Vierde grenscontrole sinds Hongarije' Dad 6 NIEUWS VLUCHTELINGENCRISIS 7-daagse Kerstreis Wenen Het geweten van Nederland piept en kraakt. We willen vluchtelingen best hulp bieden, maar het begint te wringen als dat om hoek van ons huis moet gebeuren. m De Hongaarse truckchauffeur lacht erbij, maar wil eigenlijk zuchten. „Overal controle. Óver al. Al vier keer. In Hongarije, in Slovenië, in Duitsland en nu weer", zegt hij in steenkolen- duits. Op deze donderdagmid dag zijn het een Nederlandse marechaussee en militair die hem op een kletsnatte parkeer plaats naast de A12 bij grensover gang Babberich weer een keer gelasten de achterklep van zijn vrachtwagen open te maken. „Maar controle voor vluchtelin gen ist gut. Kein Problem", zegt hij. In de ban Tot een paar dagen geleden kon de chauffeur in een ruk door de EU rijden, maar nu is Europa in de ban van honderduizenden (Syrische) vluchtelingen die zich een weg naar West-Europa proberen te banen. Nu is de chauffeur bij bijna elke grens de klos. Sinds gisteren heeft ook de Nederlandse marechaussee het aantal grenscontroles verdub beld, het mag tijdelijk volgens het verdrag van Schengen. Staatssecretaris Dijkhoffbesloot ertoe vanwege het sterk stijgen de aantal mensen dat in Neder land asiel aanvraagt: tot 700 per dag. „Het vluchtelingenprobleem lossen we hier op de A12 niet op. We staan hier om meer zicht te krijgen op de vluchtelingen stroom, de mensensmokkelaars eruit te pikken en te voorkomen dat er drama's plaatsvinden zo als in Oostenrijk", zegt luite nant-generaal Hans Leijtens, de baas van de Koninklijke Mare chaussee. In Oostenrijk stikten vorige maand 70 vluchtelingen in een vrachtwagen. Tientallen militairen gaan de Marechaus see de komende weken helpen bij de controles. Motoragenten In de praktijk houdt dat in dat motoragenten vrachtwagens en bestelbusjes van de weg halen. Op de parkeerplaats controleert de Marechaussee de papieren. Ondertussen kruipt een militair van de Luchtmobiele Brigade eerst onder de truck om te kij ken of er niemand tussen de as sen hangt, checkt hij daarna met een ladder of het bovenzeil niet kapotgesneden is en kijkt hij met een spiegeltje in verborgen plekjes. Soms loopt een hond, speciaal opgeleid om menselijke geuren te herkennen, een rond je langs de wagen. Daarna moet de laadruimte open en klimt een militair op de lading om te kijken of er tussen de pallets geen vluchtelingen zitten. Tot voor kort gebruikten smokkelaars vooral personenwa gens, nu de vraag groot is, zijn dat vrachtwagens geworden. 'Intel' Om de wagens eruit te pikken, gebruikt de Marechaussee 'in- tel', zoals het in jargon heet. Soms worden er een tijdje trucks van een bepaald bedrijf gebruikt als smokkelwagen. Ook de kentekens (Hongaars, Servisch) en de staat van de wa gen speelt mee. Maar de mare chaussee mag niet elke wagen Suus is bang. Oprecht bang. Begrijp haar goed, ook zij keek met tranen in de ogen naar die foto van Aylan (4) op het strand van Bod- rum. Dat arme ventje, het ge zicht in het zand. De golven die met zijn lijkje speelden. Haar dochter was ooit zo oud, bedacht ze zich nog. Je moet er niet aan denken dat... Suus wilde spullen doneren. Die oude jas van haar man, bij voorbeeld. Die arme Syriërs. Weg van huis en haard. Ik wil iets doen, zei ze. Niet slechts naar het journaal kijken en verder gaan met leven. Tot dat nieuws: niet ver van haar huis, in een leeg ver zorgingstehuis, komen straks een paar honderd Syriers te zitten. Nu is alles anders. Ze is verward. Suus wil 'liever niet met haar hele naam in de krant'. Dan noe men ze haar straks een racist, maar zo voelt ze zich niet. Ze heeft gewoon vragen. Want moet ze vrezen voor een horde alleen staande, getraumatiseerde kerels? Wat vinden die van onze Wester se gewoonten? Van de rokjes die Suus soms zelf draagt? Kunnen de kinderen nog gewoon langs dat gebouw fietsen