Hulst wil van Hedwige 'iets bliksems moois' maken Bedenk een nieuwe naam voor de sluis Drie Zeeuws-Vlaamse colleges komen met gezamenlijk plan ZEELAND 5 Sociale werkvoorziening krijgt een breder takenpakket, OR-voorzitter is blij met inzet van gemeenten. IA AUTOMOTWI TERNEUZEN. Sociale werkvoorzie ning Dethon wordt omgevormd tot een sociaal werkbedrijf met een breder takenpakket om men sen aan werk te helpen. De wet houders van de drie Zeeuws- Vlaamse gemeenten in het dage lijks bestuur van Dethon zijn het daar in principe over eens. Wethouder Cees Liefting van Terneuzen, ook voorzitter van het Dethon-bestuur, is blij dat het ge lukt is de Zeeuws-Vlaamse ge meenten op één lijn te krijgen. In de loop van dit jaar zag het daar niet naar uit. Terneuzen was er veel aangelegen om Dethon over eind te houden. Hulst en Sluis hadden daar vanwege de finan ciële risico's moeite mee. Dat er met Dethon iets moet ge beuren, was voor alle partijen zon neklaar. Sociale werkvoorzienin gen krijgen geen nieuwe mede werkers meer, sinds de Participa tiewet 1 januari dit jaar is inge gaan. Mensen met een arbeidsbe- perking moeten volgens de nieu we wetgeving zoveel mogelijk aan de slag in het gewone bedrijfsle ven en niet meer - afgezonderd - in sociale werkvoorzieningen als Dethon. De Zeeuws-Vlaamse gemeen ten hadden ervoor kunnen kiezen Dethon dan maar op te heffen en alleen 'beschut werk' te gaan aan bieden voor de mensen die zeker niet in het bedrijfsleven aan de slag kunnen. Zij maken een ande re keuze: Dethon 'omtoveren' in een sociaal werkbedrijf. Een aan tal mensen met een arbeidshandi cap kan er aan de slag blijven. Dethon gaat ook nog nadrukkelij ker mensen met een (flinke) ach terstand op de arbeidsmarkt hel pen te reïntegreren. En Dethon 'We hebben nog even tijd, Dethon kan in de huidige vorm nog vier, vijfjaar vooruit' gaat mensen met een arbeidshan dicap detacheren in het bedrijfsle ven en begeleiden. De plannen staan nu in de stei gers en moeten eind dit jaar uitge werkt zijn. Wethouder Adri Totté van Hulst vindt het geruststellend dat voor de uitvoering nog genoeg tijd is. Dethon heeft vorig jaar een positief resultaat geboekt en kan, aldus Totté, 'nog vier, vijf jaar draaien onder de huidige omstan digheden'. Voorzitter Bram Bas ting van de Ondernemingsraad van Dethon is tevreden over de in zet van de gemeenten. „Dit kan een einde maken aan een lange tijd van onzekerheid." Niet langer de omstreden polder, die - tegen de zin van veel Zeeuw en - aan de Schelde wordt terugge geven, maar een deel van Groot-Saeftinge, het grootste grensoverschrijdende brakwater gebied van Europa. Een uniek na tuurgebied dat overstromingen helpt voorkomen én voor econo mische bedrijvigheid zorgt door de vele recreanten die er op af zul len komen. Ook burgemeester Jan-Frans Mulder, die namens Hulst lang ageerde tegen het on der water zetten van goede land bouwgrond, wilde het verleden achter zich laten en 'vooruit kij ken'. Samen met allerlei instellin gen aan beide kanten van de grens wil Hulst 'er iets bliksems moois van maken'. „Een prachtig getijdengebied waar de kleinkin deren van onze kleinkinderen ook nog van kunnen genieten." Rondom de nieuwe Hedwige- Prosperpolder (465 hectare groot) komt een dijk te liggen. Tussen Het Verdronken Land van Saeftinge en de nieuwe slikken en schorren wordt de komende vier jaar een Deltaveilige dijk ge legd, die als 'belevingsas' moet fungeren. Vanaf die dijk hebben wandelaars en fietsers een uit zicht over het eeuwenoude Saef tinge en het in ere herstelde (vóór 1400 en van eind zestiende tot de negentiende eeuw lagen er ook schorren en slikken) Hedwige- Prospergebied. In en om het Infopunt kunnen mensen zich al voorstellen hoe het gebied er over vier jaar uitziet. In 2019 moet het Scheldewater de Hedwige- en Prosperpolder weer in en uit stromen. OPEN DAG INFOPUNT HEDWIGE-PROSPERPOLDER De Deurganckdoksluis is 68 me ter breed en 500 meter lang. De bodem van de sluis komt op -17,80 meter te leggen. Komende zondag is het Vlaamse Haven dag. Tijdens die havendag wor den diverse activiteiten georgani seerd, niet alleen in Antwerpen, maar ook in Gent, Oostende en Zeebrugge. In de haven van Ant werpen kan, naast andere vaar tuigen, het schip Zeeschelde be zocht worden, het legt onder meer boeien in de Schelde. Kijk op: www.vlaamsehavendag.be Meer nieuws zie: www.pzc.nl TEMA VRIJDAG 18 SEPTEMBER 2015 Nieuwe toekomst voor Dethon door Harmen van der Werf Adri Totté, wethouder Hulst Het Infopunt Hedwige-Prosperpolder laat bezoekers zien hoe het natuurgebied er uit komt te zien. Niet alleen vogels en planten profiteren van de brakke natuur, foto Camile Schelstraete door René Hoonhorst OUDE DOEL. „ledereen in Neder land en België kent de Hedwigepol- der", zei Carla Schönknecht gister middag blijmoedig bij de opening van het 'Hedwige-Prosper Infopunt' op de nieuwe dijk bij Oude Doel. De gedeputeerde wilde er mee aan geven dat de naam Hedwigepolder de komende jaren een andere, pret tiger klank moet krijgen. Het Infopunt Hedwige-Prosperpol der houdt zaterdag open dag. Van 12.00 tot 17.00 uur kunnen belangstellenden aan Zoetenberm 6A bij Oude Doel terecht. De traptreden naar het Infopunt op de nieuwe dijk tonen de tijdlijn van de historie van het gebied. In de langgerekte keet krijgen be- zoekers een indruk van het natuur gebied, door panoramische wand schilderingen en een animatiefilm pje dat ook op YouTube is te zien. Buiten op de dijk is de weidsheid van het gebied, nog zonder zout water, al te ervaren. Alle informatie is te vinden op www.hedwigeprosper.be ANTWERPEN. Wie weet een nieu we naam voor de Deurganckdok- sluis in Antwerpen? Het Vlaams Gewest en het Gemeentelijk Ha venbedrijf gaan namelijk op zoek naar een nieuwe naam voor de grootste sluis ter wereld. Het pu bliek mag suggesties doen. Kanaalweg 83 4401 PEVLAKE Tel: 0113 381662 info@pekaar.com www.pekaar.com pSKaar bestratingsmaterialen bv Gebakken klinkers, natuursteen, betonklinkers, tegels, grind split, schelpen zand, tuinverlichting Universeel Autobedrijf AAB specialist Zeeland automotive ERSDDNLIJK Ampèrewee 5B www.tema-autdmdtive.nl Middelburg 1 1 8 6 1 1 622 iRMtiiHiroffiim B EimmiHBfAmiisi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 37