Streep door komst van windmolens bij Rilland Omwonenden willen inspraak bij verlenging vergunning nachthoreca Vooral gemeente aangesproken in de zienswijzen over T.O.P. BEVELANDEN en THOLEN 7 Uienbedrijf T.O.P. in 's-Gravenpolder krijgt een nieuwe vergunning. De handhaving door de gemeente mag steviger, zeggen insprekers. 'S-CRAVENPOLDER. De uienlucht hangt inderdaad regelmatig over het dorp. En ja, er is ook wel ge luidsoverlast. Toch levert het uien- bedrijf T.O.P in 's-Gravenpolder weinig problemen op, zeggen ver schillende inwoners. „Het hoort een beetje bij 's-Gravenpolder." Maar dat betekent niet dat de over last van de grote werkgever in het dorp wel wat minder mag. „In de zomer, als het warm is, is het soms wel erg." T.O.P heeft voor het bedrijf aan de rand van 's-Gravenpolder een nieuwe omgevingsvergunning aangevraagd. Het is de tweede po ging, de eerste aanvraag is inge trokken. Waarom is onduidelijk, maar in de nieuwe vergunning zijn al wel veel opmerkingen ver werkt over geur, lawaai en veilig heid die door onder meer de stich ting Behoud de Zak van Zuid-Be veland (BZZB) bij de eerste ver gunning zijn gemaakt. Toch zijn de BZZB, de Zeeuwse Milieufederatie (ZMf) en Natuur monumenten nog niet tevreden. Zij hebben opnieuw een zienswij ze ingediend. „Er zijn dingen ver beterd, maar geluid en geur zijn nog wel een probleem", zegt Maat je van der Stel van BZZB. „De gemeente geeft de ruimte om meer geluid te produceren. Maar geluidsbeleid was toch het stokpaardje van de gemeente?" In de nieuwe vergunning wordt wel iswaar toegewerkt naar minder la waai, maar dat is meer dan de ge meente in het eigen geluidsbeleid heeft vastgelegd en ook meer dan de wettelijke norm. En dat stoort. „Wij hebben daarom gemeend de bal te moeten terugspelen", zegt Van der Stel. „Voor ons is onduide lijk waarom de gemeente dit toe staat", zegt Mare Argeloo, direc teur van de ZMf. „We leven in een land waar we dingen met elkaar hebben afgesproken en wij spre ken het bevoegd gezag daar nu op aan." De bezwaren zijn dan ook voor al gericht op de houding van de ge meente Borsele. Waarom staat de gemeente op voorhand al toe dat het bedrijf meer geluid mag pro duceren en waarom laat de gemeente zoveel ruimte voor uit leg van de be- g r i p p e n 'geurhinder en over- last'. Dat T.O.P. een groot bedrijf is dat al heel lang in 's-Gravenpolder is gevestigd, is voor de ZMf geen reden om soepeler om te gaan met geldende wetgeving. „Argu menten als ergens lang zitten en groot zijn, staan niet in de milieu wet", zegt Argeloo. Daarom vindt de ZMf samen met BZZB en de acht bewoners dat de gemeente Borsele T.O.P. aan de regels moet houden. Iets dat in het verleden niet altijd is gebeurd. In de zienswijze schrijven de organisaties: 'Er wordt door het be drijf al bijna 25 jaar niet voldaan aan de Hinderwetvergunning van 1991 op de dichtsbijzijnde gevels. Het is naar onze mening niet juist dat T.O.P. in feite wordt 'beloond' voor 'Argumenten als ergens lang zitten en groot zijn, staan niet in de milieuwet' 'Er zijn al dingen verbeterd, maar geluid en geur zijn nog wel een probleem' het overtreden van de geldende ver gunning.' Vereniging Natuurmonumen ten heeft ook een brief geschre ven. „Maar vooral met vragen", zegt Frans van Zijderveld van Na tuurmonumenten. „We zien dat de kwaliteit van het water in de sloten niet goed is. Onze vraag is of die kwaliteit ook gemeten wordt en of de gemeente die resul taten bekend wil maken." In de sloten en het grondwater komt lekwater uit de opgeslagen uien. Natuurmonumenten wil ook weten waarom bomen en struiken in het natuurgebied naast de koelinstallatie van T.O.P. bruin en kaal worden. De directie van T.O.P en de ge meente Borsele zijn gevraagd om een reactie. Zowel de directie van T.O.P als de gemeente heeft laat weten niet te willen reageren op de opmer kingen van de organisaties die vin