Jongeren bekronen 'Mustang* Charlotte verdienst beste Bouw nieuw theater gaat tijdens festival volop door /t\ 12 ZEELAND Tussenstand publieksscore Kessels vindt film niet leuk êk&) Wie een boek ver filmt, moet een nieuwe manier zoeken om het zelfde te vertellen. Dat zei de Franse bestsellerauteur David Foenkinos gisteravond tijdens de Cinema Literair Lezing - feitelijk een interview door zijn uitgever Christoph Buchwald - bij Film by the Sea. Terwijl auteurs vaak op af stand worden gehouden bij verfil mingen van boeken - om ruzie te voorkomen - is Foenkinos er juist nauw betrokken. „Omdat ik geen problemen maak", verklaar de hij zelf. In twee gevallen schreef hij het scenario. La délica tesse (gisteren vertoond op het festival) regisseerde hij boven dien ook, samen met zijn broer Stéphane. „Je moet als filmmaker bereid zijn om in je eigen verhaal te snij den", stelde Foenkinos. „Ik was bereid mijzelf te 'verraden'. Het gaat om het gevoel dat je wil uit drukken. Daarom schiep ik zelfs nieuwe personages." De auteur sprak ook over zijn binnenkort te verschijnen - en in Vlissingen al verkrijgbare - ro man Charlotte, over de joodse kunstenares Charlotte Salomon. Zij groeide op in Duitsland, maar moest eind jaren dertig vluchten naar Frankrijk. Daar tekende ze haar roerige leven in honderden gouaches, een werk dat ze in 1942 voltooide. In 1943 werd ze ver moord in Auschwitz. „Ze was in staat om haar tragi sche levensverhaal en haar lijden om te zetten in iets uitzonder lijks puur en vol schoonheid. Door te tekenen kon ze overal aan ontsnappen", aldus Foenki nos. Hij zei zich niet in staat te achten zijn boek ook te verfil men. „Dat is onmogelijk. Zij ver dient een prachtige film en dus een betere regisseur dan ik." De jongerenjury had drie films ge nomineerd. Behalve Mustang wa ren dat Virgin Mountain en The High Sun. De leden gaven de voor keur aan de Turkse film Mustang van regisseur Deniz Gamze Ergü- ven, omdat deze hun 'gelijk een prikkelend maar toch ook beklem mend gevoel' gaf. „Dit komt door het aangrijpende verhaal en de es thetische beelden die werden ge bruikt in de film", aldus het ju ryrapport. Voor het eerst was aan de prijs van de jongerenjury een beeldje verbonden. Dat is gemaakt in sa menwerking met de afdeling kunst cultuur van Het Goese Ly ceum. Uiteindelijk werd er geko zen voor het ontwerp van Elise van Halsteren, waarin film en zee samenkomen. De internationale studentenjury, dit jaar voor het eerst actief op het Vlissingse filmfestival, had ook drie films genomineerd: Viaje, The Gulls en The Wednesday Child. Via je, van regisseur Paz Fabréga uit Costa Rica, werd uitgeroepen tot winnaar, omdat 'de film eigenlijk veel meer is dan een film, met veel verrassingen: een realistische film'. Vanavond is de grote Award Cere mony van het festival. Dan maakt de vakjury bekend wie de Film Literature Award heeft gewonnen. De actrices Monic Hendrickx en Genevieve Gaunt ontvangen res pectievelijk de Grand Acting Award en de Sylvia Kristel Award. Met stemformulieren peilt Film by the Sea bij alle films de me ning van het publiek (maximum score: 5). De stand wordt dagelijks in deze krant gepubliceerd. De dertig populairste films tot gister avond 20.00 uur: 1. Verlies niet de moed 4,79 2. Against a perfect sky 4,67 3. Seymour, an introduction 4,64 4. Dark horse 4,63 5. Les souvenirs 4,57 6. Sluizer speaks 4,50 7. In your arms 4,47 8. A perfect day 4,47 9. Everest 4,40 10. Die laatste zomer 4,38 11. Mustang 4,37 12. Atlantic 4,34 13. Un illustre inconnu 4,27 14. Corn Island 4,26 15. Virgin Mountain 4,26 16. The fencer 4,25 17. Still Alice 4,25 18.45 years 4,23 19. Que horas ela volta? 