Mlr fr De slimste snuljcs IINNENM 3 (P LEESTIPS s Desmartphone bracht het domotica-huis in een stroomversnelling Douchegordijn kornl lol leven LAMP ROOKMELDER HOME CONTROL KIT CAMERA meer schakelaars, sensoren en zen ders die niet met elkaar door een deur willen of kunnen. Is het beter om te wachten tot de stofwolken zijn opgetrokken en er een overwinnaar is die jouw huis kamer de zijne mag noemen? Wesly Boom: „Dat er uiteindelijk één par tij overblijft: dat zal nooit gebeu ren. En dat is ook helemaal niet erg, want de concurrentie drijft de innovatie. Als ik iets wel heb ge leerd na vijftien jaar domotica, is datje nooit precies weet wat de toekomst brengt." Vakantie Behalve de zeer korte termijn, want Wesly staat op het punt naar het buitenland af te reizen. Terwijl hij straks vakantie viert, blijft zijn wo ning gewoon doorwerken. „Door dat de lampen afwisselend feller en zachter branden, simuleer ik dat er toch iemand aanwezig is. Op va kantie kan ik nooit de nieuwsgie righeid bedwingen om via de camera eventjes thuis poolshoogte te nemen. Of ik dan zie of de plan ten misschien water nodig hebben? Nee, we hebben vooral planten bui ten. En de tuin wordt ook gewoon gesproeid. Automatisch, inder daad." ren in je nieuwe stekkie. Een tip van de specialist: prop niet té veel domotica in je huis. „Dat zeg ik ook altijd tegen techneuten. Die zijn van nature dol op knopjes, knopjes, en meer knopjes. Maar de klant wil er maar twee: een aan-uitknop en eentje voor harder of zachter. Het nadeel van een overdaad aan do motica is dat alleen een techneut er nog wegwijs uit kan." Een domotica-systeem is net een mens: zonder goed functionerend brein is er geen beweging in te krij gen. Reken je dus niet rijk als je in de doe-het-zelfwinkel voor een prikkie een stopcontact met wifi ziet hangen datje op afstand uit kunt zetten. Wil je er optimaal ge bruik van maken, dan heb je be halve het gadget ook een aparte internetcentrale nodig die je op je modem aansluit. En die kost al snel ergens tussen 100 en 200 euro. Als je niet ongelooflijk merktrouw bent, heb je aan zo'n internetbrein niet genoeg. De meeste fabrikanten laten hun producten namelijk niet spelen met die van de concurrentie. De kameleonlampen van Philips kunnen met veel andere gadgets communiceren, maar vormen he laas wel de uitzondering in domo- tica-land. In mijn geval betekent dat bijvoorbeeld dat ik de Nest Cam die live het huiskamergebeu- ren streamt, niet met dezelfde app kan bedienen als de Arlo-cameraat- jes die over de kinderkamers waken. Door dergelijke onpraktische tafe relen kan die slimme domotica een behoorlijk domme indruk maken. En de situatie wordt alleen maar onoverzichtelijker. Behalve de al bestaande aanbieders staan er grote en kleine partijen te trappe len om jouw huiskamer als hun ex clusieve domein te veroveren. Heb je zo'n pientere Nest-thermo staat aan de muur, dan heb je stie kem de firma Google over de vloer, want dat is het moederbedrijf. De gadgets die er voor Apple aan zit ten te komen, zullen 'uiteraard' niet soepel samenwerken met die van hun grote concurrent. Microsoft hoopt ondertussen dat hun Win dows 10 zich straks ontpopt tot de grote motor achter the internet of things, zoals domotica ook wel wordt genoemd. Ondertussen werkt Samsung aan een meerjarenplan om al hun was machines, televisies en koelkasten via internet aan elkaar te knopen, gokt winkelgigant Amazon op een luidspreker die je online bestelling opneemt en tegelijkertijd de slimme gadgets in je huis aan stuurt en lanceert KPN dit najaar een eigen connected beveiligings dienst die SmartLife heet. Als early adapter zit ik straks mooi met de gebakken peren, met een te lefoon boordevol apps en nog veel vrijdag 18 September 2015 GO Op het eerste gezicht lijkt dit een saai, wit douchegordijn. Tot het mo ment datje de kraan aanzet. Zodra het warme water in aanraking komt met het gordijn, komen kleuren tot leven en verschijnen afbeeldingen van onder meer tandenborstels, make-upspulletjes en shampoofles- sen. Het gordijn van Squid London kost 39,95 euro en kun je ophan gen zonder de gordijnrails los te halen, mevrouwmus.com MET WITTE STIPPEN Prachtig die zwam men, maar hoe heten ze? In 'Veldgids paddenstoe len' staan vijfhonderd Nederlandse zwammen met hun kenmerken op gesomd. (Knnv, €40) STERKE VERHALEN De Delfts blauwe huisjes van KLM zijn replica's van echte huizen. En achter elke gevel schuilt een bijzon der verhaal. In 'Sterke verhalen' lees je over de verkooptrucs van Rem brandt, de vrienden van Willem V£ln Ülïrjrti Oranje en ^ERKE. meer. verhalen; (Mark li» I I Media Art, €30) VOS IN SSS38BB Vdttift ffiSSSSSE HUIS De zomer is voor bij. Tijd om weer met kleurboeken en potloden bij de kachel te zitten. Een mooi kleur boek is 'Wildlife de signs', waarmee je zonder al te veel moeite een vos of giraffe in huis haalt. (Design Originals, €17) BOERDERIJ BREIEN Klaar met het kleuren van wilde dieren? Brei dan een boerderijdier. Aan de hand van vijftien patronen en aanwijzingen handwerk je met 'Gebreide s mi kaar. (De Lantaarn bv, €9) boerde rijdieren' een hele boerderij bii el- Philips Hue-lampen kun je met allerlei apps van kleur laten veranderen. Het starterspakket inclusief drie lampen kost €199. Vind je één kleur vol doende, en is die kleur wit? Dan zijn het pakket met twee witte lampen de goedkoopste optie: €99 De Nest Protect (€119) is een slimme rookmelder die gewoon in het Neder lands tegen je praat als er iets aan de hand is. Daarnaast doet hij ook nog eens dienst als hightech-nachtlampje: met de aanwezigheidsensor 'ziet' hij je ook in donker naderen en verlicht dan automatisch jouw pad. Devolo heeft net een Home Control Starter Kit (€219) gelanceerd met centrale controle unit, deur-raam- schakelaar en een verbruikmeter. Met die laatste kun je op afstand de stroom in- of uitschakelen, maar kun je via de app ook het elektriciteitsver bruik aflezen. Het systeem is los uit te breiden met onder meer een slimme thermostaat (€99), radiatorknop (€69), rookmelder (€59) en bewe gingssensor (€69). Op termijn volgen ook nog een waterdetector en akoes tisch alarm. De Arlo (vanaf €229) is volgens de fa brikant 'de eerste en enige honderd procent draadloze wifi-beveiligingsca- mera'. Ideaal als babyvideofoon of cat-cam, maar aangezien het gadget ook tegen weer en wind kan, mag hij ook buiten de boel in de gaten hou den. Bij beweging start automatisch de opname. 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 55