RWS onderzoekt veiligheid N57 i Bedrijven zoeken zich suf naar academici Zwarte Piet is beperkt houdbaar Bordspel Sint Nicolaasgenootschap voelt 2 ZEELAND ZWARTE PIET Net over de grens, in Sint-Niklaas, de Stad van de Sint, woedt de Pietendiscussie (nog) niet. COMMENTAAR Nog ruim voor de blaadjes vallen, is de discussie over Zwarte Piet alweer losgebarsten. Haagse scholen heb ben hem in de ban gedaan. Ook bij de Zeeuwse scho len, die vorig jaar nog massaal geloofden in een donke re piet, is een kentering merkbaar. Zwarte Piet is hier niet meer vanzelfsprekend. Het gevolg is te voorspellen. Een nieuwe discussie heeft geen zin. Zo langzamerhand zijn alle argumenten uitgewisseld. Als Nederland niet snel het roer om gooit, ontaardt deze kwestie in een beschamende vertoning, een jaarlijkse pijnbank voor iedereen die door dit achterhaalde stereo type wordt gekwetst of voor wie Zwarte Piet symbool is van een slechte tijd. Straks viert niemand Sinterklaas met een Zwarte Piet erbij zonder vervelende bijgedachten. De sfeer is inmiddels zo verpest dat zelfs een witte piet of een regenboog piet dat probleem niet meteen op lost. Maar voor de mensen die door Zwarte Piet worden geraakt, zullen die varianten toch minder pijnlijk zijn. Daar gaat het om. Als Zwarte Piet in december hier en daar nog even opduikt, is het beter om daar niet al te moeilijk over te doen. Want als ver schijnsel is hij duidelijk beperkt houdbaar. Nog een paar jaar, dan is Zwarte Piet geschiedenis. Straks viert niemand Sinterklaas zonder vervelende bijgedachten De scherpe bocht ter hoogte van Nieuw- en Sint Joostland leidt au tomobilisten van de N57 naar de A58 in de richting van Goes. Een woordvoerder van de poli tie vertelt dat er twee oorzaken mogelijk zijn voor de vele ongeluk ken: te hard rijden in de scherpe bocht en het wegdek dat glad wordt na regenval. Die tweede optie zal Rijkswa terstaat nog eens onderzoeken. Een voorlichter reageert dat zij er serieus mee omgaan, als daar aan leiding voor is. „We houden de si tuatie scherp in de gaten en gaan na of het nodig is om maatregelen te treffen." Woensdag was het opnieuw raak; een auto vloog uit de bocht en belandde in de sloot. Hoewel er al vijf ongelukken aan vooraf gingen, heeft Rijkswaterstaat nog geen maatregelen gepland om wat aan de verkeerssituatie te doen. De rijksdienst probeert dergelijke ongelukken te voorkomen door au tomobilisten te waarschuwen. Dat gebeurt met behulp van een waar schuwingsbord en bochtschilden om de scherpe bocht aan te kondi gen. Ook geldt er een adviessnel heid van zestig kilometer per uur. Sinds kort heeft Rijkswater staat er ook een matrixbord ge plaatst, om de weggebruikers nog maals bewust te maken van hun snelheid. De woordvoerder raadt automo bilisten aan om zich altijd aan de adviessnelheid te houden. „En als de weersomstandigheid of de weg- situatie erom vraagt om je snel heid verder aan te passen, doe dat dan", zegt hij. Almanak Belachelijk dat hij dat niet mocht! Het was tieren geblazen in dat Nieu- werkerkse gezin waar moeder haar 12-jarige zoon zojuist verboden had in zijn glimmende voetbaloutfit naar school te vertrekken. Dat is vrijetijds- kleding, probeerde ze zoonlief nog uit te leggen: in de schoolbanken past de gelijker kledij. Om verdere discussie met haar - doorgaans heel gezellige - kind te voorkomen, sloot ze af met een wijselijk: ']e hebt nu eenmaal ouderwetse ouders.' Het maakte hem nog kwader dan hij al was: 'Waren jullie maar ouderwets. Dan deden we tenminste een keer een bordspel.' Zeeuwen niet aan bewuste vis Zeeuwen eten nauwelijks verantwoord gevangen of gekweekte vis. Dit blijkt uit onderzoek van GFK naar consumptie van 'be wuste' vis bij het begin van de Bewuste Visweek. In het algemeen kopen steeds meer huishoudens vis die is voorzien van het MSC- (duurzaam gevan gen) of ASC- (verant woord gekweekt) keur merk. De meeste 'bewuste vis' wordt gegeten in Zuid-Holland, Noord-Bra bant en Noord-Holland. In Flevoland wordt het minst 'bewuste' vis gege ten. Zeeland staat op de tiende plek. De populair ste vissoorten zijn: haring, zalm en koolvis. Super markten willen vanaf 2016 uitsluitend gecertificeerde vis gaan verkopen. Zuinig omgaan met energie Het Energieservicepunt Zeeland houdt voor dins dag 29 september een the ma-avond over energiebe sparing voor sportvereni gingen en beheerders van sportaccommodaties. Nieuwe