IINNEN&BUI1 5 EIGEN TUIN EERST Ook in de nazomer kan het prima picknickweer zijn, dus haal die flesjes rosé nog maar even tevoorschijn. Vergeet geen warme plaid mee te nemen... Het zou me niet verbazen als er voor het gazon evenveel producten bestaan als voor de huid L, Slimme tuintips van Romke van de Kaa Tuinexpert Romke van de kaa laat zijn licht schijnen over planten en artikelen die de tuincentra ui tv liegen. Vandaag; gras. moet het minstens eenmaal per week maaien, een paar keer per jaar mesten en verder bekalken, verticuteren, en wat al niet. En als het resultaat dan nog be vredigde, maar dat is zelden het geval. Engerlingen, emelten, ritnaalden en an dere ondergrondse engerds knagen aan de wortels van het gras; weegbree, ere prijs en klaver groeien harder dan het gras en agressief mos verstikt de gekoes terde groene sprieten. Nee, het bezit van een gazon is niet altijd een lolletje. Rond het gazon is een hele industrie ontstaan. Het zou me niet verbazen als er voor het gazon evenveel verzorgingsproducten verkrijgbaar zijn als voor de huid van de mens. Waar verzorging nodig is valt geld te verdienen. Het begint al bij de aanleg, waar zich onmiddellijk een dilemma aandient. Want waarvoor kiezen we? Voor zaaien of voor graszoden? Voor speelgras, sier- gras, sportgras, schaduwgras? En stel dat je voor graszoden kiest, heb je dan ook speelgraszoden of is er maar één universele graszode? En kun je zoden gewoon uitrol len, of moetje de grond eerst nog spitten? Waar veel on wetendheid be staat kan veel winst worden gemaakt. En wat weet de ge middelde tui nier nu van gazonproblema- tiek? Laten we aannemen dat we voor graszo den gaan. Gras zaad is goedkoper, maar we zijn ongeduldig. Een zodengazon is zo klaar. De grootste fout die je kunt maken is je oude gazon omspitten. Wie onverteerd gras onder spit, legt een voedselbank aan voor en gerlingen. Dat zijn keverlarven die zich tegoed doen aan de wortels van het gras. Zoek voor graszoden een betrouwbare leve rancier. Je zult de eerste niet zijn die uit zuinigheid gras vol onkruid koopt. En bedenk dat je in de schaduw andere grassoorten nodig hebt dan in de zon. Maak de grond wel los, maar op redelijk vruchtbare grond is het aanbrengen van speciale gazongrond niet nodig. Leg graszoden als je terug bent van vakantie, want pasgelegde zoden hebben elke dag water nodig. Strooi geen mest in de eer ste zes weken. En koop geen dure gazon- mest. Gras ziet geen onderscheid tussen stikstof uit een fabriek of stikstof uit een koe. Gewone kunstmest is goed genoeg. Op arme grond is compost wel een goede aanvulling. I. l23TOPpicknickmanden.nl, €59,95; 2. Present Innovations, €119; 3. Laura Ashley, €119,95; 4. Anorak, €129; 5. J-Line, €69,80 vrijdag 18 September 2015 Engerds Niets in de tuin is zo bewerkelijk als gras. Je Reageren? binnenenbuiten@persgroep.nl 44 Mandje mag mee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 57