G. van üfeoven PZo COLOFON IJzendijkenaar is partner voor gemeenten die wors Gecombineerde controle 10 ZEELAND Frans Lievens is de redder in nood. Maar wie te weinig let op de zakenman, snijdt zichzelf in de vingers. „Contract is contract." Uw keuken en badkamer specialist! STEEKPROEF BIJ TUNNEL foto Theo Giele 088-0139910. T: 088-0139995 T: 0118- 434021 ij is de redder van gemeenten in nood - maar niet uit goeder tierenheid. Hij is de listige zaken man die de grenzen van contrac ten opzoekt - maar ook niet te be roerd is zelf achter de bar te staan om de bedrijfskosten te drukken. Frans Lievens, ondernemer uit IJzendijke, sluit later dit jaar dan eindelijk dat vurig gewenste con tract voor de exploitatie van de schouwburg in Middelburg. De handen zijn al geschud, de hand tekeningen volgen zodra de juri dische details zijn uitgewerkt. Het wordt zijn laatste kunstje. Hierna kan hij - zij het jaren later dan gehoopt en verwacht - met een gerust hart zijn zorgvuldig opgebouwde zakenimperium overdragen aan zijn kinderen. Zijn 'kunstje' laat zich niet moeilijk omschrijven. Waar een gemeente worstelt met publieke voorzieningen - lees: zwembad, sportcomplex, schouwburg - reikt hij de helpende hand. Die vervolgens dankbaar wordt gegre- 'Zijn naam kwam al snel boven water. Via contacten gaf hij ook blijk van zijn belangstelling' pen door wethouders en gemeen teraden die hun inwoners kie zers te vriend willen houden. De eerste keer doet hij dat in IJzendijke, waar hij op 13 januari 1952 is geboren. De gemeente krijgt de exploitatie van het zwembad niet rond en sluiting dreigt. Lievens zegt dat hij dat kan voorkomen, in ruil voor sub sidie van de gemeente voor be heer en onderhoud. „Frans Lievens is een zaken man met visie. Wat hij destijds deed, was publiek-private samen werking avant la lettre", zegt Leen Wille, oud-wethouder voor de PvdA in de gemeente Sluis. „Natuurlijk, een groot deel van zijn vaste kosten worden gesubsi dieerd met overheidsgeld. Maar het gaat twee kanten op: de winst is voor Lievens, maar het verlies ook. En voor de gemeente is het altijd goedkoper dan wan neer die het in eigen hand houdt. Zo presenteert Lievens het ook en de gemeente vindt dat prima. Politici willen nooit de bevolking tegen zich in het harnas jagen. De meesten pakken dit anker dus." Zo ook Hulst. Daar incorpo reert Lievens het zwembad in zijn themapark Reynaertland, over de fabel van Reynaert de Vos. De gemeente betaalt hem geld om het zwembad open te houden, de Hulstenaren kunnen blijven zwemmen, Lievens ver dient geld aan een publieke voor ziening. De succesformule blijft niet onopgemerkt in Sas van Gent (zwembad) en Terneuzen (sport park, zwembad en schouwburg). Als Terneuzen een uitbater zoekt voor het nieuwe Scheldetheater is Lievens de meest logische kan didaat. „Zijn naam kwam al snel boven water. Via contacten gaf hij ook blijk van zijn belangstel ling", herinnert oud-wethouder voor de PvdA Co van Schaik zich. Vlot gaat het dus wel, het op bouwen van zijn imperium; vlek keloos niet. Vaak ontstaan na ver loop van tijd onduidelijkheden en/of discussies over de inhoud van het contract. De gemeente raad van Hulst wil van de 'eeu wigdurende subsidie' af. In IJzen dijke komt de bevolking in op stand wanneer Lievens besluit het zwembad te sluiten omdat een noodzakelijke renovatie veel te duur is. Wille staat als wethou der tegenover Lievens voor de rechter over de inhoud van het contract. Stroef En het nu in theaterland zo ge roemde 'Terneuzense model' komt ook pas na een 'reparatie' door de gemeente tot stand, zegt Van Schaik. „In het begin verliep de samenwerking stroef. Het be gon met touwtrekken over de programmering. Na twee jaar re zen vragen: wie betaalt de belas ting, hoe zit het met het perso neel en de huur? Ik ben een jaar bezig geweest om het contract ju ridisch goed te krijgen. Er zaten open einden in voor beide par tijen. Het lastige met cultuur is, dat niet alles hard en meet baar te maken is. Een gemeente wil een redelijke overheid zijn 'Ik vind het ook leuk dat hij' zijn vleugels heeft uitgeslagen naar Middelburg en Goes' en Lievens zoekt als zakenman altijd de grenzen op. Gaat het bijvoorbeeld over een zwem bad, dan staat in het contract niks over openingstijden of de temperatuur van het water." Nu is het Terneuzense thea tercontract bestendig en vormt Lievens een stabiele factor, stelt Van Schaik tevreden vast. „Ik vind het ook leuk dat hij zijn vleugels heeft uitgeslagen naar Middelburg en Goes." Voor Zeeuws-Vlamingen be staan weinig grotere genoegens dan door overkanters om hulp gevraagd te worden. Middelburg en in haar kiel zog Goes zien in Lievens de ide ale partner om de schouwburg en De Mythe uit te baten, zon der dat de gemeenten er jaar lijks tonnen aan euro's op toe moeten leggen. Bovendien is vooral Middelburg na het dra ma met de bouwput toe aan rust rond het theaterdossier. Lievens grijpt deze buiten kans graag aan. Met de drie gro te theaters in zijn hand kan hij de voorstellingen verdelen over de drie steden en overal volle zalen trekken. Zakelijk gezien is het voor Lievens een buiten kans; en politiek gezien is het voor Middelburg een redding. „Voor de exploitatie van de schouwburg was het echt een handreiking die we kregen. We verloren twee ton per jaar, bo venop de subsidie van 7,5 ton", schetst wethouder Chris Sim ons (VVD). De schouwburg bezorgde Middelburg al jaren hoofdpijn. „We zaten met de handen in het haar. De stichting die de schouwburg uitbaatte, kon het financieel niet en de gemeente had geen geld meer. Dus ja, het was wel een opluchting dat Lie- ELLEWOUTSDIJK. Politie, douane en Belastingdienst hebben gisteren steeksproefsgewijs voertuigen gecontroleerd die vanuit de Westerschelde- tunnel in de richting van het Tolplein reden. Vooral personenbusjes en vrachtauto's werden aan de kant gezet. Op het Tol plein werden de voertuigen en bestuurders gecontroleerd. De douane was aanwezig met onder meer een mobiel laboratorium. Krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel onze bezorgservi- ce: 088 0561510, of meld het op: www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Vragen? Bel: 088-0139910 Uitgever Erik van Gruijthuijsen Sales manager Kees van Zalinge Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden O Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Hoofdredactie Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Centrale redactie Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118- 43 4000 T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl www.pzc.nl Redactie Walcheren. Bevelanden en Schouwen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen E-mail: walcheren@pzc.nl; bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl 'Lievens zoekt al< door Maurits Sep H Co van Schaik Co van Schaik 800 m2 pure inspiratie! TOTAAL INSTALLATEUR ALLES IN ÉÉN HAND www.vanbovenkeukens.nl KEUKENS SANITAIR BADKAMERS BADMEUBELS TEGELS STOOMCABINES SAUNA VERWARMING BOUWBEDRIJF ELECTRO INSTALLATIEBEDRIJF Tramstraat 1-3 (centrum), Koudekerke, Tel. 0118-551681 's avonds afspraak mogelijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 42