den dat het bedrijf zich aan de re gels moet houden. De vijf windmolens zouden moeten komen bij de Kabeljauw beek, ten westen van de A4. Dat is grondgebied van de gemeente Woensdrecht. Op een steenworp afstand ligt al het grote windmo lenpark in de Anna Mariapolder, dat is gemeente Reimerswaal. Ook de Antwerpse industrie ligt vlakbij. Desondanks maak ten de natuurverenigingen Bene- gora en Namiro bezwaar tegen de komst van de turbines, omdat ze vinden dat deze het open pol derlandschap te veel zouden aan tasten. De Woensdrechtse wet houder Hans de Waal reageert te leurgesteld op het besluit van de Raad van State. „Ik begrijp de we reld niet meer", stelt hij. „Ieder een heeft de mond vol van scho ne en groene energie. En dan zijn het nota bene milieuvereni gingen die de bouw van wind molens frustreren en tegenhou den. Er staan daar al veertig windmolens." De bezwaarmakers hebben op een procedureel punt hun gelijk gehaald bij de Raad van State. Om de vijf molens versneld te kunnen aanleggen, probeerde de provincie gebruik te maken van een zogenoemde 'pro-actieve aanwijzing'. Die wordt normaal gesproken alleen gebruikt als een gemeente pertinent weigert mee te werken aan een bouw- of natuurproject. Daar was in dit ge val geen sprake van, het Woensd rechtse college en de gemeente raad waren immers voor het windmolenpark Goes telt momenteel vijf nachtho recazaken en daar ondervinden omwonenden regelmatig overlast van. Het gaat dan volgens de werk groep met name om jongeren die tussen de gelegenheden pendelen en soms een poos op straat moe ten wachten totdat ze naar binnen mogen. Woordvoerder Van der Linden van de werkgroep bracht tijdens de afgelopen commissievergade ring in herinnering dat er begin ja ren negentig plannen waren om alle nachthoreca te concentreren in het Koepoortgebied. Dat is er nooit van gekomen. Op dit mo ment bevinden vier van de vijf nachtbedrijven zich in woonge bied. Volgens de gemeente heeft nachthoreca, mist op de juiste lo catie, toegevoegde waarde. Maar bij vergunningverlenging zou dus ook moeten worden afgewogen of dat nog het geval is, vindt de be wonerswerkgroep. Volgens burgemeester René Omwonenden willen kunnen aangeven hoeveel overlast ze hebben van nachthoreca in het geval van een vergunningverlenging. Verhulst is er altijd een spannings veld tussen leefbaarheid enerzijds en economische ontwikkeling an derzijds. Goes staat geen nieuwe nachthoreca toe en bij verlenging van een bestaande vergunning wordt een afweging gemaakt op basis van openbare orde, leefbaar heid en veiligheid. „Als er echt sprake is van overlast, en dat is er soms, en als er al eens bestuurlij ke sancties zijn opgelegd, dan komt die verlenging er niet", al dus Verhulst. Volgens hem zijn ho- reca-exploitanten niet alleen ach ter de deur verantwoordelijk, maar ook buiten als daar bijvoor beeld groepen met glazen staan of lawaai maken. „Dan moeten er wellicht meer portiers worden in gezet." Overigens verschijnt vol gend jaar een gedetailleerd horeca- plan. Op 15 oktober neemt de ge meenteraad een besluit over de ho recavisie. VRIJDAG 18 SEPTEMBER 2015 'Geur en herrie horen erbij9 1IONS door Melita Lanting „Daar naast biedt de vergun- n i n g ruimte om door t e draaien tijdens storin gen", zegt Argeloo. Mare Argeloo, ZMf Maatje van der Stel, BZZB T.O.P. mag meer geluid produceren. foto Mechteld Jansen. RILLAND. De Raad van State heeft een streep gezet door de komst van een windmolenparkje in de polder tussen Rilland en Ossen- drecht. De zaak was aangespan nen door natuurverenigingen. door Luc Oggel GOES. Omwonenden van Goese nachthorecazaken zouden inspraak moeten hebben bij het verlengen van vergunningen. Daarvoor pleit de Bewonerswerkgroep Veiligheid Binnenstad naar aanleiding van de horecavisie die de gemeenteraad binnenkort vaststelt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 79