Parallellen tussen Frans en Reynaert telen met zwembad, sportcomplex of schouwburg ZEELAND 11 vens het wilde overnemen." De onderhandelingen met Lievens zijn hard, is ook de erva ring van Simons. De gemeente krijgt meermalen te horen dat de deal zakelijk is 'uitgeknepen', dat het echt niet goedkoper kan. „Ja, die zin ken ik van hem", lacht de voormalige Sluise wet houder Wille. „Later bleek er al tijd ruimte te zijn." Daar is ook de gemeente Goes achter. Die heeft eerder dit jaar besloten verder te gaan met Lievens voor de exploitatie van De Mythe, maar wil wel nadere afspraken maken over de tegen prestatie voor de subsidie. En Middelburg? Dat heeft klaarblijkelijk goed geluisterd naar collega-bestuurders en ge leerd van hun ervaringen. Lie vens noemde cultuurwethouder Saskia Szarafinski al eens 'een harde onderhandelaar'. „Zijn re putatie kennen we", stelt Sim ons. „Daarom duren de onder handelingen nu ook al zo lang." Redder Het is heel verstandig om zorg vuldig te werk te gaan, bena drukken Van Schaik en Wille. Gemeenten die in Lievens al leen de redder zien, en te wei nig letten op de zakenman, snij den zichzelf in de vingers. „Maar daar moet je dan achteraf ook niet moeilijk over doen", vindt Wille. „Contract is con tract. Lievens doet nooit iets in strijd met het contract. Dus dan had je zelf maar beter moeten opletten." En per saldo is het toch maar goed dat Frans Lievens zich is gaan bemoeien met gemeentelij ke voorzieningen, is het eenslui dende oordeel van Wille, Van Schaik en Simons. Wille: „Zonder hem was het zwembad in IJzendijke eerder dichtgegaan en was er nu niet een sportcomplex met zwem bad geweest in Oostburg." Van Schaik: „Als je het als ge meente zelf niet meer redt, heb je aan hem een heel stabiele ex ploitant. Als de zakelijke af spraak goed is, hoor je hem er niet meer over." Simons: „Lievens is een za kenman pur sang, maar hij kijkt niet alleen naar geld. Hij is ook enorm betrokken bij cultuur en bij onze schouwburg. Dat is te gelijkertijd zijn enige fout ge weest: hij heeft gezegd dat hij niet uit de schouwburg weg wil de. Daar heb ik gebruik van ge maakt." Frans Lievens is de bedenker en oprichter van het themapark Rey- naertland in Hulst. Op de website staat het pro fiel van Reynaert de Vos. Reynaert is een sluwe, zelf verzekerde, gewetenloze en vindingrijke vos. Hij haalt gemene streken uit en komt steeds weer op listige ideeën om zijn straf te ontlopen. Hij kan zijn tegenstanders in de val lokken door in te spelen op hun hebzucht, gul zigheid en wraakzucht. On danks zijn gemene streken heeft hij de sympathie van de lezer. Hij staat buiten en boven alle standen, hij is de 'outcast' die zich wreekt op de hypocriete maatschappij. Lijkt Frans Lievens zelf eigenlijk wel wat op Rey naert de Vos? „Ja, maar hij is zeker niet geweten loos", reageert Co van Schaik. „Met 'geweten loos' ben ik het absoluut niet eens", zegt ook Leen Wille. Sluw, zelfverzekerd en vindingrijk passen wel bij de IJzendijkse zaken man. En hij haalt welis waar geen gemene stre ken uit, op listige ideeën is hij wel te betrappen, erkennen de ex-wethou ders. En daar hebben ze geen moeite mee. Van Schaik: „Hij móet hard en zakelijk zijn, an ders houdt hij het niet vol." De gulzigheid die de te genstanders van Reynaert kenmerkt, kan vergelijkbaar zijn met de opluchting waarmee ge meenten de reddings boei van Lievens grij pen, beaamt Wille. „Ge meenten zijn in algeme ne zin niet stevig ge noeg bewapend om goe de contracten aan te gaan met slimme zaken lieden." En die 'outcast' die bui ten en boven alle stan den staat? „Welnee", lacht Chris Simons. „Om de kosten in de hand te houden, is hij niet te be roerd zelf achter de bar te staan. Die inzet en be trokkenheid typeren Frans Lievens." 'We kennen de reputatie van Lievens. Daarom duren de onderhandelingen nu ook al zo lang* 'Frans Lievens is een zakenman met visie. Wat hij destijds deed, was publiek-private samenwerking avant la lettre' 'Ik ben een jaar bezig geweest om het contract juridisch goed te krijgen. Er zaten open einden in' VRIJDAG 18 SEPTEMBER 2015 zakenman de grenzen op' Volgens de Middelburgse wethouder Chris Simons is Frans Lievens (foto) een zakenman pur sang, maar kijkt hij niet alleen naar geld. „Hij is ook enorm betrokken bij cultuur en bij onze schouwburg." foto Ronald den Dekker door Maurits Sep Chris Simons, wethouder Middelburg Leen Wille, oud-wethouder Sluis Co van Schaik, oud-wethouder Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 43