Buma nieuwe beste vriend van de premier Bijna zover betalen in ov met bankpas of mobiel Nu 500 MB extra 1:4 NIEUWS 5 15-jarige terrorismeverdachte uit Limburg vrijgelaten 'Er zit wel veel testosteron in de zaal' Voor de steun aan zijn belasting plan lonkt Rutte opzichtig naar het CDA. „Vroeger zouden wij dat in een zaaltje hebben gere geld, maar ik krijg de heer Buma met geen stok zo'n zaal in, dus zal het gewoon in het openbaar moeten", constateert Rutte in het debat over de begroting. Buma: „De premier constateerde dat ik niet in achterkamertjes kom. Ja, dat is waar. De colle ga-fractievoorzitters sloten zich zelf de afgelopen jaren in het mi nisterie van Financiën op en kwamen naar buiten met een deal. Wat mij betreft is het slui ten van die achterkamer een ze gen voor de democratie." „Vroeger was alles rond Prinsjes dag plichtmatig. Alles was van te voren bekokstoofd. Nu zijn de Al gemene Beschouwingen echt een debat. De premier luistert echt: wie wil wat? Nu zal het ka binet voor iedere begroting moe ten vechten, omdat er geen meer derheid is in de Eerste Kamer. Zo hoort het ook." „Dit plan is bijna exact wat het CDA zelf zou hebben verzon nen. Het verrast me dat de ande re partijen daar nu zo'n moeite mee hebben. Erken dat het goed is en doe mee. We kunnen met elkaar zoveel beren op de weg to veren als we willen, maar heel veel gezinnen in Nederland snak ken naar belastingverlaging. Bij de stemming zal er een meerder heid moeten komen. Niet voor af." „Daar moet het komende week, bij de Financiële Beschouwin gen, over gaan. Het gezonde van wat er dit jaar gebeurt is dat Ne derland kan zien dat de Tweede Kamer ook wat kan bereiken zon der dat een paar partijen zich af zonderen. Reken maar dat eind van dit jaar de justitiebegroting er geld bij heeft - daar hebben we ook grote zorgen over-en dat er een forse lastenverlichting komt." Lachend: „De Citroën wordt steeds kleiner. Maar onze positie is niet interessant, wel wat we kunnen bereiken." De vervoerders hebben haast om de nieuwe betaalmethodes in te voeren, omdat ze mee willen met de technologi sche ontwikkelingen. Dit staat in de 'Vi sie ov betalen', die vandaag naar buiten komt en in bezit is van deze krant. De vervoerders kijken eerst naar con tactloos betalen met de bankpas. 'Om dat de technologie zich in Londen al be wezen heeft, lijkt het mogelijk deze ma nier van betalen op relatief korte ter mijn te realiseren', melden ze. Daarvoor is volgens experts wel een investering nodig van honderden miljoenen. Betalen met smartphone is nog in ontwikkeling, maar veel gebruiksvrien delijker. Reizigers stappen de bus in bin nen de ene betaalzone en stappen uit binnen de andere zone. De prijs wordt automatisch berekend. De telefoonbezit- Vervoerders benadrukken dat de ov-chipkaart blijft bestaan ter ontvangt een bericht met ritgege- vens en kosten. Met de koppeling tussen bankpas of telefoon en een ov-rekening verdwijnen nadelen van de huidige chipkaart. Ge miste check-outs behoren tot het verle den, aanschafkosten verdwijnen en vooraf saldo laden is overbodig. De vervoerders benadrukken dat de ov-chipkaart, in verbeterde vorm, blijft bestaan. Danny Mekic, ondernemer en expert op het gebied van toekomstige technologieën, vindt dat onbegrijpelijk. „Een kaart tegen een paal aanhouden is helemaal niet meer nodig door smart- phones. Feitelijk is de huidige drager dus gewoon overbodig geworden." Mekic vindt niet dat nieuwe betaal methodes de privacy van reizigers extra zullen schaden. „Banken vallen zelfs on der een strenger privacyregime dan ov-chipkaartbedrijven. Bij reizen via een mobieltje valt veel privacybescher ming te bouwen. Zelfs de betaling kan redelijk anoniem gebeuren, bijvoor beeld via bitcoins." Ook stellen de ver voerders dat anoniem reizen altijd mo gelijk moet blijven. Er zijn 14 miljoen ac tieve ov-chipkaarten in omloop. SITTARD. Een 15-jarig meisje uit Sittard dat vastzat op verdenking van deelname aan een terroris tische organisatie, is weer vrij. De raadkamer besliste gisteren dat het voorarrest van Rahma E. niet wordt verlengd. De officier van justitie kan in beroep gaan, maar heeft nog geen besluit genomen. De tiener is onder toezicht ge plaatst van jeugdzorg. „Dat wil zeggen dat ze hulp en begeleiding krijgt de komende tijd", legt haar advocaat Björn Brinkman uit. Volgens het Openbaar Ministerie wordt ze 'niet verdacht van een concrete aanslag'. Of ze naar het gebied van Islamitische Staat wil de reizen, kan de officier van justi tie niet zeggen. Het OM wil ook niet zeggen bij welke organisatie het meisje zou zijn aangesloten en wat haar rol was. Justitie geeft evenmin prijs of meer mensen zijn gearresteerd. Het onderzoek loopt door en het meisje blijft ver dachte, aldus de officier van justi tie gisteren. Het meisje zat twee weken vast. Rahma E., dochter van een Somali sche moeder, is vermoedelijk de jongste terreurverdachte ooit in Nederland. Haar advocaat wil in houdelijk niet ingaan op de zaak omdat het gaat om een minderja rige. 100 belminuten •200 MB500 MB Vodafone Smart Prime 6 t.w.v. €129 1-jarig Smart abonnement vodafone.nl/shop Vodafone Power to you VRIJDAG 18 SEPTEMBER 2015 Minister Jet Bussemaker beklaagt zich bij BNR over de 14 mannelijke fractieleiders en slechts 1 vrouwelijke door Hanneke Keultjes DEN HAAG Op de laatste dag van de Algemene Politieke Beschou wingen keek premier Mark Rutte wel heel nadrukkelijk in de rich ting van CDA-leider Sybrand Bu ma. D66-voorman Alexander Pechtold is uit de gratie. Wilt u die rol spelen? CDA heeft de democratie gered? Uw steun is cruciaal om 5 miljard aan lastenverlichtingen mogelijk te maken. U kunt ook zeggen: ik zoek alvast meer steun, bij D66 bijvoor beeld. Gaat dat lukken? De constructieve oppositiepartij en D66, de Christenunie en de SGP - de zogeheten C3 - hebben zich te ruggetrokken. Bent u dan straks de C1? door Edwin van der Aa DEN HAAG. Een rit met bus, tram, trein of metro afrekenen kan straks via een zwaai met de bankpas. En zelfs door en kel een mobieltje op zak te hebben. Dat is de inzet van de Nederlandse vervoers bedrijven. p.mnd. foto Martijn Beekman/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5