als in knot ten, stuk maken en is afgeleid van mutselen, vermorzelen. Het is een tijd van gruizen, knot ten, mutselen, en vermorzelen. Al lesbehalve het einde van de ge schiedenis zoals Fukuyama ons voorspelde. Dat idee ligt in gruis. Maar het was een extreem idee en daarom vond het vermoedelijk gretig aftrek. Zoals dat vaker gaat. En overgaat. Net als het gruizelen. Film by the Sea is het mooiste festival van Zeeland. toosenhenk.nl D MAMMEM WASEM SMARTPHOME MEESTAL IM BROEKZAK Jongeren tot 25 jaar kun nen zich op 24 september laten testen op een soa bij de GGD Zeeland. Zij kun nen van 14.00 tot 18.00 uur gratis, anoniem en zonder afspraak terecht bij de GGD in Goes (Westwal 37) of bij Porthos in Middel burg (Sint Sebastiaanstraat 12). Er moet minstens an derhalve week tussen het laatste onveilige sekscon- tact en het onderzoek zit ten. Jongens moeten een potje urine meenemen, meiden voeren ter plekke een zelftest uit. De uitslag volgt een week later per sms. Als een soa wordt ge vonden, neemt de GGD contact op om een afspraak te maken voor een behan deling. Minister Melanie Schultz van Haegen legt donder dag in Kamperland symbo lisch de laatste steen van het project Zeeweringen. In totaal is 325 kilometer dijk versterkt. Bij de offi ciële handeling is ook An- nemarie Jorritsma aanwe zig. Zij legde als minister in 1997 de eerste steen van het project. Dr. A. Ruitenberg, neuro loog in het ADRZ, vertelt donderdag over de ziekte van Parkinson en erfelijk heid. Zij heeft vanuit het Erasmus MC te Rotterdam een erfelijkheidsonderzoek op Walcheren gedaan. De bijeenkomst is van 14.00 tot 15.30 uur in Grand Café Buitenrust te Middelburg. Zie: www.pcafezeeland.nl Mensen Coördinator Albert Kuipers van het Rode Kruis in Zeeland doet een dringend beroep op de inwo ners van Zeeland. De hulporgani satie is gisteren een landelijke wervingscampagne begonnen. Zo zoekt ze duizend mensen die oproepbaar zijn om praktische hulp te bieden aan vluchtelin gen. Verder zijn op korte termijn honderden projectvrijwilligers nodig om te assisteren. De aan vullende hulpverleners zijn no dig om 1200 reeds opgeleide vrij willigers bij te staan bij hulp aan vluchtelingen in de noodhulplo caties. Het Rode Kruis zegt in hoog ste staat van paraatheid te zijn voor 'de grootste hulpoperatie sinds jaren'. Door de toestroom van vluchtelingen moet de hulp substantieel worden uitgebreid, stelt het Rode Kruis. „We roepen mensen dan ook op zich te melden via burger hulpnetwerk Ready2Help", zegt Kuipers. Alle hulp is welkom. „Dat kunnen mensen zijn die helpen bij het inzamelen van kle ding. Ze worden onder meer in gezet bij de inname en sortering van spullen bij de Welkom Win kel in Goes. Maar we zoeken ook mensen die Arabisch of Eritrees spreken en tolk kunnen zijn of verpleegkundigen en EHBO'ers." Als mensen zich hebben aan gemeld bij Ready2help, neemt het Rode Kruis zelf contact met hen op, zegt Kuipers. „Zodra we iemand nodig hebben, bellen we." Het Rode Kruis roept mensen op zich te melden via burgerhulpnetwerk Ready2Help. Het Rode Kruis roept daarom mensen dringend op zich be schikbaar te stellen voor het bur gerhulpnetwerk Ready2Help, waarbij inmiddels 6500 vrijwilli gers betrokken zijn. Zeker dui zend extra mensen zijn nodig. In Zeeland zijn volgens Kuipers 1100 reguliere vrijwilligers actief. mrH Visser is meer dan tevreden, glundert van oor tot oor. „De wedstrijd verliep naar wens, we waren goed op elkaar ingespeeld. Maar ik had niet verwacht dat we iets zouden winnen. Alle deelnemers zijn zo ontzettend goed." Visser en zijn leerling de den al eerder mee aan de voor ronde voor de Bocuse d'Or. Toen schopten ze het niet tot de Ne derlandse finale. „We boekten veel vooruitgang de afgelopen tijd, waren steeds op tijd klaar, bleven relaxed." Naast presenta tie en smaak, die logischerwijs tot de beoordelingscriteria be hoorden, keek de jury ook streng naar tijd. De koks hadden pre cies vier uur en 45 minuten de tijd. Aan Vissers provisorische keukenmuur hing een papier met de stappen van minuut tot minuut uitgewerkt. „Dit moet je niet aan het toeval overlaten." Hoewel Visser zo ongeveer el ke avond in zijn eigen Zierikzee- se arena 'Bij Kees' achter het for nuis staat, blijkt koken voor hon derden toeschouwers én een vijf koppige jury wel andere koek. Toch blijft hij er nuchter onder: „Je moet je daarvoor afsluiten, anders houd je het geen hele dag vol." Het visgerecht, met tarbot, kokkels, schaaldieren en Zeeuws zeewier viel bij de jury in de smaak. Wat zijn volgende stap is, durft Visser nog niet te zeggen. „We gaan genieten en vooral bij komen. Ik ben kapot. Maar wel op een fijne manier." Reactie? Tips? redactie@pzc.nl 270 reacties EEN ONGELUKJE HENK? MEE. HET SEZEIK OP INTERNET OVER E>E AANKOOP VAN TWEE REMBRAN&TS... GOES KAMPERLAND MIDDELBURG MIDDELBURG Kapster Daphne van Es wint Wella Award De 25-jarige Daphne van Es uit Middelburg heeft zon dagavond in Den Bosch de Wella Trendvision Award ge wonnen in de categorie Young Talent. De jury koos haar uit zestig deelnemers. Eind november mag ze daar om meedoen aan de inter nationale competitie in Ber lijn. Daphne van Es werkt sinds zes jaar bij Nancy Hair Beauty Center in Vlissin- gen. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN. Het Rode Kruis zoekt extra vrijwilligers in Zeeland van wege de aanhoudende vluchtelin genstroom. „Alle handen zijn meer dan welkom." Kees Visser (r) en leerlingkok Perry Berkhout aan het werk in de keuken tijdens Bocuse d'Or. foto Kyonne Leyser door Sharon van Oost ROTTERDAM. Het was gisteren een spannende dag voor chef-kok Kees Visser uit Zierikzee. Samen met zijn leerling Perry Berkhout stond hij in de Nederlandse finale van kookwedstrijd Bocuse d'Or in Ahoy. Hoewel collega's Jan Smink en Sander Verhaaf van de Librije zich voor de Europese finale kwa lificeerden, serveerden Visser en Berkhout het beste visgerecht vol gens de jury. pagina 10: Serieus beroep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 2