Been verloren Ook Zeeland praat verder over afleveringen Tegenlicht Eerste Meet Up Whisky s sea ZEELAND 9 durft u het aan? p de donkere avonden van het begin van het einde van de oor log las mijn moeder sprook jes voor; verhalen over een meisje dat in een kachel in het bos woonde, over een man die in een braamstruik moest dansen, over een paardenhoofd dat aan een muur was getimmerd en toch kon praten. Mooi en spannend vond ik het ver haal Hoe ze met hun zessen door de wereld kwamen. Het ging over mannen die van alles konden. De een kon met één neusgat zo hard blazen dat windmolens hard gingen draaien of dat een heel soldatenleger de lucht in ging. Een ander had ooit in de oorlog één been verloren, maar geluk kig had hij nog een been dat hij kon aangespen. Als hij dat gedaan had, kon hij het hardste lopen van de he le wereld. Half september begon het erg onrustig te worden in ons dorp. Duitse troepen trokken weg, namen paar den en karren bij mensen weg, zelfs kippen namen ze mee. Mijn moeder verborg haar fiets onder takkenbos sen. Veel troepen trokken weg, maar er kwamen ook nieuwe aan. Ze sliepen bij mensen in het dorp en ver zamelden zich in een park. Er gingen geruchten dat de 'Tommies' al bij een kanaal waren en er klonken schiet- geluiden. Tanks waren in aantocht. Mensen in het dorp maakten schuilkelders of sliepen in de kelder van hun huis. Het dorp werd steeds opnieuw beschoten. Op een vroege ochtend werd een bakkerij getrof fen. Een van de bakkers was dood, zo vertelde men, en de bakkersknecht had zijn been verloren. Ik wist niet wat ik me daarbij moest voorstellen. Ik dacht aan het sprookje. Misschien kreeg die knecht ook wel zo'n been dat je vast kon gespen, dacht ik, waarmee hij dan heel hard kon ren nen. Tegenlicht brengt wekelijks docu mentaires over actuele, vaak inter nationale maatschappelijke vraag stukken. Het programma wil aan zetten tot verdere discussie met publiek en betrokkenen. Dat ge beurt wekelijks in Amsterdam, maar naast deze landelijke Meet Up komen er steeds meer regiona le en zelfs lokale varianten. Zeeland ontbrak nog, maar de ZB (voorheen Zeeuwse Biblio theek) gaat in die leemte voor zien. Dat doet zij samen met Stich ting Switch, Zeeuwse Milieufede ratie en University College Roose velt. „We zijn erg enthousiast hier over", zegt Dick van den Bout, hoofd van het Programmabureau 'Het mag geen Middel burgs iets worden. Daarom kiezen we steeds andere locaties' van de ZB. „Tegenlicht en de Meet Ups zijn landelijk echt een begrip aan het worden. Voor ons is het een soort bijzonder vervolg op de Kenniscafés, maar dan met de structuur van Tegenlicht." De opzet is dat wordt doorge praat over de uitzending van zon dagavond. Daarbij worden frag menten uit de aflevering ver toond, er komen deskundigen aan het woord en bezoekers kunnen volop deelnemen aan de discussie. Ron Lubbersen en Myrthe Jansen fungeren afwisselend als gespreks leiders. „Het is gratis toegankelijk en heel laagdrempelig", benadrukt Van den Bout. „We proberen een aangename setting te creëren. Het mag geen vergaderopstelling wor den. We gaan ook niet onze rela ties uitnodigen, maar benaderen vooral mensen die met het thema van de avond bezig zijn. En verder is iedereen welkom." De bijeenkomsten hebben de naam Tegenlicht Meet Up ZLD meegekregen. Met de toevoeging 'ZLD' willen de initiatiefnemers vooral aangeven dat het om een provinciale aangelegenheid gaat. Van den Bout: „Het mag geen Mid delburgs iets worden. Daarom kie zen we steeds andere locaties, die passen bij het thema. In novem ber gaat het bijvoorbeeld over duurzame energie. Dan willen we naar Bio Base in Terneuzen." De eerste VPRO Tegen licht Meet Up ZLD van dinsdag 22 september, gaat over de opwarming van de aarde. Dat is voor al naar aanleiding van de uitspraak van de rechter dat de Nederlandse Staat meer en effectievere kli maatacties moet onder nemen. Te gast zijn Martine van den Heuvel (zeebiologe bij Imares, recent deelne mer aan de wetenschap pelijke expeditie naar Spitsbergen), Patrick Harting (projectmana ger bij ontwikkelaar Marsaki) en Simon Bras ser (senior adviseur wa- ter(veiligheid) bij Rijks waterstaat Zeeland en te vens betrokken bij het landelijk Deltaprogram ma). De bijeenkomst wordt gehouden in de ZB (vroe gere Zeeuwse Biblio theek) aan de Kousteen- sedijk in Middelburg en begint om 19.30 uur. De volgende Zeeuwse Tegenlicht Meet Ups zijn op de dinsdagen 13 okto ber, 24 november en 15 december. Whisky by the Sea Diner: vrijdag 25 september VJ VRIJDAG 18 SEPTEMBER 2015 door Rolf Bosboom MIDDELBURG. Zeeland krijgt zijn ei gen VPRO Tegenlicht Meet Up. De ze - vooralsnog maandelijkse - bij eenkomsten zijn bedoeld om ver der te praten over de jongste uit zending van het televisieprogram ma. De eerste Meet Up is dinsdag 22 september in Middelburg. Dick van den Bout, ZB Op vrijdagavond vóór de grootste whiskyproeverij van Zuidwest-Nederland, Whisky by the Sea, dat dit jaar voor de negende keer plaatsvindt in het Ar senaaltheater te Vlissingen, wordt ook dit jaar een fantastisch whiskydiner gehouden. 'Whisky is toch sterkedrank, dat drink je toch niet bij het eten?' 'Whisky drink je genietend in je luie stoel of in een rustige maar goed gesorteerde bar,' is de mening van bijna iedereen. In pata negra gewikkelde lichtgerookte gamba's, geserveerd met gekruide tomatencoulis - Bunnahabhain 12 years old - Kleine profiterolles gevuld met gerookte zalm en dille met rucolaslaatje - Highlandpark 12 years old - Gebonden soep van knolselderie met geroosterde stukjes hazelnoot -Talisker 10 years old- Confit de Canard, in ganzenvet gegaard eendenboutje, geserveerd met groene linzen - Glenrothes Select Reserve - Gebakken kabeljauwhaasje met peterseliewortel en citroengras - Glenfiddich reseve 15 years old - Stoverij van hert met gekaramelliseerde uitjes en aardappelkroketten Makers Mark 45% Dessert van rood fruit met hangop van Zeeuwse yoghurt en sorbet van vlierbessen - Dalwinnie 15 years old - Reserveren is noodzakelijk. Aanvang diner 19.00 uur. Prijs 79,50 per couvert. Reserveren: info@arsenaaltheater.nl, tel.: 0118-430 303. Informatie over de Whisky by the Sea proeverij en de kaartverkoop vindt u op www.whiskybythesea.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 41