TINKEBELL. spiegelt Oorlogsdagboek 1944 Ze stoeiden als jonge honden •Avonturenboek vol gevleugelde elfen ZEELAND GEBOEKT 13 Domino van Hecke uit Vlissingen weet al haar hele leven dat ze schrijfster wil worden. Nu is het zo ver: Het gevaarlijke land Meredith. Zes jaar heeft ze er over gedaan. Min stens tien keer heeft ze het verhaal op nieuw geschreven. Toen ze het naar uit geverij Boekscouts stuurde kwam er meteen een enthousiaste reac tie retour. Dus, samengevat: Domino van Hecke (1991) uit Vlissingen heeft haar droom verwezenlijkt, ze is echt schrijfster. Bovendien wilde ze ook nog supergraag dierenver zorgster worden. En kijk eens aan, op de foto in De Mikke in Middelburg geven de duiven haar een sprookjesachtige uitstraling. Domino heeft een spannend el- fenverhaal geschreven. Voor kin deren, maar wat haar betreft ook voor volwassenen. Ze maakte ook zelf lekker naïeve tekeningen, waarmee ze haar boek een duide lijk eigen stempel geeft. We verplaatsen ons naar Na- nu-Naru, het land waar elfen in vrede en voorspoed met elkaar le ven. Er is een link met de men senwereld, elke elf wordt opge leid tot beschermelf, toverelf of zorgelf. De beschermelfen wor den vanaf hun zestiende gekop peld aan 'een sterveling'. Bescher men betekent dat de elf ramp spoed voorkomt. In het boek zijn de hoofdrol len weggelegd voor Yara (een meisjeself), Soep (een jongetje) en Toot (ook een jongen). Ze Ie ven in een wereld, die gestoffeerd is met krijsende kruitvatieren, fluitende paddels en slijmerige gorgols. Onze jonge vrienden spe len schopbal. Als Toot met zijn Het gevaarlijke land Meredith slecht geoliede vleugels de bal moet zoeken, wordt hij betoverd. De volgende dag is hij verdwe nen, ontvoerd. Naar een ander el fenland, Meredith, waarover ei genlijk nooit wordt gesproken. Want in Meredith heerst het kwaad sinds er een geheimzinni ge steen is opgedoken. Yara en Soep worden erheen geflitst, om hun vriend te redden. Gelukkig komen ze in dat land vol onheil de leeuw Lazerreli te gen. Hij wil hen helpen. Ze ko men akelige, valse wezens tegen, zoals de Laku-Luki's en de groen- geschubde Maliekinxen. Het goe de overwint. Knap dat de lepe vos Polar tegelijk verraad kan ple gen en toch de hele operatie redt. Domino kan trots zijn. Zee land heeft er een schrijfster bij. Als de uitgever haar de volgende keer helpt vervelende d/t-fouten te voorkomen, komt het goed. Kunstenares TINKE BELL. (kapitalen met punt) geeft het nieuw ste nummer van het Vlaams-Nederlands Cultureel Tijdschrift Ons Erfdeel kleur. Ro ze, en haar poezentas staat op de cover. Achterop staat ze ten voe ten uit, met een paardenkop (My Little Ponyin haar armen. TIN KEBELL. werd in 1979 als Katin- ka Simonse in Goes geboren. Kunsthistorica Tineke Reijn- ders wijdt in het tijdschrift een bespreking aan het fenomeen TINKEBELL. onder de titel 'Roze sprookjes en rigoureuze acties'. De kunstenares kreeg brede bekendheid met enkele spraak makende projecten: ze maakte een handtas van haar poes, liet hamsters in doorzichtige bollen rondtollen en maakte een pin-up kalender met zichzelf in de hoofdrol. Tineke Reijnders: „TINKEBELL. houdt de samenle ving voortdurend een spiegel voor en doordat ze de mensen raakt in hun gevoeligste plekken, is dat onverdraaglijk." Anje van Maanen-Brum- melkamp is de wedu we van de Middelburg se emeritus-predikant Jaap