naar hockey? Kan ze zelf nog gaan joggen daar in de buurt? Waarom komen er zo veel? En op die plek, hun kin derrijke dorpse wijkje? Is ze dan minder gastvrij en behulpzaam dan ze dacht? Het is een worsteling die ve len voelen: de drift te willen hel pen, tegenover de angst voor het onbekende. Tv-journaals sturen beelden onze woonkamers in van vluchtelingen aan de rafelran den van Europa. Niemand blijft onberoerd als vluchtelingen wan hopig door opgeworpen blokka des breken. Toch staan daar die alarmerende berichten tegen over. Verhalen over verkrachtin gen in een opvangcentrum in Duitsland, over bendeoorlogen tussen Eritreërs en Somaliërs en over dwangprostitutie in azc's. Of de waarschuwingen van - nota bene - Paus Franciscus, Poetin en Libanese ministers dat er 20.000 moslimextremisten zouden zijn meegelift met vluch telingen. Klaar om - onder de vlag van IS - aanslagen te gaan plegen in ons Europa. Vrees en medeleven strijden om voorrang. Anita Hendriks ziet het dilem ma dagelijks voorbij komen. Zo als Suus zijn er vele. Voor hen drijft Hendriks daarom het plat form AZC Alert, om de groeien de 'weerstand' tegen azc's te 'ka naliseren'. „Ik ben ook geen xeno foob, maar er worden verspreid over Nederland, zonder enige in spraak, vluchtelingencentra opge trokken. Burgers worden niet geïnformeerd. Het is steeds een overvaltactiek van politiek en het COA. Terwijl er angsten zijn en 'Overal is in eerste instantie verzet. Maar dat verdwijnt als de verwachte overlast uitblijft' wij betwijfelen of het voor men sen in kleine dorpjes allemaal te behappen is als er ineens honder den tot duizenden alleenstaande mannen worden neergezet." Op die onrust plakten weten schappers al eens een term. 'Sta- tusangst', vertelt socioloog Arjen Leerkes: „Het is de angst dat de bestaande verhoudingen hele maal op de schop gaan op het mo ment dat er een grote groep onbe- door Cyril Rosman babberich. Sinds gisteren heeft de Marechaussee het aantal con troles aan de Nederlandse grenzen verdubbeld. Op zoek naar vluchte lingen, en vooral hun smokkelaars. „Om drama's zoals in Oostenrijk te voorkomen, want het vluchtelin genprobleem lossen we hier op de A12 niet op." Beleef een Kerst om nooit te vergeten en geniet van een volledig verzorgde reis, waarbij u de mooiste plekken ontdekt die voor anderen verborgen blijven. Treed in de voetsporen van Sissi en Johann Strauss en laat u verwennen met prachtige excursies, heerlijke wandelingen, uitgebreide ontbijten en vorstelijke (gala)diners! Tijdens deze schitterende kerstreis geniet u van vele hoogtepunten. U brengt o.a. een bezoek aan Schloss Schönbrunn (na sluitingstijd), de Musikverein en de Spaanse Rijschool. Op kerstavond woont u een kerstavonddienst o.l.v. een Nederlandse pastoor bij. Het absolute hoogtepunt is het galadiner op 1e kerstdag in het beroemde Palais Ferstel. U geniet van een voortreffelijk 4-gangendiner inclusief drankjes en prachtige live muziek. Gaat u met ons mee op deze bijzondere reis? Dit krijgt u alleen bij Oad: Reis per comfort class bus o.l.v. Oad chauffeur/reisleider 4 Verblijf in een 2-pers.kamer met bad of douche en toilet Verblijf in een 4* hotel inclusief ontbijt, lunch en diner Stadsrondrit o.l.v. Nederlandssprekende gids Kerstavonddienst in de Michaelerkirche Kerstdiner in Parkhotel Schönbrunn, inclusief drankjes Galadiner in Palais Ferstel, inclusief drankjes Kerstconcert in de Orangerie van Schloss Schönbrunn Rondleiding Schloss Schönbrunn (na sluitingstijd) Rondleiding Wiener Musikverein en bezoek Spaanse Rijschool Kijk voor deze kerstreis op oad.nl/wegener en voor al ons aanbod: oad.nl C.0547 28 44 88 of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p. en excl. reserveringskosten. O.v.v. typ-, druk-, zetfouten. Helpen? Of toch door Tobias den Hartog Asian Zorly onderzoeker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6