4,23 20. Partisan 4,22 21. Brief encounter 4,22 22. Ixcanul 4,17 23. You're ugly too 4,16 24. Life in a fishbowl 4,16 25. The Wednesday child 4,14 26. Gone girl 4,14 27. Rams 4,13 28. A royal night out 4,12 29. Mon roi 4,09 30. Dheepan 4,06 Over nog geen drie weken, op woensdag 7 oktober, moet caba retière Brigitte Kaandorp de zaal inwijden. Wie er nu rond loopt, kan zich bijna niet voor stellen dat dat zo zal zijn. Maar, verzekeren theatermanager Cin dy Willemsen en bioscoopmana ger Sander Verdonk, alles is op tijd af. „We gaan het redden. Op 6 oktober is alles klaar." De steigers in de imposante ruimte worden momenteel weg gehaald en de contouren van wat een van de modernste film en theaterzalen wordt, zijn al zichtbaar. Het verzinkbare po dium is geïnstalleerd en de maar liefst 64 speakers van het hoogwaardige Dolby Atmos-ge- luidssysteem hangen en worden binnenkort ingeregeld door Dol by zelf. Volgende week vrijdag worden de 700 stoelen geplaatst en weldra zal ook het filmdoek - met 10 bij 24 meter het grootste van Nederland - hangen. Al komend seizoen zijn er tientallen voorstellingen en con certen in de nieuwe zaal, waar onder op zaterdag 10 oktober de Amerikaanse zangeres Dionne Warwick. De belangstelling voor het nieuwe theater is goed, zegt Wil lemsen, afgaand op de kaartver koop. „Vooral de grote namen lo pen erg goed, maar juist de wat kleinere voorstellingen kunnen zeker nog wat meer aandacht ge bruiken." „Hij vindt het echt niet leuk", zei schrijver Frans Thomése gisteren bij Film by the Sea over J. Kessels en alle aan dacht voor de gelijknamige film van Erik de Bruyn. De film, die volgende week het festival van Utrecht opent, is gebaseerd op Thoméses boek Kessels: The Novel, over zijn vriend en journalist Jos Kes sels. Thomése zei zijn vriend in een lastig parket te hebben gebracht. „Hij heeft op zich niet zo'n moeite met het boek of de film, maar wel met alle publiciteit. Voor mij is publici teit welkom, maar hij heeft er alleen maar last van." Saskia Noort laat plot los De succesvolle thrillerschrijf ster Saskia Noort gooit het over een andere boeg. Ze werkt nu aan een boek over een verlaten vrouw, een Be kende Nederlander zelfs, en beschrijft daarin haar een zaamheid. „Ik ben nu op de helft en het is voor mij heel spannend", zei zij gisteren tij dens de Literaire Salon van Film by the Sea. „Ik weet nog niet eens of het wel een thril ler wordt. Voor het eerst heb ik het plot helemaal losgela ten en dat werkt heel fijn." Album Romi Cage gepresenteerd Met de première van de docu mentaire Onderweg heeft het Zeeuwse muziekduo Romi Cage gisteravond bij Film by the Sea zijn debuutalbum All things we never say gepresen teerd. In de film volgen Eli Verhage en Etienne Manu- huwa de voorbereiding en tot standkoming van het album, dat in Los Angeles is opgeno men onder leiding van de be faamde producer Joe Chicca- relli. Romi Cage - Romy en Michael Coomans - verzorgde gisteravond ook met comple te band een optreden in de foyer van CineCity. An De Cruyter wint scenarioprijs An De Gruyter heeft gisteren de ANV-Visser Neerlandia- prijs voor beste scenario ge wonnen. De uitslag werd 's middags bekendgemaakt bij Film by the Sea. De Gruyter won de prijs met het scenario Magique Mécani- que, over een goochelaar die weigert zijn comateuze doch ter los te laten en een levende marionet van haar maakt. De andere genomineerden waren Lies Van Grieken, Paul Go- vaerts en Jan Van Dyck. David Foenkinos: „Je moet als filmmaker bereid zijn om in je eigen verhaal te snijden." foto Lex de Meester door Rolf Bosboom VLISSINGEN. De film Mustang heeft bij Film by the Sea de prijs van de jongerenjury gewonnen. De inter nationale studentenjury koos voor Viaje. De beide jury's maakten de winnaars gisteravond bekend. door Rolf Bosboom VLISSINGEN. Wie tijdens Film by the Sea in zaal 1 zit, zal af en toe eens een boor of andere bouwge- luiden horen. Niet zo verwonder lijk, want luttele meters verder op wordt keihard en vrijwel conti nu gewerkt om CCXL - de nieu we theater- en bioscoopzaal van CineCity - op tijd af te krijgen. Sander Verdonk en Cindy Willemsen in CCXL. „We gaan het redden. Op 6 oktober is alles klaar." foto Lex de Meester VLISSINGEN VLISSINGEN VLISSINGEN VLISSINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 44