subsidiemogelijk heden maken het voor Zeeuwse sportverenigin gen aantrekkelijk om ener gie te besparen en zelf op te wekken. Een financiële besparing van 15 tot 50 pro cent is mogelijk. Ofwel: per lid scheelt dat enkele tientjes per jaar. De bijeen komst is van 20.00 tot 22.00 uur in het stadskan toor in Goes. Belangstel lenden kunnen zich vóór 24 september aanmelden via info@zmf.nl. Schultz in Kamperland Minister Melanie Schultz van Infrastructuur en Mi lieu rondt op 24 septem ber in Kamperland het grootste Zeeuwse water veiligheidsproject sinds de Deltawerken af. Begin jaren negentig bleek dat de steenbekle ding van veel dijken niet meer voldeed aan de veilig heidseisen. Daarom werd in 1997 projectbureau Zee weringen opgericht. Het samenwerkingsverband van Rijkswaterstaat en wa terschap Scheldestromen heeft 325 kilometer dijk versterkt. Kosten: 740 mil joen euro. Eind 2015 vol doet de steenbekleding van de Zeeuwse dijken aan de huidige veiligheids normen. Schultz legt sym bolisch de laatste steen van het project. Net zoals de ver koop van peper noten in de su permarkt begint in Nederland de discussie over Zwarte Piet elk jaar vroeger. De scholen zijn amper begonnen of voor- en tegenstanders vliegen elkaar al in de haren. Net over de grens kijkt men wat meewarig naar de drukke noorderburen die op luide toon bekvechten over de vraag of Zwarte Piet een uiting van racis me is. Het is donderdagochtend en het enorme marktplein van Sint-Niklaas staat vol met kra men. Tom van Humbeeck uit Willebroek verkoopt wafels on der het toeziend oog van Sinter klaas. Voor het stadhuis staat een enorm beeld van de Goed heiligman - met kinderen, zon der Zwarte Piet. „Toen ik klein was, was Piet overduidelijk een blanke met wat zwarte roetstre- pen op zijn gezicht. Maar toen zijn ze begonnen van Zwarte Piet een echt negertje te maken. Absurd. Ons is altijd geleerd dat Piet zwart is doordat hij door de schouw naar beneden komt." De deskundigen zitten bij het Sint-Nicolaasgenootschap Vlaan deren, uiteraard gevestigd in Sint-Niklaas. Een serieus gezel schap, zelfs de burgemeester maakt deel uit van het bestuur. Het Sint Nicolaasgenootschap steekt zijn kop niet in het zand voor de discussie over de kleur van Piet. Op hun 'webstek' on derstreept bestuurslid Luc Ver meulen in een filmpje ('Heisa rond Zwarte Piet') de woorden van de marktkoopman. „Wat is in Nederland gebeurd? Zwarte Pieten gingen spreken als Surina- mers. Zwarte Pieten moesten, VLISSINGEN. Zeeuwse bedrijven kunnen nauwelijks aan arbeids krachten met een wetenschappe lijk niveau komen. Daardoor staan vacatures vaak lang open. Het tekort aan academici deelt Zeeland met de regio's Eindhoven, Amsterdam, Den Haag en Zwolle. Dat blijkt uit ge gevens van uitkeringsinstantie UWV. De UWV constateert dat de vraag naar academisch geschool de mensen toeneemt, onder meer bij Zeeuwse industriële be drijven en bedrijven in de logis tiek en agrofood. In het tweede kwartaal ston den 4200 vacatures open, terwijl het aantal kortdurend werkzoe kenden daalde naar 3700. De rooskleuriger arbeidsmarkt ver groot de mismatch tussen het type werknemers waar veel vraag naar is en de opleiding die werkzoekenden hebben. Zeeland moet zich behalve over het ge brek aan hoger geschoold perso neel ook in zijn algemeenheid zorgen maken over de spanning op de arbeidsmarkt. De provin cie is samen met Utrecht en Am sterdam de regio waar bedrijven meer dan gemiddeld moeite heb ben om geschikt personeel te vin den. door Elodie Kint MIDDELBURG De politie heeft een verzoek neergelegd bij Rijkswater staat (RWS) om te kijken naar het effect van de regen op de verbin dingsweg tussen de N57 en A58. In vier maanden tijd vlogen er al zes auto's uit de bocht. Een terugblik op de ongelukken in de ze specifieke bocht: 6 mei 2015: twee personenauto's be landen op dezelfde dag in de sloot. 13 juli 2015: twee personenauto's glij den achter elkaar het water in. 27 juli 2015: een taxibusje raakt van de weg en belandt in de sloot. 16 september 2015: een personen auto belandt in het water. Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN GOES KAMPERLAND Piet is nog Groepje scholieren in Sint-Niklaas met Bas Heyninck en Anna Jovita Smet (derde van links naast Bas), foto's Camile Schelstraete door Theo Giele door Frank Balkenende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 34