Drie huizen op plek afgebrand Chinees restaurant Walcherse zorgaanbieders delen kennis met kantoor Porthos WALCHEREN 7 EOD laat oude anti-tankmijn ontploffen in wei Porthos ontmoet grote en kleine aanbieders van de zorg tijdens een informele markt in Domburg. De middelbare school afmaken lukte niet, zegt Dominique Beije (19) uit Goes. „Maar dit vind ik geweldig", zegt hij met een glim lach terwijl hij als leerlingsmid aan het werk is voor het gemeente huis in Domburg. Het bewerken van ijzer zou wel eens zijn toe komst kunnen zijn, zo geeft hij aan, terwijl hij samenwerkt met zijn college Herico Bolle. Ze zijn in de leer bij Iezersterk, een metaalbedrijf uit Goes waar jongeren met leer- en opvoedings moeilijkheden worden begeleid. Eigenaar Willem Sterk is met zijn Trots vertelt Willem Sterk over een jongen die bij hem in de leer was, 'zwaar autistisch'. „Hij rijdt nu internationaal." jongens naar Domburg gekomen om te laten zien hoe hij werkt. Daar is donderdag de ontmoe tingsplaats voor een vijftigtal gro te en kleine aanbieders van zorg en ondersteuning en medewer kers van het Walcherse zorgbu- reau Porthos. Die medewerkers kunnen zo kennismaken met ver schillende organisaties, in de hoop dat zij daarna cliënten en zorgaanbieders kunnen koppelen. Sterk begeleidt jongens die het op school niet gered hebben, omdat ze geen studiebollen zijn of ge dragsproblemen hebben. „Ze wor den knettergek van theoretisch on derwijs. Ook zijn er die geen en kel vertrouwen hebben. Ik laat ze gewoon dingen doen met hun handen, met metaal. Zo leren in hun eigen tempo smeden en las sen. Dat gebeurt bijna spelender wijs. Met de vaardigheden die bij mij leren, kunnen ze ook in het be drijfsleven terecht." Trots vertelt hij over een leerling, die 'zwaar au tistisch' is. „Hij rijdt nu internatio naal, met vrachtwagens met een gevaarlijke lading." Marry Verhage (56) runt samen met haar man de zorgboerderij Buyskerke in Zoutelande. Wekelijks helpen zo'n zestig cliënten mee op hun varkensfokkerij. „Ze leren samenwerken en het werk is goed voor hun zelfwaardering", aldus Verhage. „Iedereen mag bij ons zichzelf zijn." De cliënten werken in de stal, in de tuin of de kas, verzorgen de ve le dieren en helpen mee in het huishouden. „Ze koken en bakken zelf." Haar cliënten komen tot uit Ouddorp en Tholen. De meesten komen uit een gereformeerd gezin. „Niet-gelovigen zijn ook welkom maar moeten wel in de groep pas sen en respect hebben voor de anderen." Jaap Flohil (61) uit Middelburg is actief bij Travalje Subiet. Dat bedrijfje, dat gevestigd is aan de rand van Koudekerke, is gespeciali seerd in het geven van arbeidstraining, dagbe steding en en individuele begeleiding. Hij werkt met mensen die een licht verstandelijke handicap hebben of een lichte stoornis. Enkele mensen die hij begeleidde, werken nu in het groenonderhoud, als flensmonteur en als lood gieter. Ook begeleidt hij mensen die het niet lukt hun school af te maken. Veel van hen ha ken af omdat ze gepest worden. „Het zijn de zwakkere leerlingen op de scholen." Zijn be drijf heeft momenteel 37 cliënten. Janine Roschar (39) uit Middelburg is ortho pedagoog bij Kiek, een bureau voor kinder en jeugdpsychologie met vestigingen in Goes, Middelburg en Zierikzee, 'en binnenkort ook Terneuzen'. Ze behandelt jongeren die kampen met psychische klachten zoals angst, depressies en trauma's, 'of als het vastloopt in de ontwikkeling'. Het sterke punt van Kiek is, zo zegt ze zelf, dat het in staat is binnen twee weken na het eerst consult met een behandel plan te komen. Ze merkt dat vanuit Porthos er nog niet veel naar Kiek wordt doorverwezen. „Daarom zijn we hier." Wel al veel door huisart sen. Haar werk noemt ze 'boeiend'. De gemeenteraad nam kort voor de zomer een motie van PvdA, CDA en SGP aan om samen met bewoners een plan te bedenken voor die beladen plek. Het be wuste restaurant brandde acht jaar geleden af en daar kwamen toen vier jonge kinderen bij om het leven. Na de sloop van de res ten van het restaurant gebeurde er niets meer met het perceel zo dat het nu overwoekerd is met onkruid. Vanuit de bewoners kwam het idee daar een ontmoe tingsplek te maken met een speeltoestel. Daarna ontstond bij de eige naar van die locatie het plan om er zes appartementen te bou wen. Maar dat plan haalde het niet wegens te weinig belangstel ling. Met de motie in de hand stap te wethouder Arjan Beekman on langs naar de eigenaar van het be wuste perceel. Daar kreeg hij te horen dat er momenteel volop wordt gewerkt aan een nieuw plan daar drie woningen te bou wen. Met de daadwerkelijke bouw wil de eigenaar februari volgend jaar beginnen. En als de wonin gen klaar zijn, wil hij ze verko pen of verhuren. Fatsoenlijk De wethouder heeft met de eige naar afgesproken dat het onkruid snel wordt weggehaald zodat het terrein aan de Noordstraat er weer fatsoenlijk bij komt te lig gen. Eind dit jaar laat de eigenaar de gemeente weten hoe het gaat met zijn plannen voor de bouw van de woningen. VLISSINGEN. De Explosieven Op- sporings Dienst maakte gisteren om 15.15 uur een anti-tankmijn on schadelijk in een weiland aan de Van Woelderenlaan aan de rand van het duingebied. De ontplof fing bleef beperkt, omdat de mijn geen lading had, meldt beleidsme dewerker veiligheid Marcel Schouw van de gemeente Vlissin- gen. De mijn lag op terrein waar nieuwe natuur wordt aangelegd. VRIJDAG 18 SEPTEMBER 2015 Te koop: grote en kleine zorg door Emile Calon Marry Verhage Jaap Flohil Janine Roschar door Emile Calon ARNEMUIDEN Op de plek in Arne- muiden waar tot acht jaar geleden een Chinees restaurant stond, ko men drie woningen. Althans, de ei genaar van de grond aan de Noord straat heeft de gemeente laten we ten dat hij momenteel plannen uit werkt om daar drie energieneutra- Ie huizen te bouwen. Hij wil nog voor het einde van het jaar de bouwvergunning aanvragen. Henrico Bolle, Dominique Beije en hun leermeester Willem Sterk geven een demonstratie van hun werk en werkwijze, foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 39