ALGEMENE BESCHOUWINGEN 4 NIEUWS 'Zwaai naar mijn dochter' Zwetsprijs voor WD'er Wilders in Wonderland De premier speelt met zijn verbale trukendoos de oppositie uit elkaar. Zo krijgt hij telkens de begroting vrijwel ongeschonden door het parlement. Minister Ard van der Steur (Justitie, VVD) zwaaide tij dens de schorsing van het de bat in de televisiecamera, op speciaal verzoek van CDA-Ka- merlid Madeleine van Tooren- burg. Ook zwaaide hij naar het schermpje van haar tele foon. Maar voor wie was de ministeriële zwaai bedoeld? Van Toorenburg: „Voor mijn dochter van 12 en haar vrien dinnen!" Het is de prijs die je niet wilt winnen, en zeker Halbe Zijl stra (WD) niet. Maar er was geen ontkomen aan voor de fractieleider van de liberalen: hij won dit jaar voor de derde keer op rij de zogenoemde Zwetsprijs. De Nationale Jeugdraad riep hem daarmee uit tot de slechtste debater van de Algemene Politieke Be schouwingen. Het begint dus al een traditie te worden, net als Zijlstra's omgang met de 'prijs'. Hij nam hem opnieuw niet aan. „We nemen nooit prijzen aan." Volgens PVV'er Geert Wil ders leeft premier Mark Rutte in 'een sprookjeswereld', om dat hij het vluchtelingenpro bleem helemaal verkeerd aan pakt. De minister-president gaf hem gisteren een koekje van eigen deeg. „Ik geloof dat uw favoriete attractie in de Ef- teling Droomvlucht is, dus wie leeft hier nu in een droomwereld?" Even later in het debat beschuldigde Rutte Wilders ook nog van tover stokjes-politiek. „U doet alsof je problemen met een tover stokje kunt oplossen. Dat to verstokje is er niet en dat weet de heer Wilders don dersgoed." Mark Rutte wil nog altijd graag even laten zien wie het slimste jongetje van de klas is. „Ik wil de u niet boos maken", sneert hij zelfvoldaan naar GroenLinks-lei- der Jesse Klaver, die inmiddels de wanhoop nabij is. De premier wei gert antwoord te geven op de vraag wat zijn kabinet gaat doen met de vluchtelingen die ook de komende maanden in gammele bootjes de overtocht naar Europa zullen blijven maken. Uit pure on macht uit Klaver nog één keer zijn frustratie en druipt af. Al vijfjaar doorstaat Rutte met twee vingers in zijn neus de Alge mene Politieke Beschouwingen. Nog altijd ontbreekt een gezamen lijk strijdplan vanuit de oppositie om het Rutte echt moeilijk te ma ken. Daarvoor zijn ze onderling te verdeeld en daar speelt Rutte op in. Zo lukte het hem de vorige ja ren zijn bekritiseerde bezuinigin gen door de Eerste Kamer te krij gen waar de WD-PvdA-coalitie geen meerderheid heeft. Zo gaat het ook nu er geld te verdelen is. „Rutte kan zich dingen permit teren waar andere premiers voor zouden worden afgemaakt", con stateert Roderik van Grieken van het Nederlands Debat Instituut. Hij bestudeert Rutte al jaren. „Hij maakt af en toe een grapje, een sneer en zorgt dat hij met ieder een op goede voet staat. Als CDA-leider Buma hem bijvoor beeld aanvalt op de verdeeldheid van het kabinet over de noodzaak van een Europese vluchtelingen- top, zegt hij doodleuk: 'Moeten we ons daar nou druk over ma ken?' En weg is het onderwerp." Rutte kan niet zonder steun van de oppositie, maar hij weet dat ogenschijnlijke nadeel ook nu weer om te zetten in een voor deel. Bijna alle partijen willen van Rutte weten of er nog te sleutelen valt aan de lastenverlichting van 5 miljard euro. Natüürlijk kan dat, veinst Rutte enthousiast. „Maar als we er met u uitkomen hebben we nog altijd geen meerderheid", zegt hij tegen Arie Slob van de Christenunie. Als die echt iets ge daan wil hebben van het kabinet, moet hij ook regelen dat er vol doende draagvlak in de Eerste Ka mer is. Kom daarna maar terug. Zo maakt Rutte van zijn pro bleem een probleem van de oppo sitie. Niet voor het eerst, maar een antwoord hebben de fractieleiders nog altijd niet gevonden. Zelfs de ervaren Alexander Pechtold (D66) heeft moeite met het verdeel- en heersspelletje van de VVD-pre- mier. De afgelopen jaren steunde hij de bezuinigingen van Rutte in ruil voor aanpassingen van het be leid. Toen hij voor de zomer af haakte bij de onderhandelingen over de belastinghervorming, werd hij verrast door CDA-leider Sybrand Buma. Zo krijgt Rutte een cadeau van 5 miljard euro aan RUTTIAANS WOORDENBOEK werkend Nederland waarschijn lijk gewoon door het parlement. Eén keer maar komt een deel van de begroting wel in gevaar. Niet toevallig het enige moment waarop de oppositie wél gezamen lijk optrekt. De oppositie wil dat er meer geld komt voor veiligheid en een momentje moet Rutte echt aan de bak. Niet dat de pre mier door zo'n aanval onmiddel lijk overstag gaat, maar de bood schap komt wel aan. Als het kabi net niet beweegt, sneuvelt de be groting in de Eerste Kamer. „U loopt tegen een betonnen muur op", vat Pechtold het oppositie standpunt samen. „Veel succes." En als het Rutte toch te heet on der de voeten wordt, dan zet hij de rookmachine aan. „Ik zou de uitdaging willen aangaan die vraag nu niet te beantwoorden." Er wordt dan wat gelachen en weg is het gevaar. „Rutte is soeverein in het de bat", constateert Van Grieken. Hij beheerst alle dossiers zó goed, dat hij zijn tegenstanders met een kri tische vraag omver praat met de tails. „Hij is een retorisch natuurta lent. Hij is zóveel beter dan de rest, dat hij zelfs kan zeggen dat hij als persoon vindt dat jihadstrij- ders moeten omkomen in Syrië, maar als premier iets anders vindt. In het verleden werden poli tici voor zoiets gekielhaald." MADELEINE VAN TOORENBURG O De zelfstandige Kamerleden Johan Houwers (ex-VVD) en Roland van Vliet (ex-PVV) hebben 0 keer het woord genomen tijdens deze algemene beschouwingen. Van Vliet heeft wel tegenvoorstellen ingeleverd bij het kabinet, waar premier Rutte een enkel zinnetje aan wijdde. HALBE ZIJLSTRA MARK RUTTE door Laurens Kok en Hans van Soest Rutte: „Degenen die zich aansluiten bij die griezels, zijn totaal mataglap." Vertaling: Nederlanders die zich aansluiten bij IS zijn gek. Rutte: „We moeten ons niet bekreu nen over absolute aantallen." Vertaling: We moeten niet klagen over het aantal vluchtelingen. Rutte: Je hebt een overdrukventiel van resettlement nodig." Vertaling: Europa moet vluchtelin gen opvangen als de Syrische regio vol is. Rutte: Ja, duh!" Vertaling: SP-leider Roemer vindt dat hogere inkomens te veel geld krijgen. Rutte niet. Rutte verdeelt en heerst... ...al vijfjaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4