Brummelkamp. Zij is in Oosterbeek opgegroeid, als doch ter van huisarts Gerrit van Maanen, die aan het eind van de Tweede Wereldoorlog in het noodhospitaal De Tafelberg werkte. Over haar ervaringen in die septemberdagen van 1944 heeft Anje van Maanen als zeven tienjarig meisje een dagboek ge schreven. Ook vertaalde zij haar dagboek in het Engels. Nu, meer dan zeventig jaar later, brengt Uitgeverij Kontrast het dagboek uit: Noodhospitaal De Tafelberg (16,95 euro). Daarin vertelt ze over de oorlogsdagen in Ooster beek van 17 tot en met 25 septem ber 1944. Ze zegt: „Nu is de tijd rijp om mijn ervaringen met de komende generaties te delen." Mevrouw Anje van Maanen- Brummelkamp woont in Middel burg en ontving het eerste exem plaar in het Airborne Museum 'Hartenstein' Oosterbeek. ien was ik misschien. Het was de zomer dat door een storm de strandhuisjes in Zoute- lande wegspoelden. Wij hadden er een van groen met witte planken, de kleuren waar aan je de huisjes van Dingemanse herkende. Mijn vader zei luid ruchtig: nee, er gaat niets gebeu ren. Maar laat op de avond liep hij, opmerkelijk stil, het duistere duin over om de spullen in veilig heid te brengen. Dezelfde zomer bood nog meer opwinding in de vorm van Julia uit Marknesse. Met gymnastische oefeningen probeerde ze mijn aandacht te trekken. Ik durfde amper te kij ken, maar 's avonds op de boven ste verdieping van het stapelbed draaiden al mijn gedachten om haar meisjeslichaam. O, tijd van zuivere liefde. Peter van Straaten tekent en schrijft doorgaans over de vertroe belde liefde, het gedoofde gevoel. De tijd dat twee mensen, ooit he vig verliefd, elkaar slechts dulden of zelfs proberen ieder draaglijk uur van een nare kras te voorzien. Maar in de novelle Grote jongens Peter van Straaten huilen niet uit 1994 schrijft hij met zeldzame inleving over de vroege en ware liefde, met al het bijbeho rende tegelijk heerlijke en verplet terende verdriet. Het belangrijk ste hoofdstuk heet 'Vlissingen', maar daarin wordt heel Walche ren aangedaan. De hoofdpersoon heet Eric Verduyn, bijna zeven tien, de leeftijd dat je bloost zo dra het woord meisje valt. Hij heeft een vriendin, maar hij betrapt haar in de armen van een ander. Dan komt de uitnodi ging van zijn pa, gescheiden van zijn moeder, naar Vlissingen te komen. De gesprekken verlopen stroef tot Sylvia zich meldt, de vriendin van zijn vader, zevenen dertig jaar. 's Middags aan het strand bij Zoutelande wordt ze met de minuut jonger: 'Op een goed moment duwde ze Eric speels onder water en ze stoeiden als jonge honden'. De onervaren jongen raakt in de wolken, beseft nauwelijks wat hem overkomt. Zo snel mogelijk organiseert hij een weerzien. 'Ik zal je nooit ver geten', belooft hij haar. Ik geloof hem onmiddellijk. Want ook ik ben Julia nooit vergeten, haar oog verblindende radslagen op het zand voor de strandhuisjes die voorlopig nog fier overeind ston den. www.pzc.ni/zeelandgeboekt Zeeland geboekt VRIJDAG 18 SEPTEMBER 2015 Domino van Hecke is dierverzorgster bij De Mikke in Middelburg. Ze schrijft in de avonduren, foto Ruben Oreel Land Meredith zit vol gevaar door Jan van Damme le Domino van Hecke Uitgeverij Boekscout 148 pagina's Geïllustreerd 17,95 euro door Mario Molegraaf T FKIÏRUW' STRAATEN GROTE JONGENS HUII-EN NIET (1935) Grote jongens huilen niet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 45