Uiterlijk Piet staat ter discussie Les van vroeger: praat tijdig over vluchtelingen discussie rond knecht van Sinterklaas wel komen ZEELAND 3 sorry voor het woord, een beetje debiel gaan doen. Ze moesten oor ringen gaan dragen, de lippen wer den dik aangezet. Dat heeft wel een stuk wrevel gegeven, die mis schien ook naar hier aan het over waaien is." Bas Heyninck en Anna Jovita Smet lopen met hun schoolkame raden door de Stationsstraat. De winkelstraat waar op 12 november het Huis van de Sint weer open gaat. Anna Jovita heeft Zwarte Piet nooit als racistisch ervaren. „Zwart als roet hè, hij komt door de schouw." Bas verwacht niet dat in Vlaanderen net zo verhit ge voerd zal worden als in Neder land. Sint Niklaas is geen blank bol werk waar elke discussie over Zwarte Piet daardoor zou verzan den. Een multicultureel groepje scholieren zit er gewoon niet op te wachten. „Ik vind het gewoon gezever", zegt een blank meisje. Haar donkergetinte klasgenoten hebben andere redenen om de Pie tendiscussie te mijden. „Als ze er hier over gaan beginnen zoals in Holland worden wij er straks op aangekeken. Daar zit ik echt niet op te wachten." Bij het genootschap leeft de ver wachting dat de Pietendiscussie uiteindelijk de grens zal overste ken. Maar dan liever op een vrien delijke toon. Luc Vermeulen: „En niet zo ge forceerd door acties die minder goed doen dan ze bedoeld zijn. De discussie moet gevoerd worden, daar heb ik geen problemen mee. Wij voelen dat wel komen. Maar als al kinderen die heisa meema ken, dan maak je iets kapot voor die kinderen." 'De discussie moet gevoerd worden, daar heb ik geen problemen mee' J ui u--» De klassieke Zwarte Piet staat ook op Zeeuwse basisscholen ter discus sie. Verschillende be sturen bekijken de komende we ken of de rechterhand van Sinter klaas er dit jaar anders uit moet zien. Vorig jaar liepen op bijna alle Zeeuwse scholen Pieten rond met een donkerkleurig uiterlijk. „Maar de maatschappelijke discussie heeft zich het afgelopen jaar zo ontwikkeld. Er zijn zo veel tegen standers dat ik me kan voorstellen dat we het uiterlijk van de Pieten veranderen", zegt Raymond de Jong, bestuurder van de Escalda- scholen in West-Zeeuws-Vlaande- ren. Een besluit is nog niet geno men. „Ik wil de discussie aan zwengelen. We zullen er met ouders over praten." Het besluit van de Haagse basis scholen om de klassieke Zwarte Piet te laten verdwijnen, is ook voor de Alpha Scholengroep (Zuid-Beveland) aanleiding om de discussie aan te gaan. „Vorig jaar was de teneur: 'kom niet aan Zwarte Piet'. Dat is veranderd", zegt bestuurder Anko van Hoe pen. „Het onderwerp staat op de agenda voor het komende direc- teurenoverleg. Ik heb geen idee wat de uitkomst wordt." Cees Corstanje, bestuurder van de Archipel-scholen (op Walche ren) noemt het Haagse besluit 'sympathiek', maar er is nog geen standpunt ingenomen. „Het staat zeker op de agenda." Andere scholengroepen willen voorlopig niet aan het uiterlijk van Zwarte Piet tornen. „Het is voor ons geen onderwerp van ge sprek. Het speelt niet bij ouders en bovendien is het nu nog te vroeg om het daarover te hebben", zegt Peter de Jong van de Zeeuws-Vlaamse onderwijsgroep Perspecto. „Het leeft voor geen meter bij leerkrachten en ouders", beaamt Pim van Kampen van No- bego (openbare basisscholen in Goes en Noord-Beveland). „We willen er zo soepel mogelijk mee omgaan. Sinterklaas