\s L E 2 IINNEN ar BUT TIPS NIEUWTJES K Domotica Onze telefoon was al slim. Nu is ons huis aan de beurt. Maar wie maakt straks bij jou thuis de dienst uit? Jij of firma's als Google en Apple? »doorantondamen De bebaarde Chriet Titulaer zou in de jaren tachtig mijn woning tot huis van de toekomst hebben gebombardeerd klooCbijl belooft niet mis te slaan Afval scheiden zonder ergernis Slimme waterkoker Voordat de eerste druppels vallen, voel ik al nattig heid. Beter gezegd: mijn slimme huis voelt nattig heid. Dat checkt name lijk de weersvoorspelling en trekt preventief het zonnescherm in. De slimme thermostaat heeft in de smiezen dat ik volgens mijn vaste werkschema al op de terugreis ben, en schroeft de kamertemperatuur alvast op. Ik weet zeker dat ik het huis exact zo aantref als ik het achterliet: niet als een smeulende puinhoop, en met alle inboedel nog compleet. Had de camera namelijk beweging opgevangen, dan was ik door een sms'je meteen op de hoogte gesteld en had ik de inbreker live verma nend toegesproken met de medede ling dat zijn beeltenis nu mooi in 'de cloud' staat. En was de rookmelder gealarmeerd door rook of koolmonoxide, dan had het gadget op eigen houtje de verwarmingsketel uitgeschakeld en hulptroepen verwittigd. In de avond bootst de huiskamer verlichting de ondergaande zon na, want de Philips Hue-lampen veran deren subtiel van koelblauw naar warmrood. Een kleine trilling van mijn Apple Watch betekent dat een van de kinderen stiekem uit bed is geslopen en de bewegingssensor ac tiveerde. Sluipgebruik Als ik uiteindelijk zelf onder de wol kruip, schakelen de stopcontacten zichzelf uit. Het is niet helemaal slapend rijk worden, maar qua sluipgebruik scheelt dat zeker een slok op de borrel. De bebaarde techno-goeroe Chriet Titulaer zou in de jaren tachtig mijn woning tot huis van de toe komst hebben gebombardeerd. Maar de toekomstdroom van toen puzzel je vandaag de dag gewoon zelf bij elkaar met onderdelen uit de bouwmarkt en elektronicazaak. Deze toepassingen heten met een mooi verzamelwoord 'domotica', een woord dat is afgeleid van het Latijnse domus-, huis. Zelfben ik een absolute hobbyist, maar er be staan ook domotica-professionals. Wesly Boom is er zo een. Hij begon vijftien jaar geleden, toen internet nog niet was ingeburgerd en de iPhone nog moest worden uitge vonden. Dat gadget bracht volgens Boom de domotica-zaak in een stroomversnelling. „Daarvoor was domotica alleen weggelegd voor de meest luxueuze villa's, en was er een aparte, peperdure afstandbe diening vereist. Nu kun je hetzelfde én meer, met jouw smartphone of tablet." Boom maakt met zijn team van het installatiebedrijf Welvaarts totaal oplossingen, van verzorgingshuizen tot villa's. Daarbij bewandelt hij net de omgekeerde weg die amateurs zoals ik nemen. „Veel enthousiaste lingen hebben een huis en voegen daar leuke dingen en functionali teiten aan toe. Mijn werk begint meestal vóórdat de eerste steen van het huis is gelegd. Samen met de architect breng ik de gewenste do- motica-toepassingen in kaart, en hoe je die zo mooi mogelijk kan wegwerken in de woning." Zo'n pienter huis kan natuurlijk bij eventuele verkoop een positief ef fect op de vraagprijs hebben. Maar kom je er niet uit bij de onderhan delingen, dan zijn al die sensoren, zenders en ontvangers die je al doe- het-zelvend aanbracht eenvoudig te demonteren en opnieuw te installe- vrijdag 18 september 2015 Heb je een open haard? Nu het buiten langzaam frisser wordt, is het weer tijd om hout te hakken. Gardena ontwik kelde kloofbijlen die van het splijten van haardhout een simpel(er) klusje maken. Zo is de kunststof steel on breekbaar en ligt het zwaartepunt van de bijl dichtbij de kop. Ook aan wie nog weieens misslaat is gedacht: de steel heeft een roestvrijstalen 'misslagbe- scherming'. De bijlen zijn te koop vanaf 42,99. Wie plastic, glas, papier en ander afval wil scheiden, heeft vaak de keuken vol extra bakken en zakken staan. Het afvalsysteem van Joseph Joseph maakt daar een einde aan. Het heeft uitneembare compartimen ten en uitschuifbare lades. Zo is de onderste la bijvoorbeeld groot ge noeg voor glazen flessen. Het deksel is uitgerust met een filtersysteem dat nare geurtjes tegengaat. De bak is verkrijgbaar vanaf 229 euro. De nieuwe waterkoker iKettle 2.0 is zó slim dat hij al begint met koken als jij bijvoorbeeld nog in bed ligt. Hij staat in verbinding met een app op je smart- phone, die ook een wek kerfunctie heeft. Je krijgt een seintje zodra het water kookt. De nieuwste versie is vanaf eind okto ber voor 136 euro te koop. Huis VAN DE toekomst m Anton Damen is een 'early adapter'. ILLUSTRATIE FLOS VINGERHOETS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 54