'Gehoorzamen hoort bij het vak dat ik koos' 'Ik zeg bijna altijd ja' Autocoureur negeerde opdracht en kreeg lof van zijn baas mee 1 1 O 00 20 ECONOMIE i -44% QQ 00 1-45% >-35% Tegen de baas ingaan: dat zouden we allemaal eens moeten doen. 085 760 5 760 4 dagen Natuurpark Eifel 3 dagen All-In plezier bil Kalkar 5 dagen Genieten van Salland RAF GOOR (60) uit het Vlaam se Wuustwezel: „Ik heb nog nooit nee gezegd tegen m'n baas. In het leger, waar ik offi cier was, is dat geen optie. In een oorlogssituatie is er geen tijd om een discussie aan te gaan over een beslissing. Dat kan mensenlevens kosten." „De mensen die boven je staan, nemen de volledige verant woordelijkheid. Zij hebben bo vendien meer zicht op de situa tie dan jij op jouw niveau. Na tuurlijk was ik het wel eens on eens met mijn baas. Gehoorza men hoort echter bij het vak dat ik heb gekozen." Het was hét televi siemoment van het afgelopen weekeinde, ook voor mensen die niet buitenge woon geïnteresseerd zijn in sport; Formule i-coureur Max Verstap pen (17) die aan het einde van de Grand Prix van Singapore, zon dag, de orders van zijn teamlei ding negeerde. Die wilde dat Verstappen zijn Spaanse teamgenoot voorrang zou verlenen, Verstappen weigerde. Hij zei ronduit 'nee' en ging stoï cijns zijn eigen gang. En dat kwam hem, niet lang na de race, op complimenten te staan van zijn baas, die liet optekenen: „Max had groot gelijk." Het getuig de volgens experts van lef en zelf vertrouwen, al reed de coureur wel 'over een dunne lijn'. Een verschil van inzicht tussen een talentvolle nieuwkomer in de organisatie en zijn ervaren bazen. Zij geven de rookie een opdracht, hij zegt en doet nee en wordt een paar uur later overladen met com plimenten. Joop Alberda, de gouden volley- balcoach op de Spelen van 1996 en erkend 'omdenker': „Ik zou zeg gen dat juist het gebrek aan erva ring er voor zorgde dat Max tegen de orders in durfde te gaan. Dat heb je met jongeren binnen orga nisaties. Zij zitten nog niet vast in dogma's en routine, zij durven za ken heel anders aan te pakken. Er varing kan je ook in de weg zitten. Maar ik lees nu overal dat hij te gen de orders van zijn bazen in ging. Liever zou ik stellen: hij ging voor het beste resultaat." Loyaliteit „Zolang dat het doel is, is het al leen maar goed dat werknemers zo nu en dan nee zeggen", vindt Etienne van Oosten van leider- 'Jongeren zitten nog niet vast in dogma's, ze durven zaken anders aan te pakken' schapsbureau United Talent. „Heel werkend Nederland kan een voorbeeld nemen aan een ventje van 17 in een razendsnelle auto. Ik heb generaal Peter van Uhm wel eens horen zeggen dat echte loyaliteit aan je baas is dat je drie keer nee zegt. Is er een ultie me beslissing genomen dan moet je het wel doen, anders wordt het een zooitje. Maar wanneer je als werknemer echt voelt dat het niet goed is, dan moet je tegengas kun nen geven. Dat ben ik helemaal eens met Van Uhm. Daarmee dwing je af dat er nog een keer in houdelijk naar gekeken wordt, dan wordt de beslissing beter." Van Oosten en Alberda erken nen dat het een dunne lijn is die Verstappen zondag passeerde met zijn raceauto. Orders zijn orders, zeker in een gevaarlijke sport als de Formule r. Verfrissend Van Oosten: „Hij moet dit niet in elke race gaan doen, dan wordt hij onhandelbaar. Maar zo nu en dan nee zeggen tegen je baas, tegen je collega's, dat is heel verfrissend. Ik merk dat veel Nederlanders dat lastig vinden. Maar zolang het op ANNE VAN OERS (25) links op de foto: „Ik val vaak in, ook als ik eigenlijk niet wil werken. Dat doe ik vooral voor m'n col lega's. Ik werk in de horeca. Als ik nee zeg, is de zaak onderbe zet en staan zij de hele avond in een chaos. Maar ik zeg alleen ja als ik met respect word bena derd. Als dat niet gebeurt, ga ik in discussie. Ook met m'n baas. Die heeft daar soms wel moeite mee, omdat zo'n discussie af breuk doet aan zijn status." MILOU VAN ARENSBERGEN (23): „Ik zeg bijna altijd ja, ook al ga ik liever met vriendinnen op stap. Soms doe ik dat ook om credits op te bouwen bij m'n baas. Het is handig om be kend te staan als flexibel. Als je dan zelf een keertje vrij wilt, valt dat makkelijker te regelen." O V00rdeeluitjes.nl Laagste prijsgarantie Voordeeluitjes.nl/22-9 p.p.p.a. p.p.p.a. *J\J- p.p.p.a. A lUg door Jeroen Schmale Joop Alberda oud-volleybalcoach 3x overnachten in Schleiden-Gemünd, bij ***Hotel Katharinenhof Eifel 3x ontbijt 3x 3-gangen dinerbuffet gratis wandel- en fietsroutes aankomst op: zo, ma, di, wo 89 do, vr, za 99 Kijk online voor de kerst arrangementen 2x overnachten in Kalkar, bij ***Wunderland Kalkar 2x ontbijtbuffet 2x dinerbuffet 1x lunchbuffet gratis consumpties tijdens uw verblijf verschillende sport- en spelactiviteiten gratis divers entertainment aankomst op: zo, ma, di, wo vanaf 99 do, vr, za vanaf 139 www 4x overnachten in Heino, bij Landgoed Old Heino bedlinnen en een opgemaakt bed linnenpakket voor keuken en badkamer inclusief eindschoonmaak gratis WiFi en nog meer... aankomst op: ma 110 tijdens schoolvakanties: ma 135 Doe 'n keer alsM Aanbiedingen zijn geldig t/m 31 december 2015. Exd. boekingskosten (vanaf 9,50) en door de hotels te heffen stads- en toeristenbelasting. Kijk op Voordeeluitjes.nl voor alle voorwaarden. Bellen is lokaal tarief

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20