moet een feest blijven." „Het was toen volstrekt anders", denkt voormalig burgemeester Bar- bé. „Toen was het een nieuw feno meen. De maatschappij en het ge meentebestuur waren er minder op voorbereid. We moesten als ge meentebestuur snel beslissingen nemen die we onvoldoende kon den communiceren. Mensen voel den zich er toen door overvallen. Dan leidt het tot spanningen. On bekend maakt toch onbemind." Wethouder Cees Liefting van Terneuzen onderschrijft de con clusie van oud-burgemeester Bar- bé dat tijdige communicatie met omwonenden van groot belang is. „Het CO A is langsgeweest met een verzoek voor aanvullende op vang. Waar dat zal zijn, is nog niet bekend. De locatiekeuze la ten we over aan het COA. Zodra we weten welke locatie in beeld is zullen we met de omgeving com municeren. En dan niet alleen in het begin maar blijvend. Natuur lijk in samenwerking met het COA." In Terneuzen wordt al volop meegedacht over mogelijke loca ties. Liefting: „Sinds de vluchtelin genstroom zo groot is, krijgen we als gemeente van alle kanten tips. 'Weet u dat er daar een school leegstaat?' Makelaars die bellen om ons op panden te wijzen die misschien geschikt zijn." Barbé denkt dat mensen twin tig jaar later wel wat meer gewend zijn aan het fenomeen vluchtelin gen en asielzoekers. „Wanneer je nu om je heen kijkt, denk ik wel dat de acceptatie groter is." Wie reacties op krantenartike len en sociale media leest zou soms een andere indruk krijgen. 'Tjongejonge, die kwamen echt uit een oorlogsgebied, echt geen gelukzoekers hoor' Barbé: „Dat is een kenmerk van so ciale media. De reacties zijn meest al anoniem. Een eerste banale op welling, vaak niet zo verheffend. Wanneer je dieper analyseert, zie je toch een positieve acceptatie. In 1994 was men in Sluiskil en Zuid- dorpe ook eerst tegen de komst van de vluchtelingen. Later werd dit echt geaccepteerd." Adri de Bruijne weet nog hoe men destijds in Sluiskil reageerde op de komst van de Joegoslavische vluchtelingen. „Mensen schrok ken ervan. 'Wat gaat ons nu alle maal overkomen?"' Sluiskillenaar De Bruijne was destijds raadslid van de gemeente Terneuzen. „Er was in Sluiskil echt een schrikreac tie. De mensen van de dorpsraad waren vooral bang dat er heel veel vluchtelingen naar Sluiskil zou den komen. Driehonderd vrees den ze. Dat zou te veel zijn voor een dorp als Sluiskil." Het werden er ongeveer hon derd. En hoewel de Sluiskillen- aren volgens De Bruijne aanvanke lijk huiverig reageerden, pakte het toch goed uit. „Het is later alle maal goedgekomen." Honderd vluchtelingen was volgens De Bruijne een te behappen getal. „Ik ben bij een aantal vluchte lingen op bezoek geweest." De Bruijne weet nog dat hij onder de indruk was van sommige verha len. „Tjongejonge, die kwamen echt uit een oorlogsgebied, zeker geen gelukzoekers hoor. Het wa ren keurig nette mensen. Vaak met een hoge opleiding." VRIJDAG 18 SEPTEMBER 2015 zwart in Sint-Niklaas Luc Vermeulen, bestuurslid door Cornelleke Blok Het beeld van Sint Nicolaas voor het stadhuis aan de Grote Markt van Sint-Niklaas. foto Camile Schelstraete door Guido van der Heijden TERNEUZEN. Hakenkruizen werden geschilderd. Burgemeester Ron Bar- bé kreeg dreigtelefoontjes. De komst van asielzoekers naar Zeeuws-Vlaanderen verliep in 1994 niet gemakkelijk. Adri de Bruijne, raadslid in